חיפוש

'אמרו ש...' על החיים עם OCD, תסמונת אספרגר וסרבול מוטורי

אייל אבא

בימים אלו ממש אני עומד לעלות לבמות עם ההרצגה החדשה והייחודית שלי "אמרו ש...." ואני גאה, שמח ונרגש על ההזדמנות שניתנה לי לספר לכם מעט עליה במאמר זה.

שמי אייל אבא, בן 26, ואני מתגורר בתל אביב ביחד עם הורי. אני בעל צרכים מיוחדים שבאים לידי ביטוי בתסמונת אספרגר, OCD וסרבול מוטורי.

תמיד הפריע לי יחס החברה הנורמטיבית כלפי אנשים כמוני שסובלים ממוגבלויות, והרגשתי בתוכי צורך עז לצעוק את כאבי. הבעיה הייתה שלא היה לי מושג איך, כיצד, ואיפה אני יכול להביע את מחאתי. מכיוון שאני מתעניין באקטואליה ונמצא רבות באתרים חברתיים ברשת, התחלתי לפרסם בהם את דעותיי. באמצעות כתיבת פוסטים ביקשתי יחס שווה בחברה עבור כל אותם אנשים שונים, כמוני, שבנוסף לצורך שלהם להתמודד עם המגבלות שלהם הם נאלצים גם לסבול יחס מזלזל ודוחה מצד החברה הרגילה.

ישועתי הגיעה מכיוון לא צפוי. יעל קנוניץ', שהייתה החונכת שלי בגן התקשורת ברמת חן והיום היא מטפלת במוסיקה, נתקלה במקרה בפייסבוק בכמה פוסטים זועמים שפרסמתי. יעל הבינה שאני בעצם צועק את החלום שלי, לקדם את עניין השוויון בחברה, והציעה רעיון: שאממש אותו באמצעות הצגת יחיד. מכיוון שאני מאד אוהב לשחק ולשיר, הרעיון מצא חן בעיני מאד. במשך שנה עבדתי ביחד עם בימאית בשם פנינה רינצלר ומוסיקאי בשם ברק פרוכט על הצגת יחיד שמכילה בעצם חומרים אישיים מחיי, וכך נולדה ההרצגה (שילוב של הצגה והרצאה) "אמרו ש...".

בהרצגה אני מסביר לקהל, באמצעות קטעי משחק ושירה, מהן המגבלות שעימן אני נאלץ מתמודד, כיצד אני מתמודד איתן ומדוע לדעתי על אף היותי שונה, מגיע לי יחס הוגן ושווה. בסיום ההרצגה, שאורכה 40 דקות, מתקיים דיון שבו אני משיב על שאלות שעולות מהקהל.

"שיר הקללות" מתוך ההרצגה "אמרו ש..." \ אייל אבא

עד היום הופעתי בפני אנשי צוות מהעמותה לילדים בסיכון וכן מול ארגון של בני נוער מתנדבים. בחודש הקרוב אני עומד להופיע עם ההרצגה בעוד שלושה ימי עיון של צוותים מקצועיים ואני מצפה לכך בקוצר רוח.

כשאני מופיע אני מרגיש שאני מצליח להביע את עצמי ולהעביר את מסר השוויון, בדיוק כפי שחלמתי. אני נהנה לראות שהקהל קשוב לדברי וכולי תקווה שהוא ימשיך להעביר את המסר ולהפיץ את הרעיון של ההצגה ששונה הוא שווה.

שיר הOCD מתוך ההרצגה "אמרו ש..." \ אייל אבא

חלומי הגדול הוא להציג את ההצגה בפני כמה שיותר קהלים וכך להמשיך לפזר ברבים את חזוני. אודה לעזרתכם בעניין ויותר מאשמח לבוא להופיע בפני כל מי שהעניין נראה לו חשוב ומקדם אותנו לעבר חברה שוויונית וחזקה יותר.

אפשר להזמין את המופע דרך יעל – 0523586122, [email protected]
תודה לכל מי שקרא עד כאן.