תפריט נגישות
חיפוש

מיון והערכה

מיון והערכה הוא תחום ייעוצי המתמקד בהובלת תהליכי אבחון, מיון והערכה לקראת בחירת מקצוע או השמה במקום עבודה. כיום, כאשר הקריירה מהווה חלק כל כך משמעותי מחיינו, וכאשר ארגונים ומקומות עבודה ערים יותר ויותר לצורך בבחירת העובדים בעלי היכולות והאיכויות המתאימות ביותר לאופי ודרישות הארגון- הצורך ביצירת התאמה טובה בין האדם לבין המקצוע בו בחר ובין האדם לבין החברה בה הוא עובד הוא צורך חזק ביותר. תהליכי מיון והערכה הם תהליכים אבחוניים-ייעוציים אשר מכוונים לסיוע ביצירת התאמה זו, אשר תורמת הן לרווחת הארגון ותפקודו, והן לרווחת העובד עצמו.

אנשי מקצוע בתחום מיון והערכה

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום מיון והערכה

מיון והערכה
האם תכונות אישיות קשורות באופן ישיר לגובה השכר שלך?
מיון והערכה
כיצד המשקל שלך משפיע על סיכוייך למצוא עבודה?
כיצד המשקל שלך משפיע על סיכוייך למצוא עבודה?
מיון והערכה
ללכת בדרכך: האם אפשר לגלות את האישיות שלך דרך ההליכה?
ללכת בדרכך: האם אפשר לגלות את האישיות שלך דרך ההליכה?
מיון והערכה
תחושת משמעות בעבודה- מה זה עושה לנו?
מיון והערכה
כיצד המשקל שלך משפיע על סיכוייך למצוא עבודה?
10 טיפים שיעזרו לך לעבור את ראיון העבודה
מיון והערכה
נמצא המבחן שינבא את עתידו של ילדך
נמצא המבחן שינבא את עתידו של ילדך

תהליכי מיון והערכה עשויים להתבצע על ידי אנשי מקצוע שונים המתמחים בחום התעסוקתי-ארגוני, כאשר במרבית המקרים השירותים יינתנו על ידי פסיכולוג ארגוני, פסיכולוג תעסוקתי או יועץ ארגוני.

תהליכי מיון והערכה מתקיימים בדרך כלל באחת משני מסלולים מרכזיים:

ייעוץ לחברות המבקשות לגייס עובדים: חברות המבקשות לגייס עובדים, ובפרט כאשר מדובר בתפקידים בכירים, מעוניינות לבחור בעובדים אשר מתאימים לארגון לא רק מבחינת יכולותיהם המקצועיות אלא גם מבחינת יכולותיהם הבין אישיות, אישיותם, כישוריהם החברתיים וכישורים נוספים הרלוונטיים לתפקידם (למשל, יכולת מנהיגות, יצירתיות, יכולת עמידה בלחץ וכן הלאה). תהליכי מיון והשמה מאפשרים התרשמות מהיבטים שונים של תפקודו של המועמד, ובכך מגדילים את הסיכוי לבחירת מועמד אשר מתאים לארגון הן מבחינה אישית והן מבחינה מקצועית. תהליכי מיון והערכה עשויים להתקיים בפורמטים שונים, אך במרבית המקרים הם מתקיימים במסגרת יום הערכה בו מתקיימים מבחנים אובייקטיביים (למשל, מבחנים פסיכוטכניים), ראיון אישי, תצפית על תפקודו של המועמד בקבוצה ועוד. אלו מספקים תמונה מקיפה ואמינה למדי על נטיותיו ומאפייני תפקודו המקצועי של המועמד, ומאפשרים למאבחן לספק לארגון מידע מקיף על המועמד, והערכה לגבי מידת התאמתו לתפקיד. זאת, על בסיס הערכתו של המועמד ועל בסיס ההכרות עם הארגון על אופיו, צרכיו והתרבות הארגונית המאפיינת אותו.

ייעוץ למעוניינים בהכוונה מקצועית: תהליכי מיון והערכה אמנם מיועדים בדרך כלל לחברות וארגונים המעוניינים בתהליך גיוס עובדים שיטתי ואפקטיבי, אך גם אנשים אשר מעוניינים בחוות דעת שתסייע להם בבחירת התחום המקצועי המתאים להם יכולים להיעזר בשירותי מיון והערכה. במקרים אלו, תהליכי מיון והערכה מספקים לפונה מידע על כישוריו, נטיותיו המקצועיות, צרכיו המקצועיים, נקודות החוזק והחולשה שלו וכן הלאה, ומקשרים בין נתונים אלו לבין האלטרנטיבות המקצועיות הרלוונטיות למועמד או אלו שמעסיקות אותו. תהליכי מיון והערכה מסוג זה מבוססים גם הם, במרבית המקרים, על יום הערכה הכולל מבחנים אובייקטיביים, ראיון אישי ותצפית על התנהגות המועמד בקבוצה. עם זאת, תהליכי מיון והערכה אלו כוללים בדרך כלל גם פגישה הנערכת לפני האבחון ובה מוגדרים צרכיו וציפיותיו של הפונה מהתהליך, ופגישה/פגישות פידבק הכוללות מתן משוב על תוצאות האבחון וליווי בתהליך של יישום ממצאי האבחון לבחירת מקצוע או כיוון קריירה.