תפריט נגישות

הקרב על האוטיזם

  • הגידול העצום במספר הילדים המאובחנים עם אוטיזם הוא בגדר תופעה חסרת תקדים. מעצם העלייה בכמות המקרים מהווה האוטיזם שאלה פוליטית וכלכלית של בריאות הציבור. מצטרפות לכך שאלות הנוגעות לאופני הידע השונים בתקופתנו. הסיבה לגידול זה כמו גם הסיבתיות סביב ה"אוטיזם עצמו" נותרו בלתי מוסברות. המומחים לא הגיעו לכלל הסכמה. כל אימת שמבררים ביחס לסיבה כזו או אחרת מתחדש "הקרב" והוא מעורר תשוקות עזות בעד ונגד. כיצד, אם כן, מעבר למריבות רוויות תשוקה, יש לפעול למען אי השכחתם של אוטיסטים מבעד לחידה שאותה הם מגלמים? את השימוש במונח "קרב" שואל אריק לוראן מההורים אשר כך מתארים את המאבק שאליו הם מתעוררים יומיום – בין אם זה קרב על מנת להשיג הכרה בקשיים הייחודים של ילדם, קרב על זכויות או קרב על מסגרת חינוכית וטיפולית מתאימה.

    בספר זה אריק לוראן מציע גישה חדשה למה שקרוי "אובייקט אוטיסטי", אובייקט כזה או אחר המקבל מקום מועדף אשר אליו נצמד הילד. הגישות ההתנהגותיות נוטות להתייחס לקשר לאובייקט זה כאל התנהגות מזיקה שיש לסלקה. בהסתמך על מקרים מהפרקטיקה שלו ושל אחרים במוסדות באוריינטציה לאקאניאנית, לוראן מראה שעמדת הפסיכואנליטיקאי שונה: מדובר בהרחבת העולם של הסובייקט החל מהאובייקט הנבחר, תוך סירוב לכל רעיון של ליקוי.

    הקרב על האוטיזם הוא הזמנה להמשך עבודה וניסוח, הזמנה לשים את עצמנו ככתובת לשאלות המועלות על ידי הסובייקטים האוטיסטים עצמם ועל ידי בני משפחותיהם, ובאופן הזה לעמוד מול מועקת אי הודאות, על מנת שלא ליפול בפיתויים סמכותניים של מודל אחד.

על המחבר - אריק לוראן

אריק לוראן הוא פסיכואנליטיקאי, פסיכולוג וד"ר לפסיכואנליזה; חבר ב- Ecole de la Cause freudienne ונשיא לשעבר של ה- .World Association of Psychoanalysis מלמד בסקציה הקלינית במחלקה לפסיכואנליזה באוניברסיטת פריז VIII.
בעברית ראו אור ספריו הבאים: ״Lost in Cognition – פסיכואנליזה והמדעים הקוגניטיביים" (רסלינג, 2010); "פסיכואנליזה ובריאות הנפש" (רסלינג, 2011); "התחושה הדלירנטית של החיים" (2021, הוצאה לאור דור-a). מאמרים רבים שלו פורסמו בכתבי העת של החברה הישראלית לפסיכואנליזה של האסכולה הלאקאניאנית החדשה, Giep-NLS.

לרכישת הספר - הוצאת רסלינג