חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • בין מושיע לקרבן: תנודות בעמדה הטיפולית של המטפל בפוסט טראומה מורכבת

בין מושיע לקרבן: תנודות בעמדה הטיפולית של המטפל בפוסט טראומה מורכבת

פורסם על ידי רועי טרגן ושרון זיו-ביימן

במאמר זה מוצג טיפול פסיכו-תרפויטי בנערה שעברה התעללות מינית, שהתקיים במסגרת אל"י (האגודה להגנת הילד). הנערה מאובחנת כסובלת מפוסט טראומה מורכבת בהתאם למודל לאבחון וטיפול בטראומה של לואיס- הרמן (1992). המאמר מתמקד במרכזיות של תנודות בעמדה הטיפולית של המטפל, בין עמדה מגינה ושומרת לבין עמדה מחזקת ומכירה בכוחות, בטיפול בנפגעי טראומה מורכבת. המאמר והמקרה המוצג בו ידגימו את האופנים בהם נוצרים בטיפול בנפגעי טראומה מורכבת באופן בלתי נמנע, מצבים של קריסה לעמדות טיפוליות קוטביות של מושיע או מפקיר, ובחוויית המטפל בהעברה הנגדית של מושיע או קרבן. על מנת לאפשר שינוי וריפוי, המטפל נדרש להיות קשוב למצבי קריסה אלו, ולחתור לעמדה אינטגרטיבית המשלבת בין שתי העמדות. על המטפל להיות מסוגל לאחוז בו זמנית בשני הקטבים, מה שיאפשר לו לחוות עצמו כמי שמסוגל לעזור למטופל- לא מתוך עמדה של מטפל כל יכול או מתוך עמדה של מטפל חסר אונים- אלא מתוך המרחב הנוצר כאשר מתקיימת תנועה בין הקטבים המאפשרת אינטגרציה.

למאמר המלא

על הכותבים


רועי טרגן - עובד סוציאלי קליני ופסיכותרפיסט. מטפל בילדים, בני נוער ומבוגרים באל"י (האגדוה להגנת הילד), במחלקת הרווחה באור עקיבא ובקליניקה פרטית. מטפל בנפגעי התעללות פיסית ורגשית, מתמחה בתחום הטראומה המינית ומטפל בנפגעים ובפוגעים מינית


שרון זיו ביימן - ד"ר שרון זיו ביימן הינה פסיכולוגית קלינית, חברת סגל בבית הספר למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית תל אביב יפו ומובילה את הקמת מכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה, מנהלת "מכון שדות" לשירותים פסיכולוגיים ומנהלת שותפה ב"קבוצת שיח – מכון לפסיכותרפיה התייחסותית", לשעבר יו"ר הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית, מטפלת במבוגרים וזוגות. תפיסתה הטיפולית מדגישה אינטגרציה ברוח מודל הגורמים המשותפים. חוקרת את השפעותיה המגוונות של החשיפה העצמית של המטפל על מטופלים שונים בשלבי טיפול שונים ואת השפעת תמהיל המיומנויות של המטפל בשלבי הטיפול השונים על הצלחת הפגישה הטיפולית והטיפול בכללותו אצל מטופלים בעלי מאפיינים שונים.