תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י הודיה ב - 15/01/2018 21:03:43

יש לי שאלה, אם אני מעלה בטיפול חוויה מהילדות לדוגמא - השפלה שחוויתי כילדה.
    אז למעשה גם אם נדבר על זה, ונבין את מקור ההשפלה, מה בעצם יעזור טיפול הרי את המילים שנאמרו לי לא ניתן להשיב והם צרובות עדיין בנפשי ?
    מה בעצם עושים בטיפול כזה ?
    תודה

תשובה: מטרת הטיפול
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 16/01/2018 09:12:34

שלום הודיה.
    השיח בטיפול על חוויות עבר מכאיבות מסייע במספר דרכים.
    ראשית, הוא מסייע בחיבור חוויות העבר לסימפטומים, רגישויות ודפוסי קשר והתנהגות בהווה. במקרה שאת מתארת, למשל, אפשר לבדוק כיצד חוויות של השפלה משפיעות על האופן בו את חווה קשרים בין אישיים ומתפקדת בהם (למשל, האם את חרדה מאוד? חסרת אמון? מתקיפה לפני שיתקיפו אותך?).
    כמו כן, כיום ידוע כי חוויות ילדות מכאיבות אשר לא עברו עיבוד רגשי מספק, דבר שקורה פעמים רבות מאחר ויכולות העיבוד של ילדים צעירים הן מוגבלות ללא סיוע סביבתי מספק, נוטות להישאר צרובות בגוף-נפש ולייצר קשיים שונים. הטיפול מאפשר התבוננות ועיבוד בחוויות ובכך מביא פעמים רבות לשחרור של רישום החוויה.
    מעבר לכך, חשוב לזכור שטיפול הוא תהליך, ולא אוסף של שיחות על נושאים מכאיבים. בכללותו, הטיפול מייצר קשר ייחודי שמאפייניו השונים וההתרחשות בו מסייעים בהנעת שינויים נפשיים משמעותיים. חוויות החשיפה והעיבוד הרגשי מצטברות לכדי חווית קשר ייחודית ומשמעותית אשר מהווה פעמים רבות חוויה מתקנת להיבטים מכאיבים וחסרים בקשרי עבר משמעותיים.

בכל מקרה, אני מניחה שהשאלה שאת מעלה אינה רק שאלה תיאורטית אלא שאלה שנוגעת לחוויתך בטיפול שלך, ולכן אני מציעה לפתוח אותה גם מול המטפלת באופן אישי ומעמיק יותר.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

איתי רוזנפלד

איתי רוזנפלד

תל אביב - יפו
נועה ארנטל

נועה ארנטל

תל אביב - יפו
עדנה מן

עדנה מן

מודיעין-מכבים-רעות
עמירה איתיאל