חיפוש

על היבטים טרנספורמטיביים של משבר הקורונה

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

תקציר

קלאודיה קוגן בשיחה עם ד"ר דונה אורנג' בשיח מרתק ומרגש על היבטים טרנספורמטיביים של משבר הקורונה. במסגרת השיחה ד"ר אורנג', בדרכה הנעימה והצנועה, ניסחה בבהירות את עמדתה האתית, אותה היא מכנה "פסיכואנליזה הומניסטית", כאשר כוונתה להתייצבותו הרדיקלית של האדם למען זולתו. התייצבות אשר לדבריה מתבקשת ביתר שאת בעתות משבר. במהלך השעה, אורנג' וקוגן יצרו שיחה רכה ופתוחה, אשר הדגימה באופן חי עמדה אתית זו והתייחסו להיבטיה השונים בראי התקופה.  

ד"ר דונה אורנג' הינה פסיכואנליטיקאית בעלת שם עולמי אשר הטביעה חותם עמוק ומשמעותי באמצעות האופן הייחודי בו מפתחת את הגותה על בסיס בינתחומיות אורגנית בין פסיכואנליזה לפילוסופיה. כתיבתה בולטת בשל בהירותה, וחשיבתה הצלולה מייצרת השפעה ישירה על ההוויה הטיפולית של הקלינאי. דונה אורנג' עוסקת בעיקר בשאלת האתיקה בפסיכואנליזה והיא בין הדמויות המובילות בעולם בנושא "המפנה האתי בפסיכואנליזה של ימינו". 

קלאודיה קוגן פסיכולוגית קלינית-מדריכה, יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי ולחקר הסובייקטיביות. מרצה בהווה ומייסדת ומנהלת בעבר של "תכנית הכשרה תלת- שנתית ללימודי פסיכולוגיית העצמי". מרצה ב"רוח אדם" תכנית פסיכואנליטית–בודהיסטית, ובתוכנית "פסיכולוגיית העצמי והמעשה הטיפולי" ביחידה ללימודי המשך בביה"ס לרפואה שבאוניברסיטת תל-אביב. בימים אלה עוסקת בהקמת מרפאה מוכרת להתמחות בבית האיגוד בלוד.