חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • בין החזרה למסגרות ולפני החגים: מבחר מאמרים וסקירות שכדאי לכם להכיר

בין החזרה למסגרות ולפני החגים: מבחר מאמרים וסקירות שכדאי לכם להכיר

בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכתורפיה - גיליון 34/18

כיצד זן-בודהיזם עונה על חידת הגוף-נפש הפסיכואנליטית? ראיון עם ד"ר יורי סלע | פסיכולוגיה משפטית: מפגש בין שני עולמות היוצר עולם חדש - ד"ר רבקה רייכר-עתיר | טיפול בהורות - סקירת סדנא של ד"ר אסתר כהן | עבודה טיפולית עם בעלי חיים: טיפול משולב והפריה הדדית בין דיסציפלינות שונות

בטיפולנט


ימי הקיץ - יש בהם אינטנסיביות משונה. מצד אחד, יש פחות עומס בקליניקה לאור חופשים של מטופלים, כך שנוצרים "מרווחים". מצד שני, יש המון דברים להספיק לפני החגים, שלא לדבר על מי שיש לו ילדים, שצריך למצוא להם תעסוקה בהיעדר מסגרת לימודית בעידן ה"אי אפשר להשתעמם לדקה". בתקופה זו התפרסמו אצלנו מגוון מאמרים וסקירות ימי-עיון. בגליון זה, רגע לפני החזרה לשגרת המסגרות (שתכף תתערער שוב בחגי תשרי), קיבצנו עבורכם מבחר מעניין במיוחד.

הקשר בין הגוף לנפש הוא תעלומה עתיקה, הרלוונטית לכל אדם ובוודאי למטפלים. עדי כהן ראיינה את ד"ר יורי סלע לרגל צאת ספרו החדש From Dualism to Oneness in Psychoanalysis (בהוצאת Routledge). בין השניים נוצר דיאלוג מעניין, שבמרכזו מונחת השאלה -כיצד זן-בודהיזם עונה על חידת הגוף-נפש הפסיכואנליטית? מומלץ במיוחד למי שמעניינת אותו ראיה מטה-תיאורטית ותיאורטיזציה מוסדרת בנושא אי-נפרדות גוף ונפש, והתייחסות למפנה האחדותי.

כמטפלים, אנחנו פעמים רבות ספונים בתוך חדר-הטיפולים, ו"יוצאים ממנו" בעיקר להדרכות, שיח-עמיתים ולכתיבה לעצמנו. עם זאת, יש מצבים בהם אנחנו נדרשים כמטפלים להיות בקשר עם עולמות שונים - מערכתיים ומשפטיים - שנענים לחוקיות שונה מזו של הטיפול הנפשי. במאמרה - פסיכולוגיה משפטית: מפגש בין שני עולמות היוצר עולם חדש - ד"ר רבקה רייכר, השותפה להקמת התוכנית לפסיכולוגיה משפטית, מסבירה אודות תחום זה, ומדוע נחוץ לאנשי בריאות הנפש להכיר את השפה המשפטית וכלליה. מרתק!

מהו טיפול בהורות? כיצד הוא שונה מגישות טיפוליות אחרות שמתייחסות לעבודה עם הורים? כיצד התייחסות להתקשרות ולויסות-עצמי יכולה לסייע בטיפול בהורות? כל זאת ועוד בסקירה הממצה של רועי אלוני לסדנא אינטנסיבית בנושא טיפול בהורות בהנחיית פרופ' אסתר כהן. הסדנא התקיימה ביוזמת הבינתחומי הרצליה (IDC), והתבססה ברובה על ספר בעריכתה של פרופ' כהן "טיפול בהורות – גישה אינטגרטיבית לטיפול בבעיות ילדים באמצעות הוריהם" (בהוצאת אח). הסדנא כללה גם צפייה בקטעי טיפול של ד"ר דן יוז (Dan Hughes), והרצאות אורח מלמדות של עדי שריג ושרון טל. מומלץ ביותר!

מה היתרונות של שילוב בעלי חיים בתחומי טיפול שונים? איזה ערך טיפולי ייחודי יש לפרקטיקות טיפוליות הנעזרות בבעלי חיים? ניתן ללמוד על כך רבות מסקירתו הקולחת של דודי רז את הכנס - טיפול משולב והפריה הדדית בין דיסציפלינות שונות בעבודה טיפולית עם בעלי חיים. הכנס נערך מטעם איגוד מ.ר.ח.ב (האיגוד הישראלי לטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים) בשיתוף עם "חיות וחברה" - היחידה לחקר יחסי גומלין בין אנשים שבמחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב. בכנס השתתפו: ננסי פריש פלס, פרופ' רחל לב-ויזל, רפי ישי, ניצן ישראלי-מירוז, ענבר בראל.