חיפוש

טראומה והטיפול בה

  • טראומה והטיפול בה הוא ספר עדכני שחיכינו לו זמן רב. בימים בהם רבים כל כך נחשפים לאירועים טראומטיים באופן ישיר או דרך אמצעי התקשורת הקלאסיים ורשתות המדיה, עולות אצל הקהל הרחב, כמו גם בקרב אנשי המקצוע, שאלות ותהיות רבות לגבי אופן ההתמודדות והשפעות ארוכות הטווח על יחידים.

    הספר סוקר את הופעתה והתפתחותה של הפרעה זו משחר ההיסטוריה ומדגים בכך שהיא אכן "תגובה נורמאלית" לאירוע או אירועים "לא נורמאליים", ובכך מעביר מסר חיובי ומתמודד.

    דורון מגדיר את ההפרעה הזו כ"הפרעה בהחלמה" ולא כ"התפתחות של הפרעה נפשית" ושוב מגייס את המטפלים להתבונן ולהתערב, תוך למידה של מה מסייע למי שנחשף והחלים על מנת לסייע למי שנחשף ופיתח את התסמונת המכונה PTSD.

על הספר - מאת המחבר

בספר זה שילבתי את מיטב הניסיון והידע הרב שרכשתי בסוגיות הקשורות להפרעות המתפתחות לאחר טראומה. לנגד עיני עמדה דמות המטפל המבקש להרחיב ידיעותיו מול מטופל בנסיון להיות לו לעזר ולרפא את מכאוביו. ניסיתי להיצמד לפשטות כדי שגם אלו שעבורם זהו המפגש הראשון עם הנושא, יוכלו להפיק תועלת מהספר.

כמי שרואה עצמו כתלמיד נאמן של מורים מצוינים (גלן גבארד, ג'ודית הרמן, יוסי זהר, מולי להד, קרל מנינגר, עדנה פואה, זהבה סלומון, זאב קפלן, פרנסין שפירו ועוד רבים וטובים אחרים), ניסיתי להציג עמדות וחשיבות טיפוליות מכיוונים שונים, החל בהתערבות מהשעות הראשונות שלאחר אירוע טראומטי ועד לטיפול פסיכולוגי שנים אחרי חלוף האירוע עצמו - תוך התמקדות במודלים שנבחנו במחקרים ונמצאו יעילים.

הספר בנוי כך שיאפשר למטפל לעשות בו שימו בהתאם לסוג ההפרעה כפי שיכולה להתבטא ברצף חייו של אדם. מתגובת דחק חריפה ASR -Acute Stress Reaction בשעות הראשונות אחרי אירוע ועד הפרעת דחק פוסט-טראומטית PTSD -Post Traumatic Stress Disorder שנים אחרי. בנוסף ניתן למצוא בו עצות מעשיות לפיתוח חוסן, כמו-גם, טכניקות לשליטה על מתחים והורדת מצוקה נפשית וגופנית. חלקים בספר מבוססים על פרוטוקולים שכתיבתם רוכזה על ידי, ואשר גובשו בעבודה משותפת עם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בארץ כמו הקונצורסיום הישראלי לטראומה (ועדה המייעצת למשרד הביטחון לסקר ה-PTSD אותו ניהלתי), וועדות של משרד הבריאות והקואליציה הישראלית לטראומה בהן גובשו העקרונות להתערבות עם נפגעי חרדה בחדרי המיון של בתי החולים הכלליים. ביקשתי לשלב גם נסיון וידע שנרכשו בהתערבויות עם נפגעים, אזרחים או חיילים משוחררים במדינות אחרות בעולם.

על הכותב - מיקי דורון

מיקי דורון הוא פסיכולוג קליני בכיר, המדריך מאות אנשי מקצוע בארץ ובחו"ל. עוד מימיו כקצין בריאות הנפש הראשי של צה"ל, דורון שאף לרכוש ולהנחיל את התכניות העדכניות ביותר לטיפול בטראומה וכיום ממשיך בכך בתפקידו כראש התכנית לפסיכותרפיה ממוקדת וקצרת מועד באוניברסיטת בר-אילן ובמסגרות סיוע בכל רחבי הארץ; מחדרי מיון של בתי חולים ועד מרכזי הטיפול בטראומה בדרום הארץ.". פרופ' מולי להב.