חיפוש

גישות ושיטות און-ליין בטיפול, בייעוץ ובאימון

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

ב-8.5.2018 התקיים במרכז הרפואי שיבא בתל השומר כנס "טיפול און-ליין גישות ושיטות נתמכות אינטרנט בטיפול, בייעוץ ובאימון". הכנס אורגן על ידי "אמציה" והונחה ע"י ד"ר חיים וינברג, וד"ר ארנון רולניק. הכנס כלל מגוון הרצאות מעניינות מאנשי מקצוע העוסקים בתחום: ד"ר חיים וינברג, ד"ר ארנון רולניק, גילי אגר, יפעת איתן פריסקו, רקפת קרת קרואני וד"ר סני גורדון בר. חלק מההרצאות צולמו ומובאות כאן עבורכם באדיבות המארגנים והמרצים.

ברכות והקדמה, ד"ר ארנון רולניק

ד"ר ארנון רולניק, פסיכולוג קליני בעל רקע נרחב במגוון אסכולות בפסיכותרפיה, בוגר תכנית הידברות של המכון האנליטי בירושלים, מדריך בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, מעל שלושים שנה מנהל קליניקה שבה הוא משלב טכנולוגיה ופסיכולוגיה כדי להביא למטופלים אפשרויות מגוונות יותר להיות במגע עם המטפל ועם תכני הטיפול.

מהספה למסך - האם נחוצה תיאוריה חדשה?

בהרצאה הובהר הדמיון והשוני בין טיפול און-ליין לטיפול פנים-אל-פנים, תוך התייחסות להתעלמות של מטפלים העוסקים בטיפול און-ליין מהבדלים קטנים אך משמעותיים בתהליך הטיפולי. כמו כן, דובר על צורך בתיאוריה חדשה ובהכשרה מיוחדת לסוג זה של טיפול, תוך דגש מיוחד על היישומים והמשמעויות בטיפול קבוצתי און-ליין.

 דר' חיים וינברג, פסיכולוג קליני המתגורר בקליפורניה מזה 12 שנים. מטפל קבוצתי מוסמך ואנליטיקאי קבוצתי. הקים וניהל תכנית דוקטורט ייחודית עם דגש על טיפול קבוצתי המשלבת למידה מרחוק בבית הספר המקצועי לפסיכולוגיה בסקרמנטו. כתב וערך 6 ספרים בנושאים של הלא מודע החברתי, הקבוצה הגדולה וקבוצות באינטרנט, ופרסם עשרות מאמרים על טיפול קבוצתי בכתבי עת מדעיים. מחבר הספר הפרדוקס של קבוצות אינטרנט, בהוצאת אמציה (בעברית) ובהוצאת Karnac לונדון.

"ברצינות? דרך וידיאו?"... יצירת יחסי אמון (Trust) בעבודה דרך Videoconferencing

בטיפול וייעוץ יצירת אמון (Trust) הוא תהליך מורכב, על אחת כמה וכמה כאשר התקשורת מתווכת דרך מסך. בהרצאה מתוארים המאפיינים הייחודיים של פלטפורמת הווידיאו, תוך הבחנה בין אמון קוגניטיבי ורגשי, ותיאור דרכים להתמודדות עם מגבלות העבודה מרחוק, וניצול יתרונותיה.

רקפת קרת קרואני, יועצת ארגונית ומנחת קבוצות משנת 1993, יועצת למנהלים דרך פגישות אישיות וקבוצתיות המתבצעות בחדרי וידיאו, מנהלת משותפת ומרצה בתוכנית להנחיית קבוצות בארגונים במרכז הבינתחומי בהרצליה, דוקטורנטית בפסיכולוגיה החוקרת יצירת אמון ותהליכים קבוצתיים בחדרי וידיאו.

רחוק מהעין קרוב ללב? על בחירה ואחריות באימון (Coaching)

האימון מתבסס על העקרונות (הפילוסופיה) של עידוד אחריות ובחירה, ומיזעור התלות. בהרצאה נבחן האם ישנה הלימה בין האימון מרחוק ובין עקרונות אלה? בנוסף, נסקרו היתרונות, הקשיים והאתגרים שהאימון מציב בפני יחידים, קבוצות, תכניות הכשרה ובפני הפרופסיה בכללותה.

ד"ר סני גורדון בר, פסיכולוגית קלינית ליחידים, לזוגות ולקבוצות, חוקרת תחום האימון, בוגרת הכשרה של טיפול בודהיסטי למטפלים, MCC מטעם ארגון האימון הבינלאומי, ו - MCIL מטעם לשכת המאמנים בישראל, מכשירה ומדריכת מאמנים במכללת Coachme, מרצה בבית הספר לריפוי בעיסוק באיניברסיטת חיפה, חברת פסיכואקטיב.

"לגופו של קשר":מה מלמדות אותנו גישות ה -Interpersonal Neurobiology על האפשרויות של שימוש בטכנולוגיה בטיפול?

הטיפול דרך מסך מהווה הזדמנות לחקור כיצד העדרו של הגוף משפיע על התקשורת בין המטפל והמטופל. כנגזר מתיאוריות פסיכואנליטיות עדכניות, נבדוק כיצד תקשורת של מוח ימני - למוח ימני (Non-Verbal Communication) יכולה להתרחש גם בטיפול מרחוק. בהמשך נתמקד בפיתוח דרכים להביא ייצוגים גופניים לתוך המפגש הווירטואלי, בעזרת התערבויות ה"מדברות ישירות עם הגוף" כמו ביופידבק וטיפול פסיכופיזיולוגי.

ד"ר ארנון רולניק, פסיכולוג קליני בעל רקע נרחב במגוון אסכולות בפסיכותרפיה, בוגר תכנית הידברות של המכון האנליטי בירושלים, מדריך בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, מעל שלושים שנה מנהל קליניקה שבה הוא משלב טכנולוגיה ופסיכולוגיה כדי להביא למטופלים אפשרויות מגוונות יותר להיות במגע עם המטפל ועם תכני הטיפול.