תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י יעל ב - 11/07/2019 16:25:42

כחלק מהטיפול הפסיכודינמי יש תהליך של העברה ואני מבינה שהיא זו שמאפשרת לעשות את העבודה של המטפל ביחד עם המטופל.
    בטיפול אותו אני עוברת אני מרגישה שיש עוצמה חזקה מאוד של העברה כלפיי המטפלת וזה בא לידי ביטוי בכעס, תוקפנות, ביטולי פגישות, איומים וכדומה.
    האם עוצמה כזו באמת מקדמת את הטיפול למרות הקושי וההתנגדות שלי לפעמים לתהליך עצמו?
    ולמה באופן ספציפי מול המטפלת הזאת זה כל כך חזק?
    רק אגיד שכבר הייתי בטיפול אחר שלא היה אפילו עשירית מבחינת תוכן הדברים ומבחינת הטלטלות והעוצמות הרגשיות שיש בטיפול הזה.

תשובה: העברה עוצמתית בטיפול פסיכולוגי
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 11/07/2019 23:08:31

שלום יעל. העוצמה אינה האלמנט המקדם אלא מה שאפשר יהיה לעשות עם רגשות אלו בשיח הטיפולי ובאופן ספציפי- האם אפשר יהיה לרתום את העוצמות לכדי התבוננות ברבדים נוספים של נפשך. העובדה שרגשות אלו לא התעוררו בטיפול אחר אינה מטרידה- נפשך פוגשת נפש אחרת ומולה מתעוררים היבטים נפשיים אחרים. למשל, תיאורטית, אדם יכול להיות מטופל ולזהות באופן לא מודע כי המטפלת לא מסוגלת לשאת תוקפנות ולכן לדכא אותה עד לטיפול אחר בו ירגיש כי המטפלת עמידה ומסוגלת לשאת היבט זה של נפשו. במובן זה בהחלט יש פוטנציאל צמיחה בעוצמות שאת מביאה איתך. לצד זאת, אסייג ואומר שחשוב לשים לב האם העוצמות שמתעוררות אינן תגובה לחוסר התאמה או התנהגות לא מקצועית של המטפלת- במקרים אלו הכעס יכול להיות תגובה טובה וחשובה של "הנפת דגל אדום" על ידי הנפש. בכל מקרה, אני מציעה להעלות את תחושותייך מול המטפלת ולנסות לעבד אותן באופן אישי ומדויק יותר עבורך. ליטל ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

יובל קורן

יובל קורן

חיפה
איתי רוזנפלד

איתי רוזנפלד

תל אביב - יפו
חגית בר

חגית בר

ראשון לציון
טל משולם

טל משולם