תפריט נגישות
חיפוש

ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות

מדי יום אנו מבצעים אין ספור פעולות שגרתיות באופן אוטומטי ומבלי שנקדיש להן מחשבה רבה. למרות האוטומטיות והנינוחות בה אנו מבצעים פעולות כקשירת שרוכים, סיבוב המפתח בדלת, אכילה וכן הלאה, פעולות אלו מצריכות יכולות קוגניטיביות ומוטוריות תקינות. בהתאם, כאשר קיימת לקות קוגניטיבית או מוטורית, עשויים להתקיים קשיים משמעותיים בתפקוד. במקרים אלו ניתן להיעזר בשירותי ריפוי בעיסוק שונים בהתאם לצרכיו, מצבו וגילו של הפונה.

ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות הוא שירות טיפולי המתאים לאנשים המתקשים לבצע פעולות שגרתיות ולתפקד באופן תקין עקב פגיעות מולדות או נרכשות. בהתאם, ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות מתאים לסיוע בהתמודדות עם מגוון רחב של קשיים, בכל שכבות הגיל.

אנשי מקצוע בתחום ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות

ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות
רוצים להישאר בריאים? תמשיכו לעבוד

ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות – מתי פונים?

המידה בה מגבלות גופניות מולדות או נרכשות משפיעות על תפקודו של האדם תלויה בסוג וחומרת המגבלה אך גם בנכונותו של האדם לפעול להרחבת תפקודו העצמאי על אף המגבלה. ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות מכוון להרחבת, שיפור וחיזוק יכולותיהם של אנשים המתמודדים עם מגבלה גופנית עד למיצוי הפוטנציאל התפקודי שלהם. זאת, מתוך תפיסה לפיה מיצוי הפוטנציאל התפקודי חיוני ליכולתו של האדם לבסס חיים בעלי משמעות אישית ולחוות את עצמו כבעל ערך ויכולת.

ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות בגילאי הילדות

 ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות מתאים לתינוקות וילדים צעירים אשר מתקשים לתפקד בהתאם לגילם עקב מגוון קשיים, נכויות ובעיות רפואיות. קשיים אלו עשויים להתעורר על רקע נכות או מגבלה גופנית מולדת או להיווצר כתוצאה מתאונה, פציעה או מחלה. ריפוי בעיסוק לילדים עם מגבלות גופניות מכוון להרחבת תפקודו של הילד כך שיוכל להשלים מטלות התפתחותיות בסיסיות (זחילה, הליכה, אחיזת חפצים) ולתפקד באופן עצמאי התואם את גילו (אכילה והלבשה עצמאית, מקלחת עצמאית, כתיבה וכן הלאה). בגילאי הילדות, חלק מרכזי בתהליך הטיפולי הוא הרחבת יכולתם של הורים לסמוך על הילד ולפתח לא רק את תפקודו העצמאי אלא גם את אמונו (ואמונם) ביכולתו לתפקד באופן עצמאי על אף מגבלותיו. היבט זה מאתגר ביותר לאור נטייתם של הורים לילדים עם מגבלות לגונן ולסייע לילדיהם יתר על המידה, כך שבמרבית המקרים הטיפול אצל מרפאה בעיסוק יכלול הן טיפול בילד עצמו והן הדרכת הורים.

ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות בגילאי הבגרות

מרבית הבוגרים המופנים אל ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות הם בוגרים אשר תפקודם נפגע עקב תאונה, פציעה, חבלה, אירוע רפואי, מחלות מפרקים וכן הלאה. ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות מסייע לאנשים אלו ברכישת מיומנויות מוטוריות חדשות, תרגול וחיזוק יכולות תפקודיות שנפגעו ורכישת מיומנויות תפקודיות חליפיות במקרה של פגיעה אקוטית (למשל, לאחר כריתת איבר). במידת הצורך, ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות יכלול גם הכוונה לשימוש בעזרים וטכנולוגיות אשר יכולים לסייע בשיפור התפקוד, והכוונה להתאמת סביבת מחייה של האדם לצרכיו. מעבר לכך, ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות מסייע להשבת אמונו של האדם ביכולתו לתפקד ובהפחתת פחדים המגבילים את התפקוד (למשל, פחד מכאב, כישלון או ביצוע תנועה לא נכונה שתגרום נזק נוסף לאזור הפגוע).

ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות בגיל השלישי

הגיל השלישי הוא תקופה פגיעה במיוחד לירידה ביכולות התפקודיות ובהתאם, רבים מהמופנים אל ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות הם בני הגיל השלישי אשר מתמודדים עם קשיים תפקודיים על רקע בעיות רפואיות שונות או חבלות. ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות מסייע בהתמודדות עם קשיים אלו באמצעות רכישת וחיזוק יכולות מוטוריות, התאמת אביזרי עזר וניידות, התאמת סביבת המחייה למגבלות וכן הלאה. במקביל, ריפוי בעיסוק לאנשים עם מגבלות גופניות מסייע בחיזוק תחושת הביטחון והיכולת ועידוד לחזרה לתפקוד- היבטים קריטיים במיוחד בטיפול בקשישים אשר מגיבים לירידה התפקודית בתחושות חוסר אונים, חרדה ונטייה להתכנסות וויתור על פעילויות שונות (למשל, קשיש אשר חושש לצאת אל הרחוב לאחר נפילה ומצמצם כתוצאה מכך את מעורבותו בחיים).