תפריט נגישות

פורום פסיכולוגיה

 • נכתב ע"י הדר ב - 28/06/2019 00:55:52

  שלום רב,

  איך יוצאים מדיסוננס קוגנטיבי?

  כשמנסים לטפל במה מפריע או בבעיה עצמה הנגרמת בגלל הדיסוננס, האמונה (התירוץ) שמשריש את הדיסוננס ,צץ כל הזמן וגורם לדיסוננס להימשך .(ולא מאפשר גם לראות שיש באמת דיסוננס ,משמע בעיה).

  לקלוט שיש את הבעיה ולשאול למה כי היא קורית,גם מכניס למגננה וגם לעיתים לא יודעים למה זה קורה.
  לשאול מה התוצאה הרצוייה -גם לעיתים לא בטוחים/יודעים מה היא התוצאה הרצוייה (ההפוכה מהתוצאה שמתקבלת בגלל הדיסוננס הקוגנטיבי).

  אז איך כן יוצאים מהדסוננס וקולטים שיש בעיה (בלי שתירוצים אחרים מפריעים לראות שיש באמת בעיה ומבלי שהם ממשיכים לתרץ את המשך ההתנהגות הבלתי רצוייה )?

  תודה רבה!!

  תשובה: דיסוננס קוגנטיבי
  נכתב ע"י ליטל פלג ב - 30/06/2019 11:47:02

  שלום הדר.
  את נוגעת בדברייך באחת הסוגיות המעסיקות מטפלים רבים- איך לאפשר שינוי נפשי אם הקשיים שהביאו לקושי לא מאפשרים שינוי במהותם? אחת התשובות אשר הפסיכותרפיה העכשווית מציעה היא שהקשר הטיפולי הייחודי הנוצר בין המטפל למטופל מאפשר שינוי שהוא לא רק רציונלי אלא מהווה שינוי נפשי מעמיק ובכך "מרכך" את הדיסוננס ופותח את המטופל לאפשרויות חוויה נוספות. זה אחד הגורמים לכך שגם אנשים אינטליגנטיים ומודעים לעצמם יכולים להיעזר בטיפול נפשי במקומות בהם לא הצליחו לסייע לעצמם.
  במילים אחרות, במרבית המקרים ערוץ השינוי הוא הקשר ולא החשיבה הרציונלית ולכן אם את מרגישה תקיעות מהסוג שתיארת, אני מציעה לשקול אפשרות של טיפול.

  ליטל

אנשי מקצוע ומכונים