חיפוש

על טבעו של ה-MIND: סקירת יום עיון נוירופסיכואנליטי

הדס מור-אופק

ב-17.6 נערך יום עיון בנושא "על טבעו של ה-MIND מנגנוני הליבה של העצמי וקישורים לגזע המוח השלכות מחקריות וקליניות" מטעם הפורום הישראלי לנוירופסיכואנליזה בשיתוף פעולה עם הסתדרות הפסיכולוגים (הפ"י) ומכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה.

יום עיון זה היה משופע ביבולי המחקר והיישומים הקליניים של תחום הנוירופסיכואנליזה בארץ ובעולם, וכלל שתי הרצאות בנושא מנגנוני הליבה של העצמי מאת פרופ' אוליבר טרנבול - פסיכולוג קליני ונוירופסיכולוג ממקימי החברה הבינלאומית לנוירופסיכואנליזה ומשנה לנשיא אוניברסיטת באנגור שבווילס.

בנוסף, מספר חוקרים וקלינאים מהפורום הישראלי לנוירופסיכואנליזה הציגו את עבודותיהם, בהן נפרש המגוון המחקרי והקליני הנובע מהבנת מנגנוני הליבה של העצמי. יום העיון הצליח לייצר למידה יצירתית, ולרקום חוויה רגשית, שבאה לכדי שיא בנגינת הנבל הנפלאה של נועה גבאי, שפרטה על נימי הנפש והעצמי של כל אחד ואחת מהנוכחים.

אנו מצרפים לכם, באדיבותה של ד"ר הדס מור-אופק, שסקרה את היום עיון, את סיכומי ההרצאות של פרופ' טרנבול ושל אנשי המקצוע המובילים בארץ בתחום הנוירופסיכואנליזה. מוזמנים לקרוא וללמוד ממיטב החוקרים בארץ ובעולם בתחום. תודה לד"ר הדס מור אופק על הכתיבה המקצועית והרהוטה.

פרופ' אוליבר טרנבול: על טבעו של ה-mind

פרופ' אוליבר טרנבול: מנגנוני ליבת העצמי וקישורים לגזע המוח

מר קובי טיברג: מציאות ופנטזיה לאחר פגיעות מוחיות: מפרויד ל‘קידוד מנבא׳

ד״ר יפתח בירן: גניטליזציה של הגוף בתסמונות כאב - כביטוי לפגיעה תפקודית באונה הפריאטלית

גב' טלי מרון: להפוך כאוס למילים: מחקר fMRI על השפעותיה של התערבות מבוססת אסוציאציות חופשיות על רגש ויצירתיות

גב' אירית ברזל-רווה: מנגנון החיקוי כבסיס ליצירתיות ולקונסולידציה של העצמי

ד״ר הדס מו- אופק - נוירו -CBT מחקר המוח אל חדר הטיפול

אנו מצרפים כאן גם דברים שכתב ד"ר יפתח בירן לזכרו של פרופ' אלכסנדרוביץ' ז"ל, ועל פעליו מותירי החותם כאחד המייסדים של החברה הנוירופסיכואנליטית הבינלאומית, וממקימי הפורום הישראלי לנוירופסיכואנליזה. פרופ' אלכסנדרוביץ' נפטר השנה, וביום העיון גב' טלי לביא נשאה גם דברים לזכרו, ולאחריה גב' נועה גבאי ניגנה בנבל. נכדתו - הגב' טלי מרון - היא פסיכולוגית ודוקטורנטית בתחום וממשיכה את דרכו. יהי זכרו ברוך