חיפוש

Betipulnet TV: כל ההרצאות המצולמות במקום אחד

פורסם על ידי בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 40/19

 ד"ר שרון זיו ביימן | ד"ר דנה אמיר | פרופ' חיים עומר | פרופ' גולן שחר

פעם בכמה זמן אנחנו עוצרים לשאול "מה הדבר הבא בפורטל בטיפולנט?". אחרי שהשאלה הזו נזרקת לחלל האוויר, לרוב צוות התוכן שלנו פוצח בשיחות שנעות על הציר בין פנטזיות פרועות לבין דיונים לוגיסטיים. לפני כמה שנים באחת מן השיחות האלו, עלתה ההצעה להביא לקהל שלנו הרצאות מצולמות של טובי המרצים בתחום הטיפול. אחרי מספר שיחות קדחתניות נוספות סביב השאלה איך מיישמים את החלום הזה, יצאנו לדרך. חברנו לגופים נפלאים ורבים שעורכים ימי עיון לאנשי מקצועות הטיפול וביקשנו מהם להצטרף אלינו. בעקבות כל כן שקיבלנו העזנו לחלום גדול יותר ובמקביל למדנו איפה צריך לדייק ולהמשיך לשפר. היום, כמה שנים אחרי השיחה ההיא, החלום כבר הפך למציאות קיימת ובמרחק קליק אחד ניתן להגיע למאגר ענק של הרצאות מצולמות אצלנו באתר. אז ברוח תקופת החגים רצינו להגיד תודה לכל השותפים שלנו לדרך, ולרכז עבורכם בגיליונות הקרובים כל מיני הרצאות מומלצות במיוחד.

נפתח עם הרצאתה של ד"ר שרון זיו ביימן אודות אינטגרציה בין ידע קליני, תיאורטי ומחקרי: תיאור מקרה של אפיזודה דיכאונית חריפה. ההרצאה ניתנה בכנס אתגרים והזדמנויות שנערך במרכז לבריאות הנפש שלוותה. במסגרת ההרצאה, ביקשה ד"ר זיו ביימן להציג את אופן ההתמודדות שלה כמטפלת בצמתים שונים לאורך הטיפול במטופל דכאוני. היא הסבירה מדוע בחרה לשלב בין גישות טיפול שונות והציגה את המהלך הטיפולי כאקט אינטגרטיבי המשלב בין השדה הקליני והמחקרי.

נמשיך עם ההרצאה עדות בקליניקה מאת ד"ר דנה אמיר, אשר ניתנה במסגרת יום העיון לכבוד ספרה "להעיד על העדים" והתכתבה עם הצגת המקרה של ד"ר צביה זליגמן מאותו יום עיון. אמיר תיארה בהרצאתה את הפגיעה המינית כטראומה שלעתים עצם ההישרדות מעבר לה נחווית כסוג של שסע בין האדם לבין עצמו כמו גם בינו לבין האחר. ההרצאה התמקדה בסוג ייחודי של "אירוח" אשר נדרש מן המטפל בטראומה אנושה. אירוח המבוסס על יצירת סמיכות בקשר הטיפולי יותר מאשר על יצירת מרחק פרשני ומטאפורי.

נמשיך עם הרצאתו של פרופ' חיים עומר, כיצד משכנעים הורים לגייס תמיכה בגישת ההתנגדות הלא אלימה. ההרצאה ניתנה בכנס הבינלאומי ה-5 בגישת ה-NVR שנערך במכון מפרשים. במסגרת הרצאתו, ביקש עומר להתייחס לקושי של מטפלים לסייע להורים ומורים להתגבר על מחסום הפרטיות והחשש מביקורת, ולבקש תמיכה מסביבתם. בדבריו, ניסה פרופ' עומר לבחון מה הם מקורותיו של הפחד מפני קבלת תמיכה וכיצד ניתן לפרק הנחות יסוד מוטעות אשר שוכנות בבסיס העמדה ההורית.

נסיים עם הרצאתו של פרופ' גולן שחר על החיבור בין פסיכופתולוגיה ופסיכותרפיה אינטגרטיבית. ההרצאה ניתנה במסגרת יום עיון של מכון מפרשים ודנה במהלך הדו כיווני אשר מחבר בין פסיכופתולוגיה מורכבת ופסיכותרפיה אינטגרטיבית. בהרצאה תיאר פרופ' שחר את ההפריה ההדדית בעבודתו בין המחקר האמפירי לבין ההגות התאורטית והעבודה הקלינית, כמו גם כיצד בהשראת חיבורים אלו התפתח בכיוון האינטגרטיבי.

ימי העיון שאתם אהבתם