תפריט נגישות

הספר האדום של יונג

  • בעקבות קרע בשנת 1913 בינו לפרויד עבר הפסיכיאטר הידוע ק.ג. יונג משבר נפשי חריף. בתקופה זו הוא התמסר לבדו למסע ריפוי יחודי של דמיונות הזויים בעמקי עולמו הפנימי. מסע זה הוליד את הציורים והטקסט של 'הספר האדום' שהם דיאלוגים שערך יונג עם דמויות דמיוניות בניסיון להבין את התת־מודע שלו ואת הלא־מודע הקולקטיבי. התהליך שתועד בשנים 1930–1913 ב'ספר האדום' הניב תובנות שהן הבסיס העיקרי לתורתו ולשיטת הטיפול של 'דמיון אקטיבי'. יונג, מהוגי הדעות הגדולים של המאה העשרים, ראה ב'ספר האדום' את עבודתו החשובה ביותר. בעת הופעת הספר באוקטובר 2009 הכריז ה'ניו־יורק טיימס' כי הוא "הגביע הקדוש של הלא מודע". הספר תורגם לשפות רבות, ועתיד לראות אור בתרגום מגרמנית לעברית בהוצאת אדרא, קיבל תהודה ענקית בכל העולם, והוכר כבעל ערך פסיכולוגי, אמנותי, מיתולוגי, תאולוגי והיסטורי.

    ספרה של רות נצר מתווך בין הקורא העברי לבין הטקסט המיתי־סימבולי־מטפורי של 'הספר האדום' ומבאר את המשמעות הסמלית של ציוריו החידתיים ואת הקשר לסגנונות האמנותיים של תקופתו. הספר עוסק בדילמות שנתקל בהן הקורא — האם יונג היה משוגע? או גאון מעמקים יצירתי? אמן אוטסיידר? ממי הושפע? מי היו הדמויות שיונג פוגש במסעו? האם יונג היה גנוסטי? האם יצר תורה דתית או תורת נפש של פסיכותרפיה? מדוע לא סיים את ספרו?

״הכותבת מובילה בכשרון, חכמה ורגישות את קוראי הספר ומצליחה לפרש את תכני החזיונות של יונג בהקשרם האישי והקולקטיבי. ספר זה הינו תרומה ממשית וייחודית להבנות חדשות בפסיכואנליזה, תרבות, והומניזם במאה ה־12.״

ד"ר גדי מעוז — פסיכולוג קליני ורפואי, אנליטיקאי יונגיאני.

על המחברת - רות נצר

רות נצר היא פסיכולוגית קלינית, אנליטיקאית יונגיאנית מדריכה בכירה. מלמדת בבית ספר לפסיכותרפיה יונגיאנית. אמנית וחוקרת ספרות וקולנוע. פרסמה מאמרים רבים, תשעה ספרי עיון על מסע הנפש במיתוס, בספרות ובקולנוע; ספר פרוזה, וכן פרסמה אחד עשר ספרי שירה, עליהם זכתה בחמישה פרסים ספרותיים.

מבין ספריה: 

מסע הגיבור, 2011

הקולנוע מטפל בנו, 2013.

מעגל החיים, 2016.

נפש הספרות, 2021.

לקריאת פרק מתוך הספר

לרכישת הספר - הוצאת אדרא