תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

שאלות ותשובות על התעללות נרקיסיסטית בקשר

מרצה:
חני לורנצי-אורן
30/03/2021

בשנים האחרונות, ישנה עליה במודעות לתופעה מדאיגה אשר לא זכתה להתייחסות מספקת מבחינה טיפולית, מחקרית או אבחנתית. התעללות נרקסיסטית או פסיכופתית הינה התעללות בעלת השלכות משמעותיות על קורבנותיה ברמה הנפשית, המחשבתית וההתנהגותית, אך לעיתים היא אינה ניתנת להוכחה כלפי חוץ, מה שמקשה לתפוס את ממשותה. המונח "גזלייטינג" (Gazlighting) אשר הפך נפוץ בשיח הציבורי לאחרונה, מבטא את האופן בו התעללות זו עלולה לגרום ל"עמעום הדעת" אצל הקרבן, אשר עשוי להיות נתון בתחושת בלבול מתמשכת, חרדה ופגיעה ביכולתו להסתמך על זכרונותיו ותחושותיו האישיות. התנהגות חמקמקה זו, הינה אחת מבין הטכניקות הבולטות בהתעללות הנרקיסיסטית, אשר עלולה לערער את תפיסת המציאות של הקרבן ואף לגרום לו לפקפק בשפיותו.

​בשיחה הבאה ננסה להבין, מהי התעללות נרקיסיסטית או פסיכופתית, מה הקשר בין התעללות זו לבין הפרעת אישיות נרקיסיסטית, מהן סימני האזהרה שיכולים להעיד כי אנו, או מישהו קרוב בסביבתנו, נמצאים בקשר מתעלל מסוג זה וכיצד טיפול פסיכולוגי יכול לסייע בהתמודדות עם התופעה.

חני לורנצי-אורן – פסיכולוגית קלינית, שותפה יחד עם עינב יולביץ' להקמת יוזמת "עוגן – פסיכולוגיות למען נפגעי ונפגעות התעללות נרקיסיסטית ופסיכופתית". חני ועינב, פועלות להעלאת מודעות לנושא בקרב נפגעים וטפלים וכן, לקידום הידע המקצועי בתחום. בנוסף, חני בעלת קליניקה פרטית ברעננה.

דנה וישינסקי – פסיכולוגית בהתמחות קלינית, במרכז קהילתי לבריאות הנפש יפו. מטפלת מוסמכת (M.A.A.T) לטיפול באמצעות אומנויות במיקוד פסיכודרמה. מנחה סמינר קליני ברשות לשיקום האסיר (רש"א) מטעם מכללת סמינר הקיבוצים, שם מנחה קבוצת פסיכודרמה טיפולית ומלווה סטודנטים לטיפול בפסיכודרמה במסלול הכשרתם. עורכת תוכן באתר בטיפולנט.

אנשי מקצוע ומכונים