תפריט נגישות

אימון לבריאות

אימון הוא התערבות ייעוצית ממוקדת וקצרת טווח אשר שמה לעצמה למטרה לסייע למתאמנים להגדיר את יעדיהם האישיים או את שינויי החיים אליהם הם שואפים, לפעול באופן אפקטיבי להשגתם ולפתח אסטרטגיות יעילות להתמודדות עם מכשולים פנימיים וחיצוניים המעכבים את השגת המטרות. כיום קיים מגוון רחב של שיטות ונושאי אימון: אימון עסקי, אימון קריירה, אימון בתחום הספורטיבי, אימון זוגי ועוד, כאשר אחד מתחומי האימון אשר תפס תאוצה בשנים האחרונות הוא אימון לבריאות.

אנשי מקצוע בתחום אימון לבריאות

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום אימון לבריאות

אימון לבריאות
אין זמן טוב מהווה! ההשפעה החיובית של נוכחות 'כאן ועכשיו'
אימון לבריאות
עד כמה שינה חיונית לבריאות הנפשית שלנו?
עד כמה שינה חיונית לבריאות הנפשית שלנו?
אימון לבריאות
מה משפיע על מינון התרופות שאתה נוטל? מחקר מצביע על סיבה מפתיעה
מה משפיע על מינון התרופות שאתה נוטל? מחקר מצביע על סיבה מפתיעה
אימון לבריאות
חמישים גוונים של רגשות חיוביים
אימון לבריאות
עד כמה שינה חיונית לבריאות הנפשית שלנו?
עד כמה הזיכרון שלך מדוייק?
אימון לבריאות
איך פעילות פיזית מונעת התדרדרות קוגניטיבית בזקנה?
איך פעילות פיזית מונעת התדרדרות קוגניטיבית בזקנה?

אימון לבריאות הוא אימון אשר מכוון לסייע למתאמן לבסס ולשמר לאורח זמן אורח חיים בריא אליו המתאמן שואף. בהתאם, אימון לבריאות יכלול בדרך כלל יעדים כבניית שגרת חיים בה המתאמן שומר על אנרגיות גבוהות וחיוביות, שמירה על תזונה מאוזנת, הקפדה על פעילות גופנית, הימנעות מהרגלי חיים הפוגעים באפשרות לביסוס אורח חיים בריא והקפדה על ביצוע פרוצדורות רפואיות דרושות במידה ומדובר באדם המתמודד עם בעיה רפואית. חשוב להדגיש כי אימון לבריאות אינו מהווה תחליף לטיפול, ייעוץ או אבחון רפואי, מאחר והכשרתו של המאמן אינה הכשרה רפואית ולכן אינו מאפשרת לו להציע המלצות בריאותיות או רפואיות. אימון לבריאות מסייע בהוצאה לפועל ויישום לאורך זמן של המלצות רפואיות אשר ניתנו למתאמן על ידי רופא, תזונאי או איש מקצוע רלוונטי אחר. כמו כן, אימון לבריאות מתאים לאנשים אשר אינם סובלים מבעיות רפואיות ספציפיות, אך מרגישים שברצונם לבסס אורח חיים בריא יותר. במידה ובמהלך האימון לבריאות יעלה הצורך בהתייעצות עם איש מקצוע (למשל, תזונאית או מאמן כושר) המאמן יוכל להפנות את המתאמן לייעוץ הרלוונטי.

אם כן, תפקידו של אימון לבריאות אינו מתן המלצות רפואיות אלא סיוע ביישומן תוך התייחסות לגורמים הפנימיים והחיצוניים המונעים מהמתאמן לסגל את אורח החיים אליו הוא שואף. שמירה על אורח חיים בריא מהווה אתגר עבור אנשים רבים מאחר והיא מצריכה, בדרך כלל, שינוי הרגלים המלווים את האדם לאורח שנים, שימור מוטיבציה לאורח זמן, חיזוק של השליטה העצמית, התמודדות עם לחצים חיצוניים וכן הלאה.

אימון לבריאות נפתח בדרך כלל בתהליך של הגדרת יעדים. חשוב להדגיש כי היעדים המוגדרים מבוססים על ערכיו, אמונותיו וסדרי העדיפויות של המתאמן, ולא על אלו של המאמן. כך, למשל, העובדה שמאמן מאמין כי אורח חיים בריא משמעו בניית תפריט טבעוני אין משמעה שגם המתאמן צריך לשאוף לכך. יעדי האימון מגדרים בהתאם להעדפותיו של המתאמן ובהתאם להם מוגדות גם תתי מטרות ריאליות. כך, למשל, מתאמן עשוי להגדיר את מטרת העל שלו כירידה במשקל ושמירה על משקל תקין לאורך שנה לפחות, ואילו תתי המטרות שיגודרו בתהליך של אימון לבריאות יהיו הטמעת פעילות גופנית בשגרה השבועית, צמצום הבילויים הזוגיים המבוססים על אכילה וכן הלאה. כחלק מתהליך הגדרת היעדים המאמן והמתאמן צופים יחד את הקשיים, נערכים אליהם ומסייעים למתאמן לפתח אסטרטגיות התמודדות. לדוגמה, המתאמן יכול לזהות כי שעות העבודה הארוכות שלו והעומס בו הוא מצוי מהווים גורם מרכזי ללחץ ולאכילת ג'אנק פוד מהם הוא מנסה להימנע. לחלופין, הוא עשוי לגלות כי אחד הגורמים המקשים עליו להוציא לפועל את תכנית הדיאטה שלו הוא גישתה הסקפטית של בת הזוג אשר מקשה עליה לשתף פעולה ולפרגן לניסיונותיו של בן הזוג לדבוק בפעילות ספורטיבית ולרכוש מיומנויות בישול בריא. במסגרת אימון לבריאות היבטים אלו זוכים להתייחסות והמתאמן יכול לפתח מיומנויות התמודדות רגשיות ובין אישיות שיסייעו לו. מעבר לכך, עם תחילתו של יישום אורח החיים הבריאו בדרך כלל צפים אתגרים וקשיים בלתי צפויים, איתם אימון לבריאות יכול לסייע. כך, אימון לבריאות מהווה מסגרת המסייעת למתאמן לשמור על המוטיבציה לאורך זמן, לפעול באופן אקטיבי להשגת מטרותיו ולהתמודד באופן אפקטיבי עם החסמים והמכשולים המלווים את תהליך השינוי.