חיפוש

מטפל מול מסך: על טיפול ולימוד און-ליין

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה
גיליון 26/18
גישות ושיטות נתמכות אינטרנט בטיפול, בייעוץ ובאימון: הרצאות מצולמות | טיפול בוידאו לישראלים בחו"ל: ראיון עם גילי אגר | העברה ארוטית בהתכתבות במייל: ראיון עם ד"ר אורנה ראובן בעקבות ספרה "המכתב" | שימוש אתי באינטרנט: הנחיות למטפלים

מטפל מול מסך: על טיפול ולימוד און-ליין

חדר הטיפולים - אחד ממרכיבי הסטינג העיקריים בפסיכותרפיה - עבר תמורות רבות במאה האחרונה, והסמן הכי בולט הוא כמובן החלפת הספה הויקטוריאנית של פרויד בכורסאות מעוצבות, שניצבות זו מול זו. שינוי "טכני" זה מקיים קשר עמוק עם ה"מהותי" - עמדת המטפל והטכניקה הטיפולית. בשנים האחרונות, לאור חלחול היבטים טכנולוגיים לתוך המרחב הטיפולי, אנו עדים לשינויים נוספים בסטינג הטיפולי, שחשוב לתת עליהם את הדעת. בגיליון זה, נתמקד בהזדמנויות והאתגרים שטיפול ולימוד און-ליין מביאים לפתחנו.

האם המעבר "מהספה למסך" מצריך בכלל תיאוריה חדשה? איך יוצרים יחסי אמון דרך מסך? כיצד הטכנולוגיה מסייעת לפרקטיקה הטיפולית ולהרחבת ידע? ביום עיון מרתק, שהוקדש לטיפול און-ליין, אנשי מקצוע המיומנים בעבודה טיפולית דרך האינטרנט, דנו בסוגיות אלו לאור ניסיונם הקליני והמחקר העדכני בתחום. יום העיון - גישות ושיטות נתמכות אינטרנט בטיפול, בייעוץ ובאימון - אורגן על ידי אמציה, והונחה על ידי ד"ר ארנון רולניק וד"ר חיים וינברג בהשתתפות גילי אגר, יפעת איתן פריסקו, רקפת קרת קרואני וד"ר סני גורדון בר. רבות מההרצאות צולמו ומובאות כאן בפניכם.

גם מטפלים שלא עובדים באופן מוצהר בסטינג און-ליין, נאלצים להתמודד לעיתים עם היבטים וירטואליים כמו: התכתבויות במייל והיתקלויות אקראיות בקבוצות פייסבוק. בספרם "המכתב" רקמו, ד"ר אורנה ראובן וד"ר יאיר אלדן, סיפור התכתבות סוחפת ומטלטלת בין פסיכולוגית למטופל לשעבר. אנו מצרפים כאן ראיון עם ד"ר ראובן על העברה ארוטית ושימוש בהתכתבות בטיפול, המעורר מחשבה על שימושים וסיפוקים בהתכתבות במייל, פנטזיות הצלה, ובהתאם לכך - על התמקמות המטפל מול שפע הסיכויים והסיכונים שנמצאים באזור הספר של האינטרנט. בהקשר זה, אנו מצרפים את סיכום המערכת בנושא דילמות קליניות והמלצות לשימוש מקצועי באינטרנט על ידי מטפלים.

ולסיום, נהדהד את השאלה, שמטפלים און-ליין שומעים אינספור פעמים: האם טיפול מרחוק ודרך מסך "קר" יכול להיות קרוב, אינטימי וחם? מראיון שערכנו עם גילי אגר על טיפול בוידאו בישראלים בחו"ל, עולה כי במקרים מסויימים טיפול מרחוק, שניתן בשפת האם, יכול לנסוך קרבה רבה יותר מטיפול בשפה אחרת בקרבת מגורי המטופל. בנוסף לערך של טיפול מרחוק, אגר מסבירה כיצד פלטפורמת הוידאו יכולה להנגיש למטפל ידע מקצועי, ו"להתקרב" למקורות השראה החיוניים לו להתפתחותו.