חיפוש

שימוש בידע לקידום מעשי של מניעת אובדנות מבוסס-מחקר

שירלי סלע וינטר

מושב שלישי: מהמעבדה אל הקליניקה

שימוש בידע לקידום מעשי של מניעת אובדנות מבוסס-מחקר – פרופ' בת' ברודצקי, אוניברסיטת קולומביה, ניו יורק

בארה"ב התאבדות היא אפידמיה של ממש. בעוד שבישראל שכיחות תופעת האובדנות יורדת עם השנים (זאת משום שחוקרים ומטפלים ישראלים עושים עבודה טובה במניעה וטיפול, לטענתה של פרופ' ברודצקי), בארה"ב ישנה עלייה של כ-50% במקרי המוות מהתאבדות בחמישים השנים האחרונות. לכן, המחקר הוא חיוני וקריטי להפחתת אחוזי ההתאבדות ביבשת. המחקר מתמקד בחיפוש אחר דרכים למניעה, מציאת דרכים להגיע לאנשים דרך רשתות חברתיות, לזהות אנשים בסכנה, להעריך סכנה אובדנית, וכמובן לייצר התערבויות טיפוליות מבוססות מחקר.

במחקר של פרופ' ברודצקי ועמיתיה גויסו 84 אנשים (בעיקר נשים), הסובלים מהפרעת אישיות גבולית ואשר עשו ניסיון אובדני בעבר. קבוצה זו נמצאת בסיכון גבוה לאובדנות. החוקרים ביקשו לבדוק מהו הטיפול האופטימלי עבורם, זאת מבין שלוש אפשרויות של טיפול נפשי (פסיכותרפיה, CBT ו-DBT), או טיפול תרופתי (מסוג SSRI). נבדקו המחשבות האובדניות של הנבדקים במהלך שבוע, כמו גם דחף לבצע מעשה אובדני ופגיעה עצמית. כמו-כן, נמדדו שינויים במצב רוח, מחשבות והתנהגויות.

הממצאים מעידים כי קיימים דפוסים שונים של מחשבות אובדניות, גם בקרב אנשים שהינם בעלי אבחנה פסיכיאטרית וגורמי סיכון ואבחנה דומים. הדפוסים האובדניים שדווחו היו מגוונים ביותר, ונדמה כי מושפעים מכוחות שונים. המתודולוגיה הזו אפשרה להבין את כי תנודות במחשבות האובדניות הינן רווחות ביותר, ואינן מאפיינות רק את הסובלים מהפרעת אישיות גבולית. כמו כן, נמצא כי קיים קשר בין רגישות בין אישית (Interpersonal Sensitivity) או תגובתיות (Reactivity) לבין אובדנות. כלומר, בנוסף, נמצא כי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מחשבה אובדנית היא הסחת דעת (keeping busy), ולאו דווקא התמקדות בחשיבה חיובית.

ההמלצות הפרקטיות שעלו ממחקרה של פרופ' בורדצקי מדגישות כי בעבודה עם מטופלים אובדניים, על המטפלים להתייחס ישירות לשינויים במחשבות האובדניות. כדאי לשאול על מחשבות אלה כל הזמן, שוב ושוב. זאת ועוד, יש לכלול בהכשרה של מטפלים מידע על הגיוון שקיים במחשבות אלו ועל הדפוסים השונים המביאים למעשה אובדני, דבר שיאפשר לחזות אותם בדיוק רב יותר. כמו-כן, ביקשה פרופ' ברודצקי למנות מספר כלים מרכזיים להתמודדות יעילה יותר עם מטופלים אובדניים בקליניקה:

1. לקיחת אנמנזה יסודית ומקיפה

2. איתור גורמי סיכון

3. התמקדות בביטחון (safety) המטופל

4. יצירת תוכנית טיפולית מוגדרת

5. ללמד את המטופל שיטות התמודדות עם מחשבות ורגשות מורכבים

6. "לצאת מהקופסא" – להשתמש ביצירתיות של המטפל

7. ניטור הסיכון האובדני בכל רגע נתון

8. תמיכה של צוות רב מקצועי

להרצאתה המלאה של פרופ' ברודצקי:

  • לסיקור הכנס המלא >>

  • לסיקורי הרצאות נוספות >>