תפריט נגישות

אורות האדם והנפש: משנתו הפסיכולוגית של הראי"ה קוק וכלים ליישומה

  • ספר זה אורות האדם והנפש מציג את משנתו הפסיכולוגית של הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצל ומסביר כיצד היא רלוונטית לכל אדם ואדם: הן למי שמעוניין להבין את עצמו ולהתפתח הן לאנשי מקצוע השואפים להבין את מטופליהם ולקדם את התהליך הטיפולי והן להתעמק במשנתו של הרב.

    רבים מכירים את משנתו של הרב. אלא שהרוב מכירים את צדדיה הלאומיים של משנתו ואילו צדדיה הפסיכולוגיים נותרו עלומים וכמעט שאינם מוכרים אפילו לחלק מתלמידיו. כדאי לדעת שהרב יצר תורה פסיכולוגית עמוקה ועשירה היכולה לשפוך אור מיוחד על נפש האדם.

    הפסיכולוגיה של הרב קוק מבוססת על הפסיכולוגיה החסידית אבל היא מפתחת אותה באופן מקורי ונועז. היא מבוססת על אמונה עמוקה: אמונה באדם בטוב המקורי והעמוק הקיים בו ברצונו להיטיב לעולם כולו. עם זאת היא אינה מתעלמת מצדדיה האפלים של הנפש. היא יודעת להצביע ללא רתיעה על צדדיה הקשים ביותר של הנפש על שפלויותיה ואומללותה. היא מצליחה להראות כיצד כל אלה נובעים מאותו רצון להיטיב שהתעוות ונשבר. מתוך ההבנה העמוקה של סיבוכי הנפש עולות בבהירות מסקנות לגבי דרכי התמודדותה והדרך להתגבר על הכשלים הממלאים את חיינו.

על המחבר - ד"ר ברוך כהנא

ד"ר ברוך כהנא הוא פסיכולוג קליני-מדריך חבר במכון היונגיאני תלמידו של פרופ' מרדכי רוטנברג המוכַּר כ'אבי הפסיכולוגיה היהודית המתחדשת' מלמד באוניברסיטה העברית ונמנה על מייסדי מכון רוטנברג לפסיכולוגיה יהודית. הוא עוסק שנים רבות ביישום פסיכולוגי וטיפולי של מקורות היהדות. ספרו הקודם "שבירה ותיקון" העוסק ברעיונות פסיכולוגיים ממקורות החסידות יצא גם הוא בהוצאת ראובן מס.

לרכישת הספר - הוצאת ראובן מס