חיפוש

הרגעה, משמעות ואינטימיות בימי קורונה

צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 11/20

אינטימיות ובדידות - מאז ועד עולם | טכניקת ההרגעה היעילה שלא הכרתם - אימון אוטוגני | משמעות ותשוקה בחיים ובטיפול | דחף הייעוד

הרגעה, משמעות ואינטימיות בימי קורונה
בימים מטלטלים אלו, בהם סדרי חיים משתבשים באופן תדיר נוכח איום וירוס הקורונה, רבים מאתנו חווים חוסר שקט. הבידוד, החרדה הבריאותית והכלכלית, ביטולי התכניות והשינויים בחיי השגרה, כולם מהווים הזדמנות להצטברותם של מתחים נפשיים. מצב הכוננות נוטה לצמצם לכולנו את מרחב החשיבה ואת מאגר המקורות אשר עשויים לספק הרגעה ונחמה. בגיליון הנוכחי, בחרנו להביא לכם מקבץ חומרים אשר מבקש להרחיב את הלב והמרחב הנפשי. בין אם אתם מסוגרים בבידוד או פוגשים את חרדת הקורונה בחדר הטיפול, אנחנו מזמינים אתכם להתבוננות על יחסי הגומלין בין בדידות לבין אינטימיות, תוך איתור ערוצים ליצירת משמעות אל מול האיום וגילוי דרכים לנחמה והרגעת מתחים.

נפתח עם סקירת הכנס "אינטימיות ובדידות - מאז ועד עולם" של האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה, המלווה בצילומי הרצאותיהם של ד"ר מירב רוט, ד"ר בועז שלגי, דפנה הומינר ושמואל גרזי. הסקירה מאת שירלי סלע וינטר, מביאה חשיבה מרתקת אודות המפגש עם קרבה ומרחק, בטיפול ובחיים.

נמשיך עם מאמרם של אסף גיטלר וד"ר דניאל בן אליעזר אשר מציג טכניקה טיפולית מוכוונת הרגעה – האימון האוטוגני. באופן נגיש, ברור ומקצועי, מתארים גיטלר וד"ר בן אליעזר את ההשפעות הרחבות של מצבי לחץ מתמשך, את העקרונות המרכזיים בשיטת האימון האוטוגני ואת יתרונותיה הטיפוליים המשמעותיים של השיטה.

נמשיך עם סקירה ליום עיון נוסף של האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה, אשר מציע הזדמנות לחשיבה והתבוננות על אופן התמודדותנו עם יצירת משמעות, בשגרה ובמצבי משבר. סקירתה המצוינת של מעין טל, משמעות ותשוקה (desire) בחיים ובטיפול, מביאה את סיכום הרצאותיהם של ד"ר בועז שלגי, ד"ר מירב רוט, פרופ' דנה אמיר, קלאודיה קוגן ורועי סמנה.

נסיים עם סיכום מאמרו של כריסטופר בולאס, אשר מציע מחשבה מעמיקה אודות תחושת ייעוד ומשמעות בחיים, אותו מביאה זהר הגן. במסגרת המאמר, בולאס טוען כי תחושת ייעוד, המאפשרת לאדם צמיחה נפשית ושינוי, תלויה ביכולתו 'להשתמש באובייקט' ולבסס 'עצמי אמיתי'. בניגוד לתחושת גורל, אשר מלווה לדבריו בחוויה של ייאוש ותקיעות, תחושת הייעוד מאפשרת לאדם לדמיין עתיד פוטנציאלי וגם לנוע לקראתו.