חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • הסוד וצילו: על סודות, הסתרות ושקרים במשפחה ובזוגיות - סקירת יום עיון

הסוד וצילו: על סודות, הסתרות ושקרים במשפחה ובזוגיות - סקירת יום עיון

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

מה בין פרטיות לסודיות? בין "האושר להיות חבוי אך האסון לא להימצא"? (ויניקוט 1971) מתי הסודי הופך ל"רעל נפשי" (יונג 1933) מוגן על ידי מערכת שקרים כשמאחוריהם תחושות של אשמה, פחד, חרדה ובושה. על מי ומה שומר הסוד ומה מחיר השמירה? האם כל סוד הוא הרסני או האם לעתים עדיף שיהיו במשפחה ובזוגיות "שקרים לבנים"? מהי הדינמיקה המניעה משפחות ו/או זוגות לייצר סביבה של סודות, שקרים ובגידות? מה ההשלכות ארוכות הטווח של הסתרה וסודות במשפחה ואיך מטפלים בהם? מה תהיה התוצאה של הגילוי לעצמי או לאחרים uמה יקרה למרקם המשפחתי עם חשיפת הסוד? ביום העיון עסקנו בהיבטים שונים של סודות ושקרים המתקיימים בתוך המרחב המשפחתי והזוגי. התבוננו במצבים בהם חיי המשפחה או הזוגיות מאורגנים סביב הסתרה, העמדת פנים והימנעות ממצבים בהם הסוד עלול להתגלות. וניסינו להבין את משמעות השקרים, הסודות והבגידה ואת תפקידם בדינמיקה האישית הזוגית והמשפחתי ונבחן את ההקשרים המערכתיים והבין אישיים בהם נוצרו

גלית פלדמן – דברי פתיחה

החיים הסודיים של משפחות – ד"ר איבן אמבר בלאק

ברוב המשפחות קיימים סודות שחלקן אף עוברים מדור לדור. ד"ר איבן אימבר בלאק ממכון אקרמן טוענת שסודות תמיד באים בקונטקסט מערכתי-חברתי, בינדורי או משפחתי גרעיני. הבנת הקונטקסט מאירה גם על דרך העבודה הטיפולית שלנו עם סודות. מי בעל הסוד, על מי אנחנו שומרים ולמי רוצים לספר, מהם היתרונות והחסרונות בפתיחת הסוד- כל אלה בהרצאתה של ד"ר איבן אימבר בלאק שהוקלטה במיוחד ליום עיון זה.

ד"ר איבן אמבר בלאק היא אחת הדמויות המובילות בטיפול משפחתי, עורכת העיתון Family Process לשעבר, כיום חברת צוות בכירה ומנהלת את המרכז למשפחות ובריאות במכון אקרמן בניו-יורק, מנהלת את תוכנית התואר השני בטיפול משפחתי וזוגי במרסי קולג' בניו-יורק ופרופסור חבר במחלקה הפסיכיאטרית באלברט איינשטיין קולג'. עוסקת וחוקרת ומלמדת את נושא הסוד והמשפחה שנים רבות

סיפור אישי: לחיות בצד הסוד של מחלת נפש במשפחה – הרב בני וורצמן

אחרי 30 שנה בהן מתמודדת משפחת וורצמן עם מחלת נפש של האם, בהסתרה כמעט מוחלטת, החליטו שהגיעה העת לפרוס את מעטה השתיקה והבושה. "הבושה היא אחד מזוללי האנרגיה הגדולים במציאות הזאת. גם ככה ההתמודדות קשה..." אומר הרב בני וורצמן ומוסיף "שנים הסתרנו. בדיעבד, אני חושב שלא רק מהילדים ומהחברה הסתרתי את המחלה, במידה רבה הסתרתי אותה אפילו מעצמי".

חיבוקים שבורים: סודות ושקרים בחדר המיטות – מיכל ניר

העצמי האמיתי והעצמי הכוזב הויניקוטיאני עומדים לעתים בסתירה בהקשר של מיניות אינטימית. כוחות עוצמתיים אלו, אשר מגולמים בפנטזיה, בפלירטוט ובבגידה, יהיו ליבת ההרצאה. לעיתים, העצמי האמיתי מבטא חלקים שחיי המין לא יוכלו לשאתם. האם על המטפל הזוגי לטפח או לצמצם סודות כגון: זהות מינית "בארון", פנטזיות מיניות פרוורטיות?

ישנם לצערנו קצת רעשים בדקות הראשונות ולאחר מכן זה מסתדר 

מיכל ניר, עו"ס קלינית, מטפלת ומדריכה מוסמכת לטיפול זוגי, משפחתי ומיני. מרצה ומרכזת את התוכנית לטיפול מיני באוניברסיטת בר-אילן, לימודי המשך ובתוכנית לטיפול זוגי ומשפחתי באוניברסיטת בר-אילן. מרצה במכון "שילובים" ומדריכה צוותים.

סודות של ילדים וסודות מול ילדים: הקשר לתהליכי הדבקה רגשית – ד"ר נעמי אפל

המחקר בשנים האחרונות מצביע על ההשפעה הדרמטית של תהליכים עצביים המתקיימים בין שני מוחות. כיצד תהליכים אלו קשורים לסודות ושקרים במשפחה? מה קורה להורים שמחזיקים סוד והאם יש לכך השפעה על הילדים? מה קורה כשהילדים מחזיקים סוד ו/או משקרים להוריהם וכיצד ניתן לסייע במקרים כאלה?

ד"ר נעמי אפל, עו"ס, מומחית ומדריכה מוסמכת בטיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT). מנהלת מכון "שיטות". מנהלת אקדמית של תוכנית ההכשרה לטיפול הורי, זוגי ומשפחתי בתל השומר. מרצה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת"א ובתוכניות להכשרת מטפלים ב- CBT. פיתחה שיטות טיפול ייחודיות הנלמדות במוסדות אקדמיים וטיפוליים. חיברה 6 ספרים בהם: "לדבר CBT עם הורים וילדים", "כוחו של CBT בטיפול זוגי". ספרה השביעי "לדוג ענן" יוצא לאור בימים אלו.

איים של פגיעה, איים של סוד: העצמי הנעדר בעקבות פגיעה מינית מתמשכת בילדות והקשרו למרחב הזוגי – ד"ר קרן מינץ מלחי

עלטת הסוד בולעת לתוכה את הפגיעה בידי אחר משמעותי שבגד באמון ואת נטישת הסביבה שלא ראתה. סודות הפגיעה, הבגידה והנטישה מוחזקים בידי חלקי עצמי עימם הילדה הנפגעת אינה יכולה לבוא במגע. החיים המנטליים מקבלים צורה של שני מסלולים מקבילים: זה המתנהל ע”י חלקים "מחזיקי סוד", הזוכרים את אשר התרחש, וזה המתנהל בידי חלקים "עיוורים" שאינם ערים לקיומו של הסוד. בתוך נפשה של הנפגעת, נוצרים איים של היעדר אשר שומרים מפני כאב העבר אך גם מונעים מפגש אותנטי עם עצמה ועם האחר. אינטימיות וגילוי הדדי נעשים מסוכנים או בלתי אפשריים, ככאלו המייצגים את האיום לגילוי הסוד, לחשיפה, לבושה ולכאב. ההרצאה תעקוב אחר האופן בו המצב הדיסוציאטיבי הכרוני הופך למרחב סודי פנימי בנפשו של האדם. נעמוד על מאפייני החוזה הזוגי הנרקם כאשר שתי נפשות כמהות לקשר נמשכות למערבולת הדדית של סוד והסתרה. ההרצאה תלווה בתיאורי מקרה קליניים וסוגיות בהקשר לגילוי הסוד במסגרת הטיפול הזוגי. יוצע שיח אפשרי אודות תהליכי ריפוי היכולים להתקיים במרחב הזוגי טיפולי עבור הנפגע/ת, בן/ת הזוג והקשר.

ד"ר קרן מינץ מלחי מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, ביה"ס לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת אריאל, ביה"ס לעבודה סוציאלית, מרכז "בנפשינו" בית חם לטיפול בנפגעות תקיפה מינית בילדותן מהמגזר הדתי והחרדי.

להעיר את הסוד: על סודות בטיפול האישי והשפעתם על הקשר הזוגי – רועי סמנה

זהו רגע משמעותי מאוד, והרבה פעמים משחרר ומעצים, כאשר מטופל מרשה לעצמו לחלוק בטיפול סוד שהיה שמור עימו זמן רב, שהיה קבור עמוק בתוכו, שנשבע אולי לקחת איתו לקבר. השיתוף בסוד הוא לרוב תוצאה של חיבור עמוק ובטוח שהתאפשר בחדר הטיפול והוא בכל מקרה מעמיק את האינטימיות שבקשר הטיפולי. אך שיתוף זה עשוי או עלול גם להשליך על מערכות היחסים האחרות של המטופל או המטופלת ובראשן מערכות היחסים הזוגיות והמשפחתיות. בסדרת הטלוויזיה "להעיר את הדוב" זליגת סודות מחדר הטיפול מחוללת רעידת אדמה של ממש בחייה של הדס, גיבורת הסדרה, כמו גם באלו של בעלה, ילדיה ואף חבריה. הדברים שהיו אמורים להישמר בחדר הטיפול דלפו כמו גז רעיל אל מחוצה לו ופגעו אנושות. ואולי הם בעצם אפשרו למשא כבד לרדת מכתפיה של הדס, מכתפי בני משפחתה?. בהרצאה אבקש להיעזר בעלילת התוכנית כדי להעלות מחשבות על משמעותם של הסודות בחיינו, על האופן בו הם משפיעים על עולמנו התוך-אישי והבין-אישי ועל האופן בו חשיפתם בטיפול עשויה להשפיע על הסביבה הטיפולית ועל הקשר הזוגי.

*בגלל זכויות יוצרים נחתכו קטעים מסויימים מההרצאה. 

רועי סמנה פסיכולוג קליני מומחה, מרצה ומדריך בבי"ס לפסיכותרפיה "תמורות" (אוניברסיטת בר-אילן), בתוכנית לפסיכותרפיה של אוניברסיטת בן גוריון, ובתוכנית לפסיכותרפיה של מרכז ויניקוט. מאמרים וסקירות רבות פרי עטו פורסמו באתר "פסיכולוגיה עברית" ובכתב-העת "שיחות". מטפל במבוגרים ונוער בקליניקה פרטית.