תפריט נגישות

ביון בבואנוס איירס: סמינרים, הצגות מקרה והדרכה

  • "ספר זה הוא מתנה משמיים; הוא פותח בפנינו צוהר אל גישתו של ביון, באמצעות סקירה מדוקדקת של סדרת סמינרים מבואנוס איירס שלא היו מוכרים עד כה. יש לברך את המחברים על שהשכילו לדלות את התיעוד מתוך ערפילי ההיסטוריה ועל שהצליחו להוליכנו בקפדנות רבה ובזהירות בין מילותיו של ביון. הם השיבו לחיים ביון קליני, והוא הולך ונחשף אט אט שנים רבות אחרי מותו".

    ר"ד הינשלווד, פרופסור אמריטוס ללימודים פסיכואנליטיים באוניברסיטת אסקס, ועמית החברה הפסיכואנליטית הבריטית.

    "הרעננות, הענווה והאותנטיות שמאפיינות את חשיבתו הקלינית של ביון ניכרות בספר חדש וחשוב זה, שמציג סמינרים ודיונים שלא ראו אור עד עתה. כמו בהרצאות ובסמינרים מבואנוס איירס, מסאו פאולו ומריו דה ז'ניירו, שהתקיימו בין השנים 1973 ל–1978 וכבר פורסמו, הזוויות הרעננות בגישתו של ביון – שהתאפשרו הודות לספונטניות שלו ולהיענות ההדדית בינו לבין בני שיחו, ושבולטות במיוחד בשתי ההדרכות עם הוראסיו אצ'גוין – מאפילות במידה רבה על חזרה אפשרית על רעיונות מסוימים בשיחותיו ובדיוניו עם עמיתים בסמינרים אלו מ–1968. מדי פעם מופיעה בספר זה פנינה רעיונית שלמיטב ידיעתי הוא לא ביטא בשום מקום אחר. יש לשבח את העורכים, את המתרגמים ואת המוציאים לאור על פרסומה של תגלית חשובה זו מתקופה משמעותית בחייו המקצועיים של ביון".

    כריס מוסון, עורך סדרת הספרים The Complete Works of W.R. Bion ועמית החברה הפסיכואנליטית הבריטית.

"אגואיו, פיסטינר דה קורטינס ורגצקי חשפו כתב יד מביקורו של ביון בשנת 1968 בחברה הפסיכואנליטית הארגנטינאית בבואנוס איירס. באותה עת ביון היה עדיין שקוע כולו בעבודתו הקלינית בלונדון, ואפשר שהיה אז בשיא כוחו ומרצו. שלושה עשר הסמינרים המוצגים בספר זה נעים מהגיגיו העשירים של ביון על נושאים תיאורטיים, טכניים וקליניים אל הצגה קלינית של ביון עצמו והצגת מקרה של מומחה אחר, הוראסיו אצ'גוין, שהודרך על-ידי ביון. קטע עשיר ובו ארבע הצגות קליניות נוספות של אנליטיקאים אנונימיים, כמו גם שתי פגישות אחרונות המוקדשות להערות על הדרכה ולדו-שיח עם הקהל, נוסכים בקוראים את התחושה שהם הוזמנו לחגיגה אנליטית. עלינו להודות לעורכים על המאמצים שהשקיעו כדי להעניק לנו את המתנה הזאת".

רוברט אולסנר, עמית החברה הפסיכואנליטית של בואנוס איירס.

על המחבר - וילפרד ביון 

וילפרד ביון (1897-1979) היה פסיכואנליטיקאי בריטי, תאורטיקן וקלינאי. כיהן כנשיא החברה הפסיכואנליטית הבריטית. 

עורכי הספר: ג'וזף אגואיו, ליה פיסטינר דה קורטינס ואגנס רגצקי

לרכישת הספר - תולעת ספרים