תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י אביב ב - 01/11/2019 15:26:17

מרגישה שנהייתי אובססיבית למטפל שלי. אני חושבת עליו כ-ל הזמן, מנהלת איתו דיאלוגים מדומיינים בראש שלי על כל דבר שאני עושה. אני מתחילה להרגיש שאני לפעמים עושה דברים רק כדי לספר לו עליהם אחר כך. ואולי אפילו מגיעה לטיפול למרות שאני לא בטוחה שאני צריכה טיפול כרגע. המחשבה על לא להיות איתו בקשר מבהילה אותי. המחשבות עליו לא עוזבות אותי, אני ממש אוהבת אותו ולא מצליחה להשתחרר מזה. אני מרגישה שזה מתחיל לפגוע לי בנישואים. שוקלת להפסיק את הטיפול וזקוקה לעצה. אני יודעת שרגשות למטפל זה דבר טבעי, רק שאני מרגישה שזה חוצה את גבול הבריאות, והופך לאובססיה מטרידה. אודה לכל התייחסות...
    (המטפל יודע שיש לי רגשות אליו, אך לא סיפרתי שזה הדרדר לרמת אובססיה, ואין סיכוי שאני משתפת אותו בזה)

תשובה: אובססיה למטפל
    נכתב ע"י יעל ימיני ב - 02/11/2019 13:49:57

שלום אביב,

טוב שאת מזהה שמתפתח דפוס אבססיבי שאינו מיטיב עם הקשר הטיפולי ואף עם הקשר הזוגי שלך וטוב ששיתפת את המטפל ברגשותיך. הקושי לשתף אותו בדרגת העיסוק הוא מובן, אך מצד שני מצב זה משאיר אותך ללא אפשרות להשתמש בטיפול על מנת להתמודד עם האובססיה. לפעמים פנטזיות לגבי קשרים עלולות להיות ״מושלכות״ על המטפל או על הקשר, שכן הקשר הטיפולי מאוד אינטימי וייחודי, ועם זאת, בלתי אפשרי ״בעולם האמיתי״. בהנחה שהקשר הטיפולי טוב ושומר על גבולות, בדיוק בתוכו כדאי לעבד את התכנים המתעוררים כלפי המטפל, גם אם הם מביכים או לא נעימים, כי זה המרחב בו צריכה להיעשות עבודת העיבוד של הרגשות שמתעוררים וזו הזדמנות טובה להתמודדות עם רגשות אלו. אני מציעה לך לנסות בכל זאת לשתף בחווייה שגורמת לך לכזו מצוקה, אך אם בכל זאת תרגישי שזה לא אפשרי ושאת ממשיכה לחוות מצוקה, ייתכן והאפשרות היחידה בהמשך תהיה לנסות לעבור לטיפול אחר, בו תוכלי לשתף בהתמודדות הנוכחית, לעבד את המשמעות של ה״אובססיה״ ובהמשך לחוות הקלה. בכל מקרה, בהנחה שאת נמצאת בקשר זוגי שאינך רוצה שיהרס, חשוב שתשמרי על הקשר ושתנסי בכל זאת למצוא מרחב בו תוכלי להתמודד עם העיסוק במטפל. 

בהצלחה,

יעל 

אנשי מקצוע ומכונים

עליסה הראל

עליסה הראל

נס ציונה
ליאת טייר

ליאת טייר

קרית טבעון
יזהר עירון

יזהר עירון

תל אביב - יפו