חיפוש

חדשות מהשדה: התמכרות לאינטרנט- אבחנה חדשה?

צוות בטיפולנט

לפני כעשרים שנים היה האינטרנט חלום רחוק, על סף המדע הבדיוני, עבור מרבית האנשים. היום, כמובן, קשה לדמיין כיצד היו נראים חיינו ללא המיילים, המידע הזמין ומגוון האפשרויות המקצועיות והחברתיות הגלומות בו. בד בבד עם כניסתו האינטנסיבית של האינטרנט לחיינו החלו להתפתח גם הבעיות והקשיים הקשורים בו אשר אחד המשמעותיים בהם הוא ההתמכרות לאינטרנט.

התמכרות לאינטרנט- קווים דיאגנוסטיים

התמכרות לאינטרנט נחשבת להפרעת שליטה בדחף (בדומה להתמכרות להימורים) מאחר והיא כוללת היעדר יכולת להפחית/להפסיק את השימוש בו. ההפרעה תיכלל ככל הנראה ב-DSM-V ותאובחן בהתאם לשלושת הקריטריונים הבאים:

א. עיסוק יתר או שימוש לרעה באינטרנט אשר יתבטא באחד ההיבטים הבאים לפחות:

1. עיסוק יתר באינטרנט אשר המאובחן מדווח כי בלתי ניתן לעמוד בפניו.

2. שימוש אינטנסיבי באינטרנט אשר תופס יותר מן הזמן המתוכנן.

ב. השימוש באינטרנט מביא למצוקה קלינית או פגיעה תפקודית משמעותית בתחום התעסוקתי, החברתי או תחומים משמעותיים אחרים.

ג. השימוש המופרז באינטרנט אינו מתרחש רק בתקופות של מאניה או היפומאניה ואינו מוסבר באופן טוב יותר על ידי הפרעה מציר 1 ב-DSM.

מלבד קריטריונים אלו פותח שאלון לאבחון התמכרות לאינטרנט (The Internet Addiction Diagnostic Questionnaire, Young, 1998) אשר חמש תשובות חיוביות בו מעידות על תלות בשימוש באינטרנט:

האם אתה חש כי אתה עסוק באינטרנט באופן מוגזם (למשל, שקוע במחשבות על גלישתך האחרונה או מצפה לגלוש שוב)?
האם אתה גולש יותר ויותר זמן כדי להרגיש מסופק מהגלישה?
האם ביצעת נסיונות כושלים להפחתת או הפסקת הגלישה באינטרנט?
האם אתה חש מצוברח, עצבני ו/או חסר שקט כאשר אינך יכול לגלוש?
האם אתה ממשיך לגלוש יותר מכפי שתכננת?
האם סיכנת את יחסיך החברתיים, הקריירה שלך או לימודיך עקב הגלישה באינטרנט?
האם שיקרת לחברי משפחה, מטפלים או אחרים כדי להסתיר את עיסוקך באינטרנט?
האם אתה גולש באינטרנט כאמצעי מילוט מבעיות או רגשות שליליים (אשמה, חרדה, חוסר אונים וכד')?

מלבד לקריטריונים אלו, נמצא כי ההתמכרות לאינטרנט עשויה להיות מלווה אף בבידוד חברתי, עייפות, תחושה של "אובדן זמן" בזמן הגלישה באינטרנט, השקעת משאבים ברכישת ציוד מחשב איכותי יותר ועוד.

סוגי התמכרות לאינטרנט

התמכרות לאינטרנט מבוססת בדרך כלל על אחד או יותר משלושת הדפוסים הבאים:

התמכרות למשחקים אינטרנטיים: סוג התמכרות זה שכיח במיוחד וכולל מספר תתי סוגים. סוג אחד כולל הימורים ומשחקי מזל אשר מביאים בד"כ לפגיעה משפחתית וכלכלית. סוג נוסף השכיח במיוחד בקרב ילדים ובני נוער כולל שימוש יתר במשחקי תפקידים ופנטזיה באינטרנט, כאשר במרבית המקרים יהנה המכור מהזהות החדשה (והמוצלחת יותר, בחוויתו) אשר תספק לו האנונימיות האינטרנטית. הורים אשר מנסים להציב גבולות לילדים המכורים למשחקים אלו יגלו כי הילד הופך עצבני, מדוכדך ואף אלים כאשר המשחק נמנע ממנו.

עיסוק יתר בפורנוגרפיה: סוג התמכרות זה יכלול עיסוק יתר בהורדת וצפייה בסרטים פורנוגרפיים ו/או בקיום יחסי מין וירטואליים בחדרי צ'ט. התמכרות מסוג זה מוסברת, מעבר לנגישות והאנונימיות שמספק האינטרנט, בניסיונות מוגזמים של המכור לחקור את מיניותו ולהשתחרר מאחריות ואשמה על דחפיו המיניים ותשוקותיו. מכורים למין (ממשי) אשר נגמלו או נמצאים בתהליך גמילה עשויים לפתח התמכרות זו כתחליף להתמכרות הקודמת.

התמכרות לכתיבה ודואר אלקטרוני: שימוש מוגזם בצ'טים, בלוגים ואימיילים מתפתחת בדרך כלל כניסיון להמנע או להימלט מקשיים חברתיים ואינטראקציות בין אישיות מכאיבות ומתסכלות. כך, למשל, ניתן להסביר את פרשיות האהבה הוירטואליות המתפתחות בקרב אנשים אשר מבלים שעות ארוכות באינטרנט מתוך ניסיון להמנע מהתעמתות עם נישואיהם הכושלים.


טיפול בהתמכרות לאינטרנט

בדומה להתמכרויות אחרות, אחד הקשיים בטיפול בהתמכרות לאינטרנט הוא הכחשת הבעיה- רבים מהמכורים תולים את השימוש באינטרנט בצרכים ממשיים ("זה לענייני עבודה") ומשתמשים ברציונליזציה ("זאת בסה"כ מכונה"). זאת, למרות עדויות חד משמעיות לכך שהשימוש האינטנסיבי באינטרנט פוגע בתפקוד ובמערכות יחסים משמעותיות.

הטיפול אשר נמצא אפקטיבי ביותר להפרעות שליטה בדחף הוא הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי ובהתאם, טכניקה זו יעילה לטיפול בהמכרות לאינטרנט.

הטיפול מתמקד הן בהתנהגויות הקשורות בשימוש באינטרנט והן בכאלו שאינן קשורות בו באופן ישיר. במסגרת העבודה עם התנהגויות הנוגעות לשימוש נרכשת היכולת לזיהוי טריגרים לשימוש המוגזם ורכישת שליטה טובה יותר בהרגלי השימוש במחשב. במקביל, נעשית עבודה על פיתוח תחומי עניין חלופיים, שיפור מיומנויות חברתיות ויכולת פתרון בעיות וכן הלאה.

ביבליוגרפיה

1. Internet addiction: Diagnosis and treatment considerations, Young, Kimberly, Journal of Contemporary Psychotherapy. Vol 39(4), Dec 2009, 241-246.