חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • חדשות מהשדה: מהספה בקליניקה לשולחן המחשב בבית - טיפול דרך האינטרנט

חדשות מהשדה: מהספה בקליניקה לשולחן המחשב בבית - טיפול דרך האינטרנט

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

השינויים וההתפתחויות האינטנסיביים אשר עברה הפסיכולוגיה מאז וינה של פרויד מעוררים השתאות. אחת ההתפתחויות המעניינות ביותר היא המעבר אשר מתרחש בשנים האחרונות מהקליניקה לשולחן המחשב ובמילים אחרונות- התפתחות הטיפול דרך האינטרנט.
התפתחותם של טיפולים אינטרנטיים מפתיעה במיוחד לאור העדויות המצטברות התומכות דווקא בתרומתו הקריטית של הקשר הטיפולי להצלחת הטיפול: בעוד שהמחקר מדגיש את חשיבות הברית הטיפולית ואת דפוס היחסים הייחודי הנרקם בדיאדה הטיפולית, טיפולים אינטרנטיים מצריכים מעורבות מוגבלת ביותר של המטפל. הטיפול מבוסס בעיקרו על מדריכי עזרה עצמית, כאשר המטפל תומך בתהליך הטיפולי באמצעות אימיילים. טיפולים אלו מיועדים בדרך כלל להתמודדות עם הפרעות חרדה ומצב רוח, ונמצאו עדויות ליעילותם בטיפול באגרנות, התקפי פאניקה, חרדה חברתית, דיכאון, פוביה ספציפית, הפרעה פוסט טראומטית, תסמינים בולמיים (לא חמורים) ועוד. מספר מחקרים אשר השוו בין יעילותם של טיפוליים אינטרנטיים בהפרעות חרדה לטיפולים בהפרעות אלו במפגשים טיפוליים קונבנציונליים הצביעו על יעילות דומה.

יתרונו המרכזי של הטיפול האינטרנטי הוא זמינותו- הטיפול מאפשר גמישות מבחינת שעות, עלותו נמוכה יותר והוא אינו מצריך המתנה הנדרשת בדרך כלל במרפאות ציבוריות. כמו כן, חלק מן ההפרעות מקשות מעצם טבען על ההיעזרות באדם אחר ולכן מציעות פתרון חלופי לאוכלוסיה שייתכן ולא הייתה פונה לטיפול פנים אל פנים.

אך האם נתונים אלו מצביעים על כך שבהפרעות מסוימות נוכחות המטפל כלל אינה נדרשת? לא בהכרח. תוצאות מחקר אשר בחן את השפעת התערבות הפסיכולוג מצביעות על כך שהטיפול היה יעיל יותר כאשר לווה בתמיכה וירטואלית של מטפל (באמצעות המייל) מאשר במקרים בהם התבסס על עזרה עצמית בלבד. עם זאת, מחקר אחר הצביע על כך שמידת התמיכה שסיפק המטפל לא השפיעה על יעילות הטיפול: יעילות הטיפול, מידת שביעות הרצון והערכת הברית הטיפולית לא השתנו בין אם המטפל כתב שלושה מיילים בשבוע ובין אם כתב מייל יחיד.


למרות התמיכה המחקרית ביעילותם של הטיפולים באמצעות האינטרנט, בסקר שנערך ב-2009 נמצא כי מתוך 328 איש שנשאלו האם היו מעדיפים טיפול אינטרנטי או טיפול פנים אל פנים, רק 65 העדיפו את הטיפול האינטרנטי. בסקר זה אף נמצא כי המעוניינים בטיפול אינטרנטי דיווחו על פחות מוכנות לחלוק עם המטפל רגשות של דיכאון, קנאה וחרדה.


ביבליוגרפיה

Delivery of internet treatment for compulsive hoarding (D.I.T.C.H.), Muroff, Jordana; Steketee, Gail; Himle, Joe; Frost, Randy. Behaviour Research and Therapy. Vol 48(1), Jan 2010, 79-85.

Internet-based treatment for social phobia: A randomized controlled trial, Berger, Thomas; Hohl, Eléonore; Caspar, Franz. Journal of Clinical Psychology. Vol 65(10), Oct 2009, 1021-1035.
The efficacy of an Internet-based cognitive-behavioral therapy intervention for child anxiety disorders, March, Sonja; Spence, Susan H.; Donovan, Caroline L. Journal of Pediatric Psychology. Vol 34(5), Jun 2009, 474-487.
Internet-based treatment for panic disorder: Does frequency of therapist contact make a difference? Klein, Britt; Austin, David; Pier, Ciaran; Kiropoulos, Litza; Shandley, Kerrie; Mitchell, Joanna; Gilson, Kathryn; Ciechomski, Lisa. Cognitive Behaviour Therapy. Vol 38(2), Jun 2009, 100-113.
Internet versus face-to-face therapy: Emotional self-disclosure issues for young adults. By Rogers, Vickie L.; Griffin, Mary Quinn; Wykle, May L.; Fitzpatrick, Joyce J. Issues in Mental Health Nursing. Vol 30(10), Oct 2009, 596-602.
Is internet-based CBT for panic disorder and agoraphobia as effective as face-to-face CBT? Kiropoulos, Litza A.; Klein, Britt; Austin, David W.; Gilson, Kathryn; Pier, Ciaran; Mitchell, Joanna; Ciechomski, Lisa. Journal of Anxiety Disorders. Vol 22(8), Dec 2008, 1273-1284.