תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י הדס ב - 16/05/2017 14:35:04

שלום,
    הפסיכולוגית שלי הודיעה לי שהיא צריכה לעבור ניתוח ולא תהיה בקליניקה שבועיים שלמים..
    חוץ מלהגיד שהכל בסדר ולא משהו מסוכן היא לא מסכימה להגיד לי למה היא נכנסת לניתוח, לא כי היא לא רוצה היא אומרת שהיא שומרת עלי ועל הטיפול..
    האם זה לא הגיוני שאני ארצה לדעת ואני אכעס שהיא לא מספרת לי?
    מתי שמים את הטיפול בצד ומדברים כמו אנשים "נורמאלים"?
    זה לא פייר... אז למה שאני אספר לה משהו אם היא מסתירה ממני הכל (לא מספרת לי כמעט כלום על עצמה..)

תשובה: חופשת מחלה
    נכתב ע"י סיון סובול ב - 17/05/2017 08:19:07

שלום הדס,

את מתייחסת לסוגיה שהיא בהחלט מאוד מרכזית בטיפול, ועשויה לעורר רגשות שונים, והיא ההבדל בין השיתוף והחשיפה שעושה המטופל, לעומת המידע המועט שיש למטופל על חייו האישיים של המטפל. נושא זה נתון לדיונים גם בקרב הפסיכולוגים, ולעיתים קיים שינוי בין שלבים שונים לאורך הטיפול או בין מטפלים שונים. מאחורי דרך העבודה הזו עומדים הסברים שונים, בין היתר, חשוב לזכור שמטרת הטיפול היא להתייחס, להבין ולהעמיק את החקירה בעולמו הפנימי של המטופל, והמפגש הטיפולי מוקדש כולו למען מטרה זו. הדבר עשוי לקומם, מפני שהוא מדגיש עד כמה היחסים בין מטפל למטופל הם יחסים ייחודיים והם שונים מיחסים "חבריים" או יחסים של אנשים "נורמאלים", כפי שאת מכנה זאת. הדבר בהחלט יכול לעורר כעס, עלבון, סקרנות ועוד תחושות מגוונות, והגיוני ולגיטימי להרגיש כך. הייתי ממליצה לך להעלות את תחושותיך בפני המטפלת באופן חופשי ופתוח (עכשיו, או כשהיא תחזור מההיעדרות), ולדבר איתה על הנושא. כדאי להבין מדוע כל כך חשוב לך שהיא תספר לך בדיוק מה קורה? האם מפני שאת דואגת ועצם הניתוח שלה עורר בך חרדות שונות? האם זוהי הסקרנות? האם זהו הרצון להרגיש שאתן בקשר חברי? רצון לחוש שהיא משתפת אותך? כעס על הסירוב שלה לשתף? כעס על ההיעדרות שלה? וכו'. כך תוכלו להשתמש במה שעולה בטיפול באופן שיתרום לתהליך הטיפולי ויעזור לכן להבין אותך, את תחושותיך ותגובותיך בצורה מעמיקה יותר.

שיהיה בהצלחה,
    סיון

אנשי מקצוע ומכונים

מרכז אתרוג

מרכז אתרוג

חדרה
עדי אלחדף

עדי אלחדף

רמת גן
ד"ר יגאל גליקסמן

ד"ר יגאל גליקסמן

הוד השרון