תפריט נגישות

כתבים; פסיכולוגיית העצמי, התרומה הישראלית

 • "אתה זקוק לאנשים אחרים כדי להיעשות עצמך"

  היינץ קוהוט, פסיכולוגיית-העצמי וחקר רוח אדם, [1985]

  זה יובל שנים מזמינה פסיכולוגיית העצמי את שדה הפסיכואנליזה להתבוננות מאתגרת בשורה ארוכה של תובנות תאורטיות וקליניות מהפכניות על טבע האדם בבריאות שמחה ומאושרת כמו גם בַּטרגיוּת של סבל אנושי, בַּאינדיבידואליוּת החד־פעמית שלו לעצמו ובמעמדו כסובייקט קולקטיבי משתתף בחברה ובתרבות.

  אסכולה אוונגרדית זו מצאה לה בדור האחרון בישראל בית ייחודי עד מאוד של קהילת מטפלי נפש תוססת ויצירתית, וזו הפכה במהלך השנים לאחד המוקדים הפוריים והמאתגרים ביותר בעולם הרחב של פסיכולוגיית העצמי הפסיכואנליטית.

  מפעל כתבים של האיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי ולחקר הסובייקטיביות, שהכרך הראשון שלו מוגש בשמחה גדולה כתשורה לקהילה המקצועית ולציבור רחב שוחר דעת ותרבות, הוא ביטוי היסטורי פועם לעצמי של פסיכולוגיית העצמי הישראלית. הוא נותן ביטוי למיטב שבתרומתה של קהילה זו לאסכולה הפסיכואנליטית פורצת הדרך ורבת ההשראה.

  עושר המאמרים המכונסים בכרך על גוֹני נושאיהם, שבהם כינון העצמי, איחוי העצמי השבור, הגורם המרפא 'זולתעצמי' ותרומת פסיכולוגיית העצמי לסביבה ותרבות אידאליות, שוטח בפני הקורא את פרי רוחם של הכותבות והכותבים על שלל דקויות ההתייחסויות האישיות שלהם במפגש הטיפולי, בתוך זיקת האמפתיה של יחסי עצמי־זולתעצמי.

לא פחות מכך משרטט האוסף שלפנינו אפיק קולקטיבי החוצב את דרכו במְשוּקָעוּת בוטחת אל עבר דבר מה גרעיני מן המצע ומחומרי ההזנה הדרושים לקראת ההתפרצות הפרדיגמטית הבאה בתוככי פסיכולוגיית העצמי ובמרחב השלם של שדה הפסיכואנליזה.

על העורכים - איריס גבריאלי-רחבי, קרינה גולדברג ורחל קלע

איריס גבריאלי-רחבי היא פסיכולוגית קלינית מדריכה, פסיכואנליטיקאית מנחה מטעם החברה הפסיכואנליטית בישראל. 

ד״ר קרינה גולדברג היא פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה ומורה במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו. 

רחל קלע היא פסיכולוגית קלינית מדריכה, פסיכואנליטיקאית מנחה, מורה ומדריכה במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו,

לרכישת הספר - הוצאת כרמל