חיפוש

יוגה ככלי טיפולי

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

מה שהיה פעם תחביב זניח הפך בשנים האחרונות ל"מיינסטרים" אמריקאי: למעלה מ-15 מיליון בוגרים אמריקאים מתרגלים יוגה על בסיס קבוע ובאופן לא מפתיע- המחקר תומך בתרומת היוגה לבריאות הפיסית. תרגול היוגה, הכולל מתיחות, נשימות עמוקות ומדיטציה, נמצא כמשפר את הבריאות הכללית, הכוח הפיסי, הגמישות וקיבולת הריאות ומפחית את הסיכון להתקף לב, את לחץ הדם וכאבי גב.

בשנים האחרונות נמצאו גם עדויות מחקריות רבות לתרומת היוגה לבריאות הנפשית: יוגה נמצאה קשורה בחיזוק התקשרויות חברתיות והפחתת לחץ, חרדה, דיכאון ואינסומניה. כמו כן, נמצאו עדויות ראשוניות ליעילות השימוש ביוגה בטיפול בחיילים הסובלים מהפרעה פוסט טראומטית. בהתאם לממצאים אלו החלו מטפלים לשלב יוגה כאמצעי משלים לטיפול בו יכולים מטופלים להיעזר גם מחוץ לחדר הטיפולים.

שימושים טיפוליים ביוגה

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה משמעותית באחוז הסובלים מקשיים נפשיים ולעלייה בשיעור דומה בשימוש בתרופות פסיכיאטריות. למרות זאת, נותרה היוגה אמצעי טבעי וזמין לקידום הבריאות והרווחה הנפשית. יוגה מכוונת לטיפול בלחץ בלתי נשלט המהווה רכיב מרכזי בדיכאון, חרדה, השמנת יתר, סוכרת ואינסומניה. זאת, באמצעות הפחתת תגובת הלחץ הכוללת עוררות של מערכת העצבים הסימפטטית והפרשת הורמון הלחץ קורטיזול.

בשנים האחרונות החלו להתקבל עדויות להשפעת היוגה על המוח. מחקר בו נעשה שימוש בהדמיה מוחית מדד את רמות הנוירוטרנסמיטור GABA לפני ואחרי שעה של תרגול יוגה או קריאת ספר. בקרב הקבוצה שתרגלה יוגה חלה עלייה של 27% ברמת ה-GABA שנמדדה, בעוד שבקרב הקבוצה שקראה ספר לא ניכר שינוי. ממצאים אלו מצביעים על רלוונטיות תרגול היוגה להפרעות חרדה בכלל, ומחקרים חדשים בוחנים את השפעתה על טיפול בפוסט טראומה בפרט.

טראומה אינה מביאה רק לפגיעה בויסות הרגשי אלא גם לתחושת שיתוק פיסי. שימוש בטכניקות גופניות כיוגה מגדיל את המודעות לתחושות הגופניות, מסייע בשמירת מיקוד ברגע הנוכחי ובתקווה- יתרום גם לפעילות אפקטיבית יותר. בהתאם לתפיסה זו נמצא במחקר שנערך ב-2006 כי חיילים הסובלים מפוסט טראומה דיווחו על ירידה בסימפטומים של דיכאון, חרדה, אינסומניה וקשיים בין אישיים לאחר תרגול יוגה של תשעה שבועות.

תרגול יוגה בן שמונה שבועות אשר התקיים מדי לילה לפני השינה נמצא משמעותי גם בהפחתת חומרת האינסומניה בהשוואה לשש טכניקות התנהגותיות אחרות. תרגול יוגה הומלץ אף כטכניקה משלימה לטיפול תרופתי בדיכאון: תרגול יוגה שלוש פעמים בשבוע במשך שמונה שבועות הביא לירידה בתסמינים של דיכאון וחרדה ולעלייה במצב הרוח. במקביל, ניכרו גם שינויים בקצב הלב אשר ביטאו יכולת ויסות רגשי גבוהה יותר.

לימוד טכניקות של יוגה ללא הכשרה והכרות עם התחום אינה מומלצת, אך לטענתם של פסיכולוגים העוסקים ביוגה ופסיכולוגיה ניתן לשלב עקרונות מתחום היוגה גם בטיפול סטנדרטי. כך, למשל, מומלצים הכוונת המטופל לישיבה נוחה והסבת תשומת הלב לתחושות הגופניות בעת הנשימה.

תפיסה זו מבוססת על ההנחה כי מרבית המטפלים מגבילים את עצמם בכך שהם משתמשים בדיבור בלבד בטיפול: שימוש בטכניקות גופניות כביו פידבק, הרגעה עצמית ויוגה מספקת מימד טיפולי נוסף המביא עמו רווחים רגשיים משמעותיים.

כמו כן, השימוש ביוגה מומלץ גם למטפלים עצמם: מטפלים רבים מעידים על כך שטראומה משנית ותשישות מהמפגש החוזר עם תכנים קשים פוגעים בתפקודם באופן משמעותי....

ביבליוגרפיה

Novotney, A. (2009). Yoga as a practice tool. Monitor on Psychology, Vol 40 November, P. 40-42