חיפוש

פסיכותרפיה בסכנה - ד"ר ערן רולניק

פורסם על ידי ד"ר ערן רולניק

במהלך הסגר הראשון, הצעתי סדרה של מפגשי זום למטפלים דינמיים. בחודשים שחלפו שבתי וצפיתי בהקלטות של 15 המפגשים שקיימתי. שלא כמו בצילומי וידאו של הרצאות בכנסים, שאני אף פעם לא מצליח להנות מהצפייה שלהם, הופתעתי לגלות שאני ממש מסוגל לצפות שוב במפגשי הזום האלה. פתאום הצטערתי על החד-פעמיות של ההרצאות. הן כיסו שטח די גדול במחשבה הפסיכואנליטית, הן מזווית היסטורית והן מזווית תיאורטית. הן איפשרו לי לראשונה לנסח בקול רם מועקות ותהיות שיש לי מהשיחה הפסיכואנליטית של זמננו. הן עסקו בהרבה סוגיות תיאורטיות וקליניות בטיפול דינמי בכלל.

לפני חודשיים שלחתי הרצאה אחת לנורית אביב שהיא קולנוענית טובה מאוד ושאלתי אותה ״את לא חושבת שיש כאן סרט?״. היא אמרה שכן ונתנה לי עצה מעולה: לתמלל את כל ההרצאות ולערוך אותן ממש כאילו מדובר בטיוטה לספר. הטכניקה הגאונית הזו איפשרה לי להקשיב מחדש להרצאות הזום הספונטניות שלי. זה היה סוג חדש לגמרי של עבודה, קצת כמו פיסול בטקסט, כי הרי לא ניתן להוסיף למה שנאמר אלא לכל היותר לקצר ולהזיז. בחוץ נשארו כמובן הפרצופים החמודים של משתתפי ההרצאות והחומר הקליני שהביאו בהרצאות רבות, השארתי בפנים את כל מה שנראה לי חשוב למטפלים ומקורי. בעזרתה של יעלי סגל, עורכת הוידאו, ערכתי את מפגשי הזום של הסגר הראשון לסדרה ״פסיכותרפיה בסכנה״. למעשה, מדובר ב-8 שיחות לימודיות, תיאורטיות ואישיות, על פסיכואנליזה. בסך הכל כ-10 שעות צפייה, מחולקות לפרקים לפי נושאים ודגשים בשיחה, והיא תוצע לרכישה, כאשר הרצאה אחת לדוגמה מוגשת כשירות לחברי קהילת בטיפולנט.

בין הנושאים שדנתי בהם בהרצאות: חרדה, הלא מודע, טכניקה טיפולית, טיפול באמצעות זום, הפירוש. הדיבור שלי בפני קהל של מטפלים בזום, כך גיליתי, שונה מאוד מהטון שלי בהרצאות בכנסים, או משיעור באוניברסיטה. הוא דומה יותר לסמינר במכון פסיכואנליטי. אבל בזום יש המון מרחב והרבה שקט. יושב בקליניקה ומדבר. כמעט כמו בטיפול. 

אני מקווה שתמצאו עניין בנסיון הייחודי הזה להפוך לסדרת סרטים את הסוגיות המורכבות ביותר של הפרקטיקה והאתיקה הטיפולית.

על הכותב - ד"ר ערן רולניק