תפריט נגישות

אמהות ובנות: תהליך קבוצתי בשילוב עבודה עם הגוף

ברכה הדר

הקדמה לפרק 14 בספר 'סיפור קבוצתי- מנחים כותבים על דרכם עם קבוצות'

כאשר עורכי הספר פנו אלי בהצעה לכתוב פרק שיתאר תהליך טיפולי של קבוצה בשילוב עבודה עם הגוף, נעניתי להצעה בשמחה. ראיתי בה הזדמנות לתאר את העבודה האינטגרטיבית שפיתחתי, המשלבת אנליזה קבוצתית ואנליזה ביו-אנרגטית.
בחרתי לתאר תהליך קבוצתי שהתרחש בסדנה שהנחיתי לפני שנים מספר, בכנס השנתי של העמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי, שנערך במלון הר הכרמל בחיפה. מטרת הכנס, שארך שלושה ימים, הייתה לחשוף את המשתתפים, אנשי מקצוע בתחום הנחיית קבוצות, לסגנונות הנחיה שונים ולאפשר להם לעבור תהליך טיפולי שיעשיר את ניסיונם. כל משתתף בחר לעצמו קבוצה מתוך עשר
קבוצות אפשריות, וחבריה של כל קבוצה קטנה נפגשו בכל אחד מימי הכנס. בסך הכל נערכו חמישה מפגשים, מתוכם ארבע פגישות באורך של 3 שעות עם הפסקה קצרה באמצע, ופגישה אחת, לקראת סיום הכנס, באורך של שעה וחצי.

בעלון הכנס הצגתי את עצמי כ"פסיכולוגית קלינית, חיבור גוף-נפש. שילוב בין אנליזה ביו-אנרגטית לאנליזה קבוצתית". את הסדנה תיארתי כך: "העצמי הגופני-נפשי מכיל את המרחב שבין האמת הגופנית לחוויה העצמית האמיתית. בסדנה נעסוק במרחב הזה ובמשמעותו לגבי כל אחד מהמשתתפים".

לקריאת הפרק המלא לחצו כאן
לקריאת פרק 12 בנושא קבוצות שכול: המאבק במוות - המאבק לחיים לחצו כאן

הפרקים לקוחים מהספר 'סיפור קבוצתי - מנחים כותבים על דרכם עם קבוצות‎' בעריכת תמר עיני להמן ורונית שי, ומפורסמים באדיבות הוצאת אמציה. לפרטים נוספים לחצו כאן