חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • הִנֵּה חָרַדְתְּ אֵלֵינוּ אֶת כָּל הַחֲרָדָה הַזֹּאת: על חרדה וטיפול בה

הִנֵּה חָרַדְתְּ אֵלֵינוּ אֶת כָּל הַחֲרָדָה הַזֹּאת: על חרדה וטיפול בה

צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה 14/19

השפעת המדע על טיפולי CBT בחרדה | התנגדות וחרדה פרימיטיבית בפסיכואנליזה | תרפיה מטא-קוגניטיבית בחרדה | פסיכופיזיולוגיה יישומית: ויסות טמפרטורת העור ככלי טיפולי

בטיפולנט

את השימוש במילה חרדה בציטוט מספר מלכים ב' מבין רש"י כ-"לשים אל לבך את העסק הזה". הביאור שהוא מציע מבחין בין הופעות אחרות של המילה חרדה בתנ"ך, בהן היא משמשת לתיאור פחד ומורא, לבין פסוק זה בו חרדה פירושה לשים לב לדברים במובן העמוק והרגשי ביותר. הבנת החרדה כדאגה רגשית עמוקה, כפי שמציע רש"י, מהדהדת את אחד האופנים בו אנו חושבים עליה בפסיכותרפיה. הפרעות חרדה שונות, המופיעות בשכיחות לא מבוטלת בקליניקה, קשורות הדוקות לתשומת לב מוגברת של האדם לגירויים חיצוניים ופנימיים. בגיליון זה, בחרנו להביא הרצאות ומאמרים העוסקים בהיבטים שונים של חרדה, ביניהם התמודדות עם רגישות מוגברת לגירויים ודרכי הטיפול בה.


ראשית נפתח עם הרצאה מצוינת של פרופ' יונתן הפרט שעסקה בהשפעת המדע על טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בחרדה. במסגרת ההרצאה שניתנה ביום עיון של מכון מפרשים, הסביר הפרט כיצד כאנשי טיפול עלינו להיעזר בידע מחקרי עדכני ולהביאו אל הקליניקה. הרצאתו הדגימה איך ממצאים מחקריים בנוגע לטיפולי CBT בהפרעות חרדה שונות, יכולים להנחות את עיצוב התכנית הטיפולית הטובה ביותר עבור המטופל.


נמשיך עם מאמר של ג'יימס ב. מקארת'י אודות התנגדות וחרדה פרימיטיבית בפסיכואנליזה. במאמר עוסק מקארת'י באופן בו התנגדות לתהליכי שינוי וצמיחה בטיפול, נשענים על התעוררות חרדה פרימיטיבית, שמקורה בפחד המוות הילדי. מקארת'י טוען כי בבחירת ההתערבות הטיפולית לעבודה עם התנגדות, עלינו להבין איזה סוג של מבנים תוך-נפשיים ובין-אישיים מעצבים את חרדתו של המטופל.


מאמר רלוונטי נוסף הוא תרפיה מטא-קוגניטיבית בחרדה מאת טוני טוניאטו, מנהל התכנית לפסיכולוגיה, בודהיזם ובריאות הנפש באוניברסיטת טורנטו. במאמר זה הוא מסביר את החיבור המתבקש בין פסיכולוגיה בודהיסטית ופסיכולוגיה קוגניטיבית-התנהגותית, מתוך ההתבוננות על הפרעות חרדה. לטענתו, מכיוון שלזרם ה-CBT אופי הסתגלותי, מונחה מחקר, יש לשער שישנה גם פתיחות בקרב מטפלים בשיטה, לקבלת טכניקות הלקוחות מתחומי הבודהיזם והמיינדפולנס.


נסיים עם מאמרם של דרור גרוניך ואסף גיטלר בנושא פסיכופיזיולוגיה יישומית: ויסות טמפרטורת העור ככלי טיפולי. בעבודה עם חרדה, הקניית כלים יישומיים עשויה לתרום רבות להצלחת התהליך הטיפולי כמו גם לפיתוח שפה משותפת בין המטפל למטופל. מאמר זה דן בטכניקה של ויסות טמפרטורת העור תוך שהכותבים סוקרים את התפתחות השיטה, יתרונותיה הטיפוליים, הבסיס הפיזיולוגי שלה וגורמים נוספים שניתן לשלב בעבודה עמה.


כתיבה על פסיכותרפיה בוערת בכם?
בטיפולנט מהווה במה לכתיבה ועשייה מקורית בתחומי הפסיכולוגיה ובריאות הנפש. 
אנו מזמינים אתכם, מטפלים מכל גווני הקשת המקצועית, לשלוח אלינו טקסטסים איכותיים וחדשניים, אשר יקדמו ויעשירו את הקהילה הטיפולית בישראל. בואו לחלוק מהידע והניסיון שלכם ! 
נשמח תמיד לקבל חומרים מקוריים, ולהציע ליווי צמוד בתהליך בתהליך הכתיבה והעריכה.