חיפוש

פסיכוסומטיקה: תיאוריה, אבחון וקליניקה

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

ב-11.1.19 התקיים יום עיון מרתק מטעם מכון מפרשים במכללה האקדמית תל אביב-יפו, אשר עסק ביחסי הגומלין המורכבים והבלתי נמנעים שבין הגוף לנפש. יום העיון שאף לקדם את ההתבוננות הפסיכו-פיזית בשדה הקליני והמחקרי, הנחשבת למפותחת למדי בקהילה הטיפולית בישראל. ההרצאות המגוונות המובאות כאן מדגימות את העושר הרב בתחום הפסיכוסומטיקה ומספקות חומר רב למחשבה.

הממד המטאפורי, הממד המטונימי והממד הפסיכוטי של התופעה הפסיכוסומטית - הרצאתה של ד"ר דנה אמיר

הרצאתה של ד"ר דנה אמיר עסקה בקשר בין בטראומות ראשוניות ותופעות פסיכוסומטיות. בשלב ראשוני של טרום מנטליזציה אין יכולת להפוך את החוויה הגולמית לייצוגים סמליים בהם ניתן יהיה לגעת באמצעות מילים ולכן הטראומה מתמקמת בגוף. יחד עם זאת, גם בתוך מרחב התופעות הגופניות ישנה היררכיה של סימבוליזציה. החל מביטויים פסיכוסומאטיים המהווים אנלוגיה חיה וקונקרטית לתוכן המודחק וכלה בביטויים המגיבים לחוויה הטראומטית מתוך התנגדות למשמעות. כך מבחינה ד"ר אמיר בין שלושה סוגים של ביטויים פסיכוסומאטיים המצויים על הרצף בין נוירוזה ופסיכוזה: הביטוי המטפורי, הביטוי המטונימי והביטוי הפסיכוטי.

ד"ר דנה אמיר היא פסיכולוגית-קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, מרצה-בכירה וראש מסלול הדוקטורט הבין-תחומי בפסיכואנליזה באוניברסיטת חיפה, משוררת וחוקרת ספרות. 

המפנה האחדותי בפסיכואנליזה-והמקף: פסיכה-סומה, אני-עור, זולת-עצמי  - הרצאתו של ד"ר יורי סלע 

בהרצאתו הדגים ד"ר יורי סלע כיצד מתכנסת החשיבה העכשווית בפסיכואנליזה למפנה אחדותי פרדיגמטי. המקף אשר מייצג שני ביטויים נפרדים שביניהם קשר של אחדות מהווה עבור סלע הדגמה למפנה האחדותי ומגלם בתוכו תפיסה אינטרסובייקטיבית של פסיכואנליזה בת-זמננו. 

ד"ר יורי סלע, דוקטור לפסיכואנליזה, פרשנות ותרבות, פסיכולוג קליני ומוסמך בפסיכותרפיה הומאניסטית. מנהל שותף במכון דמו"ת לפסיכותרפיה אינטגרטיבית ומרצה בתכנית לפסיכותרפיה של אוניברסיטת ת"א כמו גם בבה"ס לפסיכותרפיה" של מכון מגיד, באוניברסיטה העברית. סלע חבר במכון ת"א לפסיכואנליזה בת-זמננו. 

ארגז כלים לאבחון מטופלים הסובלים מהפרעות סומאטופורמיות - הרצאתו של ד"ר איתן אברמוביץ

בהרצאתו ניסה אברמוביץ להציע ארגז כלים אבחוני שיאפשר למטפלים להתאים את הטיפול הנכון ביותר למטופל הסומטופורמי. מתוך דיון על המחלה הבלתי נראית והאבחנה הנעלמת הוא יוצא לעסוק בתחומי הידע של המטפל ובאבחון ושיטות הערכה ייחודיותלהתאמת ההתערבות למטופל. אברמוביץ מציע כי התאמה נכונה עשויה למנוע תסכול אצל המטפל והמטופל כאחד.

ד"ר איתן אברמוביץ, פסיכיאטר ופסיכותרפיסט, חוקר מוח ומנהל מכון "היפנו-קמפוס" להיפנוזה רפואית והיפנו-אנליזה. בעבר יו''ר האגודה הישראלית להיפנוזה.

את מי מאבחנים בפסיכוסומאטיקה, כלי אבחון ומחקר - הרצאתו של כריס ניוולט  

בהרצאתו נדד נוולט בין הרמה הפילוסופית לרמה הסובייקטיבית אישית לדיון בשאלה החשובה - את מי מאבחנים, את הגוף או את האדם?. מתוך סקירת שינויים שנעשו לאורך השנים בDSM בתחום ההפרעות הסומטופורמיות ניוולט דן בהשלכות על הפרקטיקה האבחונית ולסיום מציד כלי אבחוני שפיתח במחקרו המתבסס על תפיסת העצמי.

מר כריס נייוולט, פסיכולוג בהתמחות רפואית. המרפאה לנוירולוגיה תפקודית, המרפאה לגסטרואנטרולוגיה ביה"ח סורוקה, המרפאה הפסיכולוגית תל אביב, קליניקה פרטית. 

'גוף המחכה להיחשב' - גופניות המטפל כבסיס לעבודת עומק אנליטית-הרצאתה של מיכל ריק

בהרצאתה בחרה ריק לתאר את הקשב הגופני בו יכול לעשות שימוש המטפל תוך התבוננות בהעברה נגדית גופנית ובמימד הגופני־חושי של תהליך ה־reverie שלו. המרחב הגופני הקודם למרחב הורבלי מאפשר רצפטיביות לחומרים נעדרי מנטליזציה של המטופל כמו זיכרונות גופניים.בתוך כך על המטפל להיות מסוגל להישאר במגע מתמשך עם החוויה החושית הראשונית והגולמית שלו.

גב' מיכל ריק, פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה ומדריכה בחברה הפסיכואנליטית בישראל. ממייסדי מרכז ויניקוט בישראל בו משמשת כמנהלת-שותפה, מורה ומדריכה.

פאנל בהנחיית מר אנדרס קוניצ'זקי

  • להרצאות מצולמות נוספות >>

  • למאמרים מקצועיים נוספים >>