תפריט נגישות

אימון משפחתי

החל מיום הולדתנו אנו מהווים חלק מהקבוצה המשפחתית: קבוצה שתלווה אותנו לאורך כל חיינו, תעצב את אישיותנו, תהווה מקור לתמיכה או קושי ותשפיע על האופן בו נשתלב בקבוצות חברתיות ועל התא המשפחתי שנקים בעצמנו בבגרותנו. המשפחה, אם כן, מהווה היבט משמעותי בחיינו ובהתאם לכך- קשיים בהתנהלותו של התא המשפחתי עשויים להשפיע על כל אחד מבני המשפחה באופן אישי, על מערכות היחסים בתוך המשפחה (למשל, יחסי אחים או "קואליציות" הורה-ילד) ועל תפקודו של התא המשפחתי כיחידה.

אנשי מקצוע בתחום אימון משפחתי

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום אימון משפחתי

אימון משפחתי
4 טיפים לחזרה קלה לשגרה לאחר חופשה
אימון משפחתי
למה בחופש הזה אתם חייבים לתת לילדים שלכם להשתעמם?
למה בחופש הזה אתם חייבים לתת לילדים שלכם להשתעמם?
אימון משפחתי
מנכ
מנכ"ל? הגיע הזמן לשחות נגד הזרם
אימון משפחתי
חופשה עם הילדים: לא מה שדמיינתם
אימון משפחתי
למה בחופש הזה אתם חייבים לתת לילדים שלכם להשתעמם?
5 דרכים לשרוד נסיעה ארוכה עם הילדים
אימון משפחתי
"מכות חינוכיות" – מה זה עושה לילד שלך?

בעשורים האחרונים התרחבה ההכרה של תחום הפסיכולוגיה בחשיבותו של התא המשפחתי לחיי הפרט ובהתאם, החלו להתפתח מודלים שונים של טיפול משפחתי. בשנות ה-90' החל להתפתח גם התחום של אימון אישי ועם הזמן צמחה מתוכו גם השיטה של אימון משפחתי.

כאשר המשפחה ממתמודדת עם קושי מהותי כבעיה רגשית של בן משפחה (למשל, נערה עם הפרעת אכילה או התמכרות של הורה), אלימות או התעללות במשפחה או דפוסי תקשורת לקויים, יש לפנות אל טיפול משפחתי הניתן על ידי איש מקצוע בעל הכשרה בתחום הנפשי. לעומת זאת, כאשר מדובר במשפחה מתפקדת המעוניינת בשיפור התנהלות התא המשפחתי או היבטי חיים נקודתיים- אימון משפחתי יכול לספק מענה יעיל, ממוקד וקצר מועד.

אימון משפחתי, בדומה לשיטות אימון אחרות, מבוסס על ההנחה שלמתאמנים (כפרטים וכמשפחה) יש כוחות ויכולות אשר יאפשרו להם להשיג את יעדיהם ולהניע שינוי משמעותי כאשר יינתנו להם ליווי והכוונה מתאימים. בהתאם, אימון משפחתי מהווה מסגרת המכוונת לסייע לבני המשפחה להגדיר יעדים ולפעול באופן אקטיבי ותוך שיתוף פעולה להשגתם. כחלק מהתהליך של אימון משפחתי מזוהים גורמים שונים אשר מקשים על המשפחה להשיג את מטרותיה, והמאמן מסייע לבני המשפחה לאמץ אסטרטגיות ולפתח מיומנויות תקשורתיות ובין אישיות אשר יסייעו בהתמודדות עם גורמים אלו. כך, אימון משפחתי יכול לסייע במגוון מצבים שביניהם:

* שיפור ההתנהלות הכספית המשפחתית
* יצירת איזון בין חיי המשפחה לבין חיי הקריירה
* חלוקת משאבים יעילה יותר בין בני המשפחה אשר תאפשר לכל אחד מהם לנוע לעבר יעדיו האישיים מבלי שאלו יבואו על חשבון בני משפחה אחרים
* יצירת חלוקת תפקידים מאוזנת ואפקטיבית בין בני המשפחה (הורים וילדים)
* בניית ושימור אורח חיים בריא
* חיזוק יכולת ההתמודדות עם שינויי חיים המשפיעים על המשפחה כולה כהגירה, מעבר דירה, הולדת אח חדש או פיטורים של הורה

בתהליך של אימון משפחתי מוגדרים יעדים אלו או אחרים בהסכמת בני המשפחה ותוך מחשבה על משמעות השינוי עבור כל אחד מהם ועל השינויים שיצטרך להניע כדי להגיע אל היעדים שנבחרו. כך, למשל, במסגרת אימון משפחתי המכוון לשיפור ההתנהלות הכלכלית מוקדשת מחשבה הן לוויתורים שידרשו מכל אחד מבני המשפחה והן לדפוסי התקשורת והקשר שיצטרכו להשתנות (למשל, שינוי דפוס בו הילדים "מפוצים" במתנות על היעדר זמן איכות עם ההורים). יתרונו המשמעותי של אימון משפחתי בהקשר זה הוא שהוא מגייס את שיתוף הפעולה והמוטיבציה של המשפחה כולה ובכך מדגיש הן את כוחה של המשפחה כקבוצה מלוכדת והן את תרומתו וחשיבותו הייחודיות של כל אחד מבני המשפחה.

על אף שמו, אימון משפחתי לא תמיד מתקיים בנוכחותם של כל בני המשפחה. אימון משפחתי יכול להתקיים בהשתתפותם של כל בני המשפחה או בהשתתפות ההורים בלבד, ולעתים יכלול פגישות שונות שבחלקן משתתפת המשפחה כולה, בחלקן רק הורים ובחלקן הורים עם חלק מהאחים (למשל, רק עם האחים הבוגרים או רק עם הנערה המתבגרת). בכל מקרה, אימון משפחתי ישמש ככזה כאשר המטרות הניצבות לנגד עיניהם של המשתתפים בו הוא שיפור וייעול תפקודו של התא המשפחתי.