חיפוש

תסמונת 'המופע של טרומן'- סוג חדש של דלוזיות?

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

טרומן ברבנק, גיבור הסרט 'המופע של טרומן' מגלה כי החל מיום היוולדו הוא מצולם וכי כל ההתרחשויות בחייו מבויימות על ידי צוות קולנוע ומוקרנות לצופים בכל רחבי העולם.

כיום, למעלה מ-10 שנים לאחר יציאתו של הסרט לאקרנים, טוענים זוג אחים אמריקאים- ד"ר לפילוסופיה וד"ר לפסיכיאטריה- כי קיים סוג חדש ודומה של דלוזיה: אמונת שווא בה חווה עצמו האדם ככוכב של תוכנית ריאליטי.

מבקרים של גישה זו טוענים כי אין מדובר בתופעה חדשה, מאחר ומאז ומתמיד ניתן היה לזהות השפעות תרבותיות בתכנים דלוזיוניים. האחים גולד אמנם אינם רואים בתסמונת סוג חדש של הפרעה נפשית אלא תסמין של חשיבה דלוזיונית, אך לטענתם ניתן לזהות אפיוניים ייחודיים לה כהיקפה הנרחב (כולם סביבי שחקנים) והעובדה שעשויה להופיע בקרב אנשים הנחשבים לנורמליים מכל בחינה אחרת.

המודעת לתופעה התעוררה כאשר במשך שנה אחת דיווחו חמישה מטופלים של גולד (הפסיכיאטר...) על דלוזיות לגבי היותם כוכבי תוכניות טלוויזיה, כאשר שלושה מהם דיווחו ישירות כי הם חשים "כמו במופע של טרומן". בהמשך, כאשר זכה הנושא לחשיפה, קיבלו האחים כ-60 פניות של אנשים אשר דיווחו על חוויות דומות ושל מטפלים שדיווחו על תופעה דומה בקרב מטופלים. בנוסף, בתיאור מקרה אשר פורסם ב-2008 ב- British Journal of Psychiatry תואר מטופל פרה-פסיכוטי אשר תיאר שחש כגיבור הסרט 'המופע של טרומן'.

לטענת האחים גולד, מאפיינים מסוימים הקייים בתרבות המודרנית כהאזנות סתר לא חוקיות, מערכות פיקוח אלקטרוניות, טכנולוגיות מתוחכמות וכד', עשויים להוות טריגר לאנשים עם נטייה חשדנות לגבי האפשרות שאחרים צופים בהם. נטייה זו עשויה להיות מוקצנת מאחר ואנו חיים בתרבות המדגישה נושאים כתהילה והיות האדם במרכז תשומת הלב.

לדברי האחים גולד, נקודה מדאיגה במיוחד היא העובדה שגם אנשים ללא הפרעות נפשיות עשויים להיות מושפעים עד כדי מצב דלוזיוני ממאפיינים תרבותיים אלו: "מחשבה בה האדם מצולם ללא ידיעתו ונצפה על ידי קהל צופים נשמעה ביזארית הרבה יותר בעבר מאשר היום", טוענים השניים. "היום הרעיון כבר לא נשמע מופרך כל כך". בהתאם, איתרו השניים אתר אינטרנט בו נמצאים כ-13,000 איש אשר מתארים עצמם כסובלים ממצב זהה למצב ממנו סובל גיבור הסרט 'המופע של טרומן'.

למרות ממצאים אלו, נטען כי אין מדובר בתסמונת בעלת אופי ייחודי אלא בוריאציה חדשה של תסמין פסיכוטי קלאסי. כך, לדוגמא, דייויד דאונינד, פרופסור לפסיכולוגיה, טוען כי דלוזיות שתוכנן הוא היותך נצפה על ידי אנשים אחרים קיימות ומוכרות מזה זמן רב. לדבריו, סרטים כ'מופע של טרומן' ו'מטריקס' משקפים את החרדה המודרנית מפני השלטות על ידי כוח עצום וכל יכול. בעבר, לדבריו, הושפעו תכני הדלוזיות באופן דומה ממאורעות תרבותיים והתבטאו, למשל, בדלוזיות בהן חש האדם כי הוא נמצא תחת מעקב של הרוסים או הגרמנים.

ביבליוגרפיה

1. A New Kind of Delusion? Tori DeAngelis,Monitor on Psychology, Vol 40 (6), P.32-33.