חיפוש
  • דף הבית
  • מאמרים
  • התמכרות לאינטרנט בהפרעות רגשיות שונות: סיכום מאמרם של קו ועמיתים

התמכרות לאינטרנט בהפרעות רגשיות שונות: סיכום מאמרם של קו ועמיתים

פורסם על ידי צוות בטיפולנט

בשנים האחרונות האינטרנט ממלא מקום מרכזי בתקשורת החברתית והיחסים הבין אישיים, אך אובדן שליטה בשימוש בו מקושר לפגיעה בתפקוד היומיומי, ביחסים המשפחתיים ובאיזון הרגשי. תופעה זו, המכונה התמכרות לאינטרנט ונחשבת להתמכרות התנהגותית המהווה חלק מהפרעות השליטה בדחף, פוגעת הן מתבגרים והן מבוגרים, ומהווה בעיה רגשית אשר יש צורך בהרחבת הבנתה. במאמר "הקשר בין התמכרות לאינטרנט להפרעות פסיכיאטריות: סקירת ספרות" (The association between Internet addiction and psychiatric disorder: A review of the literature) מ-2012, עוסקים Ko ועמיתיו בקשר שבין התמכרות לאינטקנט להפרעות פסיכיאטריות.

התמכרות לאינטרנט

התמכרות לאינטרנט מוגדרת כהתנהגות הכוללת לפחות חמישה מבין הקריטריונים הבאים: עיסוק יתר באינטרנט, סבילות, נסיגה, קושי בשליטה, שימוש ממושך מכפי שהמשתמש מתכוון, פגיעה בתפקוד, שקרים והמנעות. מספר מחקרים בחנו את שכיחותה של ההתמכרות לאינטרנט במדינות שונות ומצאו כי כ-8% מבני הנוער מכורים לאינטרנט, ורבים מהם משתמשים באינטרנט שימוש יתר, גם אם אינם מכורים במלוא מובן המילה. התנהגות של התמכרות לאינטרנט נמצאה גם בקרב אוכלוסיית הבוגרים והבוגרים הצעירים, אך מרבית המחקרים התמקדו בבני נוער. מחקרים אשר התמקדו באטיולוגיה של ההתמכרות לאינטרנט הצביעו על חשיפה מוקדמת לאינטרנט ועל גורמים סביבתיים כמגבירים את הסיכון להתמכרות.

בעוד שהתמכרות לאינטרנט הולכת ותופסת מקום של הפרעה התמכרותית אשר נכללת במהדורה החמישית של ה-DSM, יש הטוענים כי לא מדובר בהפרעה ראשונית אלא בהפרעה המתעוררת על רקע סימפטומים רגשיים-פסיכיאטריים קודמים. כלומר, הבנת הקשר בין התמכרות לאינטרנט להפרעות פסיכיאטריות עשויה לשפוך אור על המכניזם העומד בבסיס ההתמכרות לאינטרנט.

הקשר בין התמכרות לאינטרנט להפרעות רגשיות

מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מצביעים על כך ששכיחות ההתמכרות לאינטרנט גדלה בקרב אנשים בעלי סימפטומים דכאוניים, אובססיביים-קומפולסיביים ורמת עוינות גבוהה יחסית. כמובן, קיומו של קשר אינו מספק מידע על כיוונו ונסיבותיו: ייתכן ושימוש היתר באינטרנט בא לחפות על בעיה פסיכיאטרית קיימת, אך לחלופין, ייתכן ושימוש לרעה באינטרנט מייצר ומעצים סימפטומים פסיכיאטריים.

מספר חוקרים הצביעו על הקשר בין התמכרות לאינטרנט להתמכרויות אחרות (סמים, אלכוהול, הימורים) והציעו כי מנגנונים דומים מעורבים בהתפתחות ההתמכרויות השונות. בהתאם, נמצא במספר מחקרים כי מכורים לאינטרנט נטו גם לשימוש לרעה בחומרים, אך המאפיינים הפסיכו-סוציאליים העומדים בבסיס הנטייה הכפולה להתמכרות עדיין אינם ברורים.

קשר משמעותי נוסף עליו הצביעו מספר מחקרים הוא הקשר בין התמכרות לאינטרנט לבין הפרעות קשב וריכוז. קשר זה מוסבר על ידי מנגנון ביו-פסיכולוגי. מנגנון זה מתייחס לנטייתם של בעלי הפרעות קשב להשתעמם במהירות ולהזדקק לתגמולים מיידיים, אשר הופכת את האינטרנט, על מגוון הגירויים שבו, לאמצעי מספק להפחתת תחושת השעמום. גורם זה חובר להפרשת הדופאמין המוגברת בעת משחקי מחשב אשר מאפשרת תחושת מיקוד ושיפור בביצועים- אלמנט משמעותי במיוחד עבור מתבגרים ובוגרים בעלי הפרעות קשב, המתמודדים עם תסכול וקשיי מיקוד בחיים שמחוץ למחשב. גם קשיי השליטה העצמית של בעלי הפרעות הקשב והריכוז "תורמים" לנטייה ההתמכרותית מאחר והם מקשים על בקרה וויסות השימוש באינטרנט. בנוסף, השימוש באינטרנט מחפה לא פעם על קושי ביחסים בין אישיים ובמיומנויות בין אישיות בסביבה הלא וירטואלית.

התמכרות לאינטרנט נמצאה באחוזים גבוהים גם בקרב הלוקים בדיכאון קליני ודיסתימיה. הקשר הסיבתי בין ההפרעות טרם הוכח, אך חוקרים מציעים כי הפעילויות האינטרנטיות השונות מספקות תמיכה חברתית, חווית הצלחה, תחושת שליטה ואפשרות בריחה לעולם של פנטזיה- היבטים מהם רבים מהסובלים מהדיכאון אינם נהנים בחיי היום יום הקשים, המאופיינים בבידוד וכאב נפשי.

באופן לא מפתיע, נמצא במחקרים גם קשר משמעותי בין התמכרות לאינטרנט לבין חרדה חברתית. האינטרנט מאפשר לקיים קשרים חברתיים תחת אנונימיות וללא מפגש פנים אל פנים ואלמנטים אלו מקלים באופן משמעותי על אנשים הסובלים מחרדה חברתית וביישנות. על אף שהקשר בין התמכרות לאינטרנט לבין חרדה חברתית נראה אינטואיטיבי וברור, מחקר אשר בחן קשר זה תוך נטרול השפעתם של הפרעות קשב ושל דיכאון הצביע על קשר זניח.

כאמור, קשר משמעותי נמצא גם בין התמכרות לאינטרנט לבין רמות עוינות ואגרסיביות גבוהות. גם בקשר זה טרם הוכח קשר סיבתי, אך אנשי מקצוע משערים כי רמות העוינות והתוקפנות הגבוהות קשורות בקשיים בין אישיים בחיי היום יום, אשר בסביבה האינטרנטית אינן מביאות לפגיעה והדחייה שהן מעוררות בחיים הממשיים. כמו כן, משחקי אינטרנט רבים מאפשרים ביטוי אגרסיבי אשר אינו מביא לפגיעה באדם חי, ולכן מושכים רבים מהאנשים המתקשים לווסת או להתמודד עם תוקפנותם בחיי היום יום.

ההשלכות הקליניות של הקשר בין התמכרות לאינטרנט להפרעות רגשיות

הבנת הקשר בין התמכרות לאינטרנט לבין דיכאון, הפרעות קשב וריכוז, חרדה חברתית, התמכרות לחומרים והתנהגות או דחפים אגרסיביים מרחיבה את אפשרויות הטיפול והמניעה. יש לקחת בחשבון כי הפרעות אלו מלוות פעמים רבות בקשיים חברתיים נרחבים אשר הופכים את השימוש באינטרנט לאסטרטגיית התמודדות מועדפת אשר מלווה הן ברווחים והן בסיכון להתמכרות. במצבים אלו נוצרים מעגלים אכזריים בהם הניסיון להתמודד עם הקושי הרגשי באמצעות האינטרנט הופך לגורם מצוקה והפרעה בפני עצמו. בהתאם, טיפול בהתמכרות לאינטרנט בפני עצמה מהווה בדרך כלל פתרון חלקי ושטחי אשר אינו מספק מענה לגורמי העומק להתמכרות.

כמו כן, במסגרת הטיפול באנשים המתמודדים עם מצבי דיכאון, הפרעות קשב וריכוז, חרדה חברתית, התמכרות לחומרים והתנהגות אגרסיבית יש להניח מראש את הסיכוי לשימוש לרעה באינטרנט. בהתאם, כדאי להתייחס לאפשרות זו כבר בשלב האינטייק וההערכה הראשונית ולהקדיש לה תשומת לב במהלך הטיפול.

ביבליוגרפיה

The association between Internet addiction and psychiatric disorder: A review of the literature. Ko, C.-H.; Yen, J.-Y.; Yen, C.-F.; Chen, C.-S.; Chen, C.-C. European Psychiatry, Vol 27(1), Jan 2012, 1-8.