חיפוש

עבודה טיפולית במצבי טראומה גופנית, נכות וחולי

צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 6/20

חווית אובדן מתמשך בקרב הורים לילדים עם מחלה או נכות נרכשת | השפעה של גידול מוחי בילדות על יכולות קוגניטיביות | התקדמות מפוסט טראומה לצמיחה פסיכולוגית | פסיכותרפיה אינטגרטיבית בעבודה עם טראומה גופנית וחולי בילדיםמצבי טראומה גופנית, חולי או נכות, מזמנים לאדם מגוון רחב של התמודדויות מאתגרות. לעתים, מרכז הקושי במצבים אלו נעוץ באתגרים הפיזיים שנלווים לשינוי הגופני. בפעמים אחרות, הקושי העיקרי נובע דווקא מן החוויה הרגשית והנרטיב שהתגבש סביב האירוע. בין אם מדובר בחוויה המלווה בחרדה, תסכול, דיכאון או רגשות אחרים, דומה כי אצל רבים יעלה הצורך במרחב לעיבוד רגשי. עיבוד זה עשוי לאפשר לא רק הקלה במצוקה הרגשית, אלא גם הסתגלות טובה יותר למציאות החיים החדשה. לפיכך, ההתמודדות עם מחלה, נכות או טראומה גופנית מובילה בפעמים רבות לפנייה לליווי פסיכותרפויטי. בגיליון הנוכחי אספנו עבורכם מאמרים והרצאות מצולמות אשר מתמקדים בהיבטים טיפוליים שונים של מצבים אלו.

נפתח עם מאמרה המרתק של ד"ר עינת יהנה אודות חווית אובדן מתמשך בקרב הורים לילדים עם מחלה או נכות נרכשת. במסגרת המאמר מתוארים מצבים אלו כאירועים משני חיים, אשר כרוכים בהתמודדות עם סוגיות של הקרבה עצמית, שחיקה, זהות ושייכות חברתית. בכתיבתה, דנה ד"ר יהנה במושגי האובדן המתמשך והצער הכרוני, וסוקרת את האתגרים הקלניים, הממצאים המחקריים והמיומנויות הטיפוליות הנדרשות בעבודה הטיפולית-שיקומית.

נמשיך עם הרצאה חשובה שניתנה במסגרת הכנס "טראומה והסתגלות במחלות מסכנות חיים בילדים", אשר התקיים במרכז הרפואי שיבא בשנת 2018. במסגרת הכנס הרצתה ד"ר מיכל שדה אודות ההשפעה של גידול מוחי בילדות על יכולות קוגניטיביות. בדבריה, הסבירה ד"ר שדה כיצד נבנית הרשת החשיבתית ודנה באופנים בהם נזק לרקמה המוחית, גיל האבחון ומתן טיפול כימותרפי משפיעים על תהליכי בנייתה.

הרצאה מצוינת נוספת מאותו הכנס ניתנה על ידי ד"ר גדי אבבה-קמפינו ועסקה בהיבטים של טיפול תומך בילדים המחלימים מסרטן. בדבריו, ביקש ד"ר אבבה-קמפינו לדבר על תהליכים של צמיחה פוסט-טראומטית, לתאר את מקומו של הטיפול הפליאטיבי בתהליכים אלו ולהדגיש את חשיבותו של מתן מענה רב-תחומי למטופל ולבני משפחתו.

נסיים עם מאמר נוסף מאת ד"ר עינת יהנה אשר מתמקד בפסיכותרפיה אינטגרטיבית בעבודה עם טראומה גופנית וחולי בילדים. במאמרה מתארת ד"ר יהנה את הטיפול הנלווה למצבים רפואיים אלו כתהליך התפתחותי ורב-ממדי, אשר מצריך מן המטפל אינטגרציה בין גישות וכלים טיפוליים. בתוך כך, היא דנה בתהליכים הרגשיים המלווים את השלב האקוטי של המחלה, שלב השחרור מבית החולים והשלב הכרוני הכרוך בשילוב מחדש בקהילה.