תפריט נגישות

מפסיכואנליזה לתרבות-אנליזה

  • פסיכולוגים, יועצים ומטפלים באומנות ובשיטות אחרות, המטפלים ברוח התאוריות האינדיבידואליסטיות המערביות, חווים לעיתים קשיים בטיפול, כאשר מטופליהם מגיעים מרקע תרבותי קולקטיבי או מסורתי כמו מזרחים, ערבים, חרדים, אתיופים וקבוצות אתניות אחרות.

    הספר מפסיכואנליזה לתרבות-אנליזה: טיפול רגיש תרבות למטופלים מתרבויות מסורתיות חושף את מגבלותיהן של שיטות הטיפול המבוססות על התאוריות המערביות, ומזהיר מפני שימוש בהן ללא התחשבות בתרבות הקולקטיבית והמסורתית של המטופלים. עיקר הסכנה בגישות האלה הוא שהן חושפות תכנים מודחקים שלרוב אסורים בתרבות, ומעודדות מימוש עצמי בתרבות המעודדת צייתנות והסתגלות לקולקטיב על חשבון העצמי.

    הספר שלפניכם מציע ראייה חדשה ורגישת תרבות להתפתחות הפסיכולוגית של האדם, למבנה אישיותו, לדרכי ההערכה הפסיכולוגית ולהפרעות הנפשיות. מוצע בו מודל המעודד את המטפלים בגישות המערביות לאמץ רגישות לתרבות הקולקטיבית, ומוצעת גם ה"תרבות-אנליזה", שיטה שפיתח המחבר כשיטת טיפול המגמישה ומרככת את מערכת הערכים של המטופל על מנת לאפשר שינוי ולסלול את הדרך לטיפול פסיכודינמי או אחר. גם הטיפול המטפורי מוצע כדרך טיפול מעמיקה הנזהרת מחשיפה ישירה של תכנים מודחקים. מודל ההתערבות רגיש התרבות, התרבות-אנליזה והטיפול המטפורי עוקפים את ההתנגדות הפנימית של המטופלים וחוסכים עימותים מיותרים עם המשפחה ועם החברה. הספר מדגים את יישום דרכי ההתערבות האלה על חמישה מקרים מתרבויות קולקטיביות ומסורתיות שונות בישראל.

על המחבר - מרואן דוירי

מרואן דוירי הוא פרופסור מן המניין במכללה האקדמית אורנים, הוא מומחה בפסיכולוגיה חינוכית, רפואית והתפתחותית וכן מומחה בפסיכולוגיה קלינית. הוא פרסם עשרות מאמרים, ספרים, פרקי ספרים ואנציקלופדיות בנושא הפסיכולוגיה הבין-תרבותית ובריאות הנפש שבהם הוא הציג את המודלים ואת התאוריות שלו בנושא הטיפול רגיש-התרבות. בשנת 2008 נבחר בין עשרת החוקרים הפוריים ביותר בתחום רב-תרבותיות בפסיכולוגיה. על פי דוח אוניברסיטת Stanford לשנת 2021, פרופ' דוירי נמנה עם שני אחוזים מהחוקרים הטובים בעולם בכל תחומי המחקר.

קופון 20% הנחה: tipulnet20

לקריאת פרק מתוך הספר

לרכישת הספר - מכון מופ״ת