חיפוש

כסף ככלי טיפולי בטיפול הזוגי: סיכום מאמרה של Shapiro

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

Shapiro מתארת כי הכשרתם של מטפלים זוגיים אינה כוללת בדרך כלל הכוונה לעיסוק בנושא הכספי, בעוד שנושאים רגישים ואינטימיים אחרים כמיניות, אלימות, בעיות אכילה וכן הלאה נתפסים כנושאים לגיטימיים וחיוניים לטיפול. לצד זאת, כסף מהווה פעמים רבות נושא רגיש המלווה בחרדה מאחר והוא קשור באופן הדוק לנושאים של הצלחה, פוטנטיות, ביטחון וקבלה חברתית ועל כן, לטענתה, זהו נושא שחשוב להכיר יותר לעומק בתחום הטיפול הזוגי.

מערכת היחסים, הרעיונות, ההתנהגות והרגשות של כל אחד מבני הזוג כלפי כסף קשורים באופן עמוק לחוויות במשפחת המקור ולהיסטוריה האישית. עם זאת, זהו נושא שבני זוג כמעט ואינם מדסקסים זה עם זה ולכן הטיפול הזוגי מהווה פעמים רבות מקום ייחודי המאפשר חקירה של שורשי היחס לכסף: כיצד דיברו או רבו על כסף במשפחות המקור? האם הוא שימש כאמצעי תגמול או ענישה? האם הוא שימש כאמצעי לשיפור איכות החיים או שימש כסמל סטטוס? בהתאם, Shapiro מציגה מגוון שאלות דרכן ניתן ללמוד על מערכת היחסים של כל אחד מבני הזוג לכסף על בסיס חוויות ילדותו. כך, למשל, היא מציעה לשאול לגבי היבטים כזיכרונות מוקדמים הנוגעים לכסף, הדיאלוגים ההוריים סביב נושאים כספיים, הבדלים מגדריים סביב חלוקת הכספים, ציפיות כספיות של ההורים מילדיהם, חוויות ראשונות של החזקה בכסף אישי וכן הלאה.

כסף ומעגל החיים הזוגי

כסף ממלא תפקיד משמעותי לאורך מערכת היחסים, ו-Shapiro מציעה, בין היתר בהתבסס על עבודות קודמות בתחום, כי יש להתבונן בקונפליקטים הכספיים של בני הזוג בהקשר של שלבי ההתפתחות הזוגיים השונים. Shapiro מציגה מספר תמות מרכזיות אשר עומדות פעמים רבות תחת מריבות וקונפליקטים זוגיים הקשורים בכסף אותם מתארים זוגות בטיפול:

שמירה על גבולות

דיפרנציאציה ממשפחות המקור

העמקת האינטימיות דרך הגברת האמון והמחוייבות, לצד שמירה על אוטונומיה ועל הצרכים האישיים של כל אחד מבני הזוג.

הכרה ומשא ומתן סביב נפרדות והבדלים בין בני הזוג

פיתוח מיומנויות ויכולות תקשורת לפתרון בעיות יעיל

פיתוח היכולת להקל ולהרגיע את האחר ואת העצמי

התמודדות עם שליטה וכוח בקשר הזוגי

בהמשך לתמות אלו, Shapiro מציגה מספר שלבים זוגיים אשר קונפליקטים זוגיים המתעוררים במהלכם מאפשרים גישה לקונפליקטים פסיכודינמיים.


שלבים מוקדמים

דייטים מתקדמים ומגורים משותפים- שלב זה של הקשר מחייב את בני הזוג לקבלת החלטות בנוגע למי-משלם-מה. בשלב זה, הבדלים בהתנהלות הכספית עלולים לעורר חששות וכעסים אשר פעמים רבות נוגעים בקונפליקט הזוגי בין אוטונומיה ל"ביחד"- קונפליקט שכיח בשלב מוקדם של היחסים. בשלב זה, תפקידו של המטפל לסייע לזוג להבחין בין תחומי אחריות אישיים ומשותפים ובין אזורי מיזוג לנפרדות, ולהבין לעומק את משמעותם של קשיים וכעסים ספציפיים. למשל, כיצד חווה כל אחד מהם מינוס בבנק ומדוע הוא מעורר חרדה וכעס.

אירוסין- שלב זה המבטא מחויבות ואהבה בין בני הזוג מלווה פעמים רבות גם במחלוקות כספיות הנוגעות לחלוקת המשאבים, למידת השיתוף בבחירות השונות, למשמעותן של קניית מתנות יקרות/זולות, לתרומתה הכספית של כל אחת ממשפחות המקור.


שלבי ביניים

משפחה צעירה- עם התרחבות המשפחה גדלות ההוצאות הכספיות וזוגות רבים מחליטים שאחד מבני הזוג ישאר בבית לטפל בתינוק בחודשים או השנים הראשונות בעוד שהשני ימשיך לפרנס. חלוקת תפקידים זו מעוררת פעמים רבות פחדים הנוגעים לתלות, חולשה ותחושת חוסר ערך מצד הפרטנר/ית הנשאר בבית ואינו מרוויח כסף משלו, ותחושת עומס ולחץ מצד המפרנס/ת. הקונפליקטים הכספיים בשלב זה מציפים נושאים אלו וחוויות עבר הנוגעות לתחושות של תלות וחוסר אונים.

משפחה עם ילדים בוגרים- יציאתם של הילדים ללימודים אוניברסיטאיים מלווה פעמים רבות בגדילה משמעותית של ההוצאות ומצריכה את בני הזוג לקבל החלטות מורכבות לגבי מימון הלימודים: האם לצפות מהסטודנט לממן את עצמו או לתרום למימון? האם לגיטימי להיעזר בהורים המזדקנים? קונפליקטים אלו מעוררים לא פעם קשיים הקשורים גם הם לחווית עבר במשפחות המקור, ולציפיות וההתמודדות עם "היציאה מהקן" שחווה כל אחד מבני הזוג.

שלבים מאוחרים

הקן הריק- עם התרוקנות הבית מילדים בני הזוג עשויים להיתקל בפערים סביב רצונותיהם וציפיותיהם אשר פעמים רבות באים לידי ביטוי דרך הכסף. כך, למשל, אחד מבני הזוג עשוי להיות בעיצומו של שינוי קריירה מלהיב בעוד שבן הזוג השני חש כי הגיע הזמן להאט את הקצב, לנוח ולהקדיש את הזמן והכסף לבילויים וטיולים. בשלב זה הנושאים הכספיים ממסכים פעמים רבות רגשות מורכבים הנוגעים לפחדים, משאלות ותחושות החמצה.

לאחר פרישה- בשלב זה זוגות רבים מתמודדים עם נושאים כספיים מורכבים הנוגעים לחלוקת והקצאת המשאבים בין הילדים ולבחינת המשאבים העומדים לרשותם עם היציאה לפנסיה. גם שלב זה, בדומה לשלבים מוקדמים יותר של מערכת היחסים, קונפליקטים כספיים מבטאים לא פעם רגשות מורכבים הנוגעים ליחסים הזוגיים, ליחסי הורים ילדים ולפחדים איתם מתמודד כל אחד מבני הזוג.


סיכום: כסף כמכשול, מטאפורה ומראה

זוגות רבים מתקשים להכיר בחוויותיהם הרגשיות ולבטא אותן. קל הרבה יותר לריב על נושאים כספיים מאשר על בדידות ועל כמיהות רגשיות עמוקות, ובהתאם, מריבות כספיות מסוות פעמים רבות רגשות, משאלות, פחדים, כמיהות ופנטזיות. כלומר, תפקידו של המטפל בטיפול בזוגות המדווחים על קונפליקטים כספיים הוא לסייע להבין את המשמעות הנסתרת של הכסף בדינמיקה הזוגית ועבור כל אחד מבני הזוג. כך, הניהול הכספי הופך פעמים רבות לאמצעי חשוב לתרגול יכולות התקשורת הרגשית.

ביבליוגרפיה

Money: A therapeutic tool for couples therapy. Shapiro, Margaret. Family Process, Vol 46(3), Sep 2007, 279-291.