חיפוש

כל העולם במה: על פסיכותרפיה באמצעות תיאטרון פלייבק

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

כתב עת לפסיכותרפיה גיליון 34/19

מבוא לפסיכותרפיה באמצעות תיאטרון פלייבק | תיאטרון פלייבק בזקנה: פרספקטיבת התרפיסט | היכל המראות על הבמה: פסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק | מקנזי עולה לבמה: התפתחות הקבוצה דרך תבניות תיאטרוניות

פסיכותרפיה באמצעות תאטרון פלייבק

במחזה המפורסם של ויליאם שייקספיר "כטוב בעיניכם", ממשילה דמותו של ז'אק המלנכולי את חיי האדם ליצירה תיאטרונית. בסצנה השביעית והידועה אומר ז'אק: "כל העולם במה, וכל הגברים והנשים רק שחקנים; יש להם היציאות והכניסות שלהם, ואדם אחד בזמנו משחק תפקידים רבים". מונולוג זה צוטט פעמים רבות במהלך ההיסטוריה והפך למטבע לשון שגור בשיח התרבותי. נראה כי הדבר נובע מכך שמילותיו של ז'אק מדברות על רובד עמוק ומשמעותי בחוויה האנושית. בתוך כך, בולט השינוי המתמיד של תפקידים ועמדות בחיינו, כמו גם היכולת להתבונן על שינוי זה בעזרת המרחק שיוצר המדיום התיאטרוני. בגיליון הנוכחי, אנו מביאים לכם אוסף מאמרים של קבוצת חוקרים ישראלית, אשר ממסדת תחום טיפולי החדש המסתמך על איכויות אלו - פסיכותרפיה באמצעות תיאטרון פלייבק.

נפתח עם סיכום המאמר מבוא לפסיכותרפיה באמצעות תיאטרון פלייבק מאת רונן קובלסקי, שושי קיסרי וניר רז. המאמר מציג בצורה מרתקת את העקרונות שעליהם בנויה הפסיכותרפיה הקבוצתית בתיאטרון פלייבק. במהלכו, הכותבים משלבים המשגות ותיאורים של הטכניקה, תפיסות פסיכואנליטיות שעומדות בבסיס הגישה ושיקולים המעצבים את אופי ההנחיה של קבוצות פלייבק.

נמשיך עם תקציר למאמר תיאטרון פלייבק בזקנה: פרספקטיבת התרפיסט שנכתב על ידי שושי קיסרי, ד"ר דני יניב, פרופ' יובל פלגי ופרופ' ענת גסר-אדלסבורג. המחקר שמוצג במאמר הוא חלק מסדרת מחקרים שמטרתם לפתח מודל תיאורטי ויישומי המשלב טיפול באמצעות סיפורי חיים, דרמה תרפיה ותיאטרון פלייבק, עבור בני הגיל השלישי. ממצאי המחקר ממחישים בצורה יפה את תרומתה הייחודית של הפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק לאוכלוסייה המבוגרת.

מאמר מצוין נוסף הוא היכל המראות על הבמה: פסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק, מאת רונן קובלסקי, ניר רז ושושי קיסרי. המאמר מציע סקירה קצרה של התחום ומתמקד בספר בעל שם זהה מאת קובלסקי, רז וקיסרי. מצורף למאמר פרק לקריאה מן הספר אשר עוסק בהרחבת העצמי באמצעות האחר, לצד תיאור של פרקי הספר הנוספים.

נסיים עם תקציר למאמר החשוב והמקיף מקנזי עולה לבמה מאת שושי קיסרי, ניר רז ורונן קובלסקי, אשר התפרסם לראשונה בכתב העת 'מקבץ'. המאמר מציג מודל של התפתחות הקבוצה באמצעות עבודה עם תבניות תיאטרוניות בפסיכותרפיה בתיאטרון פלייבק. במסגרתו, הכותבים מקבילים בין תבניות שונות לבין שלבי המודל ההתפתחותי של מקנזי וליווסלי להתפתחות קבוצה סגורה התחומה בזמן.