תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

סקסולוגיה

סקסולוגיה, או מדע המין, הוא תחום המתמקד בחקר התפקוד המיני ובטיפול בקשיים מיניים. במסגרת התחום הטיפולי, המונח סקסולוגיה מתייחס למעשה לתחום של טיפול מיני - פסיכותרפיה אישית או זוגית המכוונת לסייע למטופל או המטופלים לשפר את תפקודם המיני, לטפל בבעיות ספציפיות בתפקוד המיני ולנהל חיים מיניים מספקים.

קרא עוד ...

אנשי מקצוע בתחום סקסולוגיה

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום סקסולוגיה

סקסולוגיה
לא רק ויאגרה: טיפול מיני בבעיות זקפה
סקסולוגיה
מי הזיז את התשוקה שלי?! מיניות נשית, יום האישה
מי הזיז את התשוקה שלי?! מיניות נשית, יום האישה
סקסולוגיה
מתי צריך לפנות לטיפול זוגי או מיני?
מתי צריך לפנות לטיפול זוגי או מיני?
סקסולוגיה
סרוגייט: "לא חשבתי שאפשר להרגיש כך"
סקסולוגיה
מי הזיז את התשוקה שלי?! מיניות נשית, יום האישה
סובל מחרדת ביצוע ביחסי מין? חשוב שתקרא את זה
סקסולוגיה
טיפול מיני, אבל לא רק: טיפול בקשיים מיניים של נפגעי תקיפה מינית
טיפול מיני, אבל לא רק: טיפול בקשיים מיניים של נפגעי תקיפה מינית

סקסולוגיה – מתי פונים?

מרבית האנשים הפונים אל טיפול באמצעות סקסולוגיה הם אנשים המתמודדים עם קשיים בתפקוד המיני, המונעת מהם ליצור מערכת יחסים זוגית, לנהל מערכת יחסים מינית מספקת או לתפקד מבחינה מינית. בין הקשיים השכיחים המביאים לפנייה לטיפול באמצעות סקסולוגיה נכללים חרדת ביצוע, חרדה ממין, היעדר/מיעוט חשק מיני, קשיים בהשגת אורגזמה, וגיניסמוס או כאבים בעת קיום יחסי מין בקרב נשים, התמכרות למין, שפיכה מוקדמת ואימפוטנציה.

אנשים המתמודדים עם התלבטות לגבי נטייתם המינית עשויים גם הם לפנות אל טיפול באמצעות סקסולוגיה במקרים בהם ההתלבטות והקושי הרגשי סביב קבלת הנטייה המינית פוגעים בתפקוד המיני. חשוב להדגיש כי סקסולוגיה אינה רואה בנטייה המינית ההומו/בי סקסואלית בפני עצמה, אלא מכוונת לסייע לאנשים אשר תפקודם המיני נפגע עקב קונפליקטים בנושא זה. למשל, טיפול באמצעות סקסולוגיה יכול לסייע למטופל המתמודד עם חרדת ביצוע המתעוררות במגעיו המיניים עם גברים ונובעת מהקושי שלו לקבל את נטייתו המינית ההומוסקסואלית. 

בעיה נוספת אשר עשויה להביא לפנייה אל טיפול באמצעות סקסולוגיה היא  פרוורסיות (סטיות מיניות)- דפוסי  משיכה מינית אשר מונעים מהאדם לנהל קשר מיני תקין עם בני/בנות גילו ולעתים אף מהווים עבירות פליליות. בין הפרווסיות להן טיפול באמצעות סקסולוגיה מציע מענה נכללות פדופיליה, פטישיזם ומציצנות.

סקסולוגיה – למי פונים?

המונח סקסולוג או סקסולוגית משמש כיום, שלא בצדק, הן לתיאור אנשי מקצוע בעלי הכשרה פורמלית בתחום של טיפול מיני והן לתיאור אנשים ללא הכשרה בתחום זה, אשר מציעים שירותים בלתי טיפוליים הנוגעים לתחום המיני (למשל, מרצים על מיניות ומפעילי מסיבות רווקים/ות מציגים את עצמם לא פעם כסקסולוגים). בהתאם, חשוב להבחין כי במידה וקיימים קשיים בתפקוד המיני ו/או תחושה של חוסר סיפוק מהיחסים המיניים יש לפנות אל איש מקצוע בעל הכשרה טיפולית אשר מוסמך גם בתחום של סקסולוגיה: פסיכולוג קליני, פסיכותרפיסט או פסיכיאטר. במרבית המקרים, אנשי מקצוע אלו יציגו את עצמם כמטפלים מיניים. טיפול בסטיות מיניות, ובפרט לאחר הרשאה בביצוע פעילות מינית פלילית, עשוי להתבצע גם על ידי קרימינולוג קליני אשר עבר הכשרה ספציפית בתחום של סקסולוגיה או טיפול מיני.

סקסולוגיה – איך זה עובד?

הן יחידים והן זוגות עשויים להיעזר בטיפול באמצעות סקסולוגיה. טיפול סקסולוגיה פרטני יתמקד בדרך כלל בשני רבדים מרכזיים. ברובד הראשון, הטיפול יסייע למטופל לזהות ולעבד את הגורמים הרגשיים העומדים מאחורי קשייו המיניים. זאת, מתוך תפיסה לפיה במרבית המקרים הקושי המיני אינו קושי הנובע מבעיה פיסית אלא מהווה סימפטום הנובע מהיבטים רגשיים שאינם מודעים למטופל. במרבית המקרים, היבטים אלו יגעו בחוויות עבר מיניות שליליות (למשל, טראומה מינית), דימוי עצמי-גופני נמוך ו/או ביצירת אינטימיות רגשית. עיבוד הגורמים הרגשיים המביאים לסימפטומים מביא פעמים רבות לשיפור התפקוד המיני, ובפרט כאשר הוא מלווה בהנחיה והדרכה של המטופל כפי שנעשה במסגרת הרובד השני של הטיפול. רובד זה, אשר נעשה או לא נעשה בו שימוש בטיפול בהתאם לצרכיו של המטופל, מכוון להקניית מידע, מיומנויות וכישורים מיניים בסיסיים, כאשר המטופל מונחה לתרגל היבטים אלו בין מפגשי הטיפול. כך, למשל, במסגרת טיפול באמצעות סקסולוגיה המטפל עשוי ללמד מטופלת המתמודדת עם וגיניסמוס או כאבים בעת החדירה טכניקות של הרפיה והרגעה עצמית, או ללמד מטופל הסובל משפיכה מוקדמת טכניקות לחיזוק השליטה העצמית אשר מסייעות בהשהיית האורגזמה.

טיפול סקסולוגיה זוגי יתבסס גם הוא על שני רבדים אלו, אך יתמקד גם בתרגול זוגי משותף ובהיבטים של הדינמיקה הזוגית המשפיעים על הקשיים מיניים. כך, למשל, באמצעות טיפול סקסולוגיה זוגי בני הזוג יכולים לזהות כיצד היעדר המשיכה המינית ביניהם משקפת את השחיקה הזוגית או כיצד המין הפך לחלק ממאבק כוחות מתמשך ביניהם. טיפול סקסולוגיה זוגי מסייע בעיבוד רגשי של היבטים אלו, בחיזוק האינטימיות הרגשית ובהתמודדות עם בעיות מיניות ספציפיות. תהליך זה כולל הן עיבוד רגשי-זוגי של הקשיים והן הנחיה לתרגול פרקטי המסייע לבני הזוגי לבנות מחדש מיניות בריאה ומספקת.

יש לציין כי סקסולוגיה מציעה מענה גם לקשיים בתפקוד המיני הנובעים ממצבים וקשיים ספציפיים. במקרים אלו, אסטרטגיות הטיפול יותאמו לצרכים הייחודיים. כך, למשל, טיפול בסטיות מיניות יכלול פעמים רבות גם רכיב התנהגותי המכוון להפחתת הדחף המיני הבלתי רצוי (למשל, נטרול המשיכה המינית לילדים), טיפול לאנשים שפיתחו קשיים מיניים בעקבות מחלה גופנית או נכות יונחו בהתאם לקשיים ופחדיהם (למשל, סיוע בהתמודד עם פחד מכך שהמין יביא להתקף לב נוסף) וטיפול סקסולוגיה לאנשים עם מגבלות שכליות יכלול הדרכה קונקרטית בנוגע לתפקוד וההתנהגות המינית הנורמטיביים.