תפריט נגישות

אימון באמצעות אומנות

כמעט כל אחד מאתנו נושא עמו חלום באחד מהיבטי החיים המשמעותיים: שינוי קריירה, פתיחת עסק אישי, השגת ושמירה על משקל תקין, בניית אורח חיים בריא יותר... בחלק מהמקרים אנו מצליחים להגשים את החלום האישי שלנו ולהרגיש שאנו ממשים את עצמנו ואת הפוטנציאל האישי שלנו אך במקרים מסוימים אנחנו מוצאים את עצמנו ספקניים או מתקשים לפעול להשגת יעדינו. אימון הוא אסטרטגיה ייעוצית אשר החלה להתפתח בשנות ה-90 בדיוק עבור מצבים אלו: אימון הוא ייעוץ קצר מועד המכוון לבניית מסגרת בה המתאמן יכול לזהות ולהגדיר את יעדיו, לבנות תכנית פעולה ריאלית להשגתם וליהנות מליווי של מאמן מוסמך בשלבי הוצאתה של התכנית לפועל, עד השגת המטרה. לאורך העשורים האחרונים תחום האימון התפתח וצבר תאוצה, וכיום קיימות שיטות שונות של אימון המתאימות לאוכלוסיות שונות ומטרות שונות, ועושות שימוש באמצעים שונים להשגת מטרותיהם של המתאמנים.
אחד מסוגי האימון אשר התפתחו בשנים האחרונות הוא אימון באמצעות אומנות.

אנשי מקצוע בתחום אימון באמצעות אומנות

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום אימון באמצעות אומנות

אימון באמצעות אומנות
נעים להכיר: ביבליותרפיה - ראיון עם המטפלת מיכל לופו
אימון באמצעות אומנות
ציורי ילדים: כיצד ניתן לנסות לזהות מצוקה?
ציורי ילדים: כיצד ניתן לנסות לזהות מצוקה?
אימון באמצעות אומנות
על המשמעות של צבעים בציורי ילדים
על המשמעות של צבעים בציורי ילדים

אימון באמצעות אומנות הוא קודם כל אימון סטנדרטי: התערבות המכוונת לקידום מטרותיו האישיות של המתאמן, תוך הכוונה לגילוי כוחותיו ומשאביו הפנימיים. בהתאם לכך, אימון באמצעות אומנות מבוסס על תהליך בו המאמן מלווה את המתאמן ומסייע לו להגדיר את מטרתו, לפרוט אותה לתתי מטרות, לבנות תכנית פעולה ריאלית להשגתה ולבסוף, כמובן- להוציא את תכנית הפעולה לפועל ולהתמודד עם החששות, האתגרים והמחסומים בהם הוא נתקל בדרך להשגת היעד. כחלק מתהליך הוצאתה לפועל של תכנית הפעולה שנבנתה, המאמן והמתאמן שומרים על קשר רציף כאשר המתאמן מעדכן את המאמן בהתקדמותו, הישגיו וקשיים בהם הוא נתקל בדרך. כך, אימון באמצעות אומנות יוצר מסגרת פעולה אליה המתאמן מחויב. מסגרת זו מאפשרת למאמן ולמתאמן להישאר "עם יד על הדופק" בכל הנוגע להגשמת יעדיו של המתאמן, ולמנוע מצבים של התמוססות והידחקות היעד האישי, או חסימתו עקב מכשולים פנימיים או חיצוניים.

על אף שבבסיסו אימון באמצעות אומנות נאמן למסגרת האימון הסטנדרטית, שיטת אימון זו עושה שימוש ייחודי ומעשיר בכלים אומנותיים ויצירתיים אותם היא רותמת למטרה של מימושו העצמי של המתאמן.

אימון באמצעות אומנות יוצא מהנחה כי כדי שהמתאמן יוכל להגדיר את היעדים החשובים לו, לזהות את החסמים הפנימיים המעכבים את השגתם (חוסר אמון בעצמו, פחד לא מודע מהצלחה, קושי במתן מקום לצרכיו) ולפעול למימוש הפוטנציאל האישי שלו- עליו להשיג גישה אל עולמו הפנימי על החלומות, ההגנות והתפיסות הלא מודעות הנסתרים שבו. כדי לחשוף היבטים פנימיים אלו, אימון באמצעות אומנות עושה שימוש באמצעים אומנותיים שוניםשביניהם ציור, פיסול, רישום ועוד. במסגרת אימון באמצעות אומנות ניתנת למתאמן יד חופשית ליצור ולהשתמש בחומרים אומנותיים כדי להביע את עצמו, מתוך אמונה כי דרך השימוש בכלים האמנותיים יחשפו היבטים הרלוונטיים ליכולתו של המתאמן לממש את עצמו ולהוציא את יכולותיו לפועל.

חשוב להדגיש כי אימון באמצעות אומנות אינו מתאים רק לאמנים או לאנשים אשר יכולותיהם האומנותיות מפותחות: אימון באמצעות אומנות מתאים לכל אדם אשר חש כי שימוש בכלים אמנותיים יכול לסייע לו להביע את עצמו ואת עולמו הפנימי. כמו כן, חשוב לציין כי במסגרת אימון באמצעות אומנות המאמן מציע הכוונה וסיוע סביב השימוש בכלים האמנותיים, כך שאין צורך בכל ידע מקדים בתחום האומנותי.

אימון באמצעות אומנות ניתן ליישום הן כחלק מתהליך של אימון פרטני והן כחלק מתהליך של אימון קבוצתי, בו חברי קבוצה (למשל, קבוצת עובדים) יכולים להשתמש בכלים האומנותיים לזיהוי והגדרת יעדיהם המשותפים.