תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י הודא ב - 06/12/2018 22:50:50

שלום
    יש לי ילד בן 8 שנים
    לאחרונה אני שמה לב שהוא מתחיל לפחד להיכנס למשל לחדר השינה או לשירותים יש לציין שאף פעם לא היו לו פחדים , אני הבחנתי בזה לאחרונה.
    אני לא יודעת מה לעשות, באמת האם אני צריכה לשאול אותו על משהו , איך לעשות את זה. איך לשכנע אותו שאין דבר מפחיד ? בכלל האם אפשר לשכנע אותו,? האם אני צריכה להפנות אותו לטיפול?
    מה הטיפול המתאים?
    על מה אני צריכה לשים לב? ועוד הרבה שאלות שיש לי , ולא מצליחה למצוא תשובות
    אודה לך אם תוכלי להנחות אותי ולהסביר לי אם פחדים אלו לגיטימיים לגיל הזה ומתי אני צריכה להתחיל לדאוג מתופעה זו?

תשובה: פחדים
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 07/12/2018 13:29:54

שלום הודא.
    פחדי ילדות הם תופעה אופיינית ובדרך כלל חולפת, אבל טוב שאת עירנית מאחר וחשוב להבחין בין מצב טבעי וחולף לבין קושי רגשי המתבטא בסימפטום של פחד.
    בשלב ראשון אני מציעה לשאול את בנך ישירות מה מפחיד אותו ולמה, ולבדוק האם יכול להיות שנחשף לסרט/תוכן מאיים (למשל, אם חבר הפחיד אותו, אם ראה סרט אימה בטלוויזיה וכד').במידה וזה מקור הפחד, כדאי לסייע לו לפתח יכולות הרגעה עצמית ו"תזכורות" עצמיות לכך שתכנים מפחידים מסוימים מתרחשים "רק בדמיון".
    במקביל, אני מציעה להסביר לו ישירות שהפחד הוא לגיטימי (לכן גם חשוב מאוד לא ללעוג לו או לבטל את הרגשתו) אבל שתצטרכו לחשוב יחד איך להתגבר עליו בהדרגה- למשל, האם יכול לעזור לו שבשלב ראשון תכנסי איתו לחדר מפחיד, אח"כ הוא יכנס לבד ואת תחכי לו בחוץ, אח"כ יכנס לבד תוך שיחה איתך וכד', עד שיתרגל? זאת, כאשר כל צעד והתקדמות מחוזקים בהערכה להתמודדות שלו.
    במידה וכיוונים אלו לא יובילו לשינוי, ובמידה ואת שמה לב לשינויים נוספים במצב הרוח או בהתנהגות, אני מציעה לפנות לפסיכותרפיסט שמתמחה בטיפול בילדים להערכה ראשונית ו/או להדרכה הורית.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

יזהר עירון

יזהר עירון

תל אביב - יפו
בן פדידה

בן פדידה

חיפה
איריס אברמן

איריס אברמן

ראשון לציון
מזי ברקמן