תפריט נגישות

נפש הקולנוע

  • "רות נצר – פסיכולוגית יונגיאנית מובילה בישראל – חוקרת את הקולנוע במבט מעמיק, יצירתי ומקורי אשר מסתייע גם בכישוריה כמשוררת ואמנית, ובאופן הזה מגלה לנו מחדש את עצמנו. ספר זה, שהוא ספרה השני שעוסק בקולנוע (קדם לו 'הקולנוע מטפל בנו'), הוא תרומה חשובה לקוראים רבים שעניינם הבנת ספרות, פסיכולוגיה, קולנוע והבנת הנפש האנושית בכלל; ספר זה ישרת נאמנה פסיכולוגים, מטפלים באמנות, ביביליותרפיסטים, מורים לקולנוע ומטפלים בעזרת קולנוע".

    ד"ר מימי חסקין – ראש החוג לספרות, מכללת סמינר הקיבוצים.

    נפש הקולנוע עוסק בניתוח יסודי ומעמיק של הקולנוע כראי לנפש האדם: היחס בין הקולנוע והאמנות, השירה, המוזיקה והיופי; כוחו הפרדוקסלי של הקולנוע במגע עם האמת מחד גיסא וביצירת כזב מאידך גיסא; הגיבור הקולנועי; כריזמת הפרסונה של השחקן; הטוטלייות של הקולנוע וסכנותיו; ההיבט המוסרי של הקולנוע; הקולנוע כמרחב מעבר בין דמיון למציאות; הקולנוע כמטפורה והמבט הפוסטמודרני.

    ספרה החדש של רות נצר בוחן ארבעה מוטיבים מרכזיים אשר פועלים בנפש האדם ובחברה: הנשי והגברי, הרוע, גיבורי-על, הקורבן הגואל. כל מוטיב מתגלה במפורט בעיצובו הייחודי בעולם הקולנוע. כמו בספרי העיון הקודמים שלה, שבהם נפרש המבט היונגיאני, נצר מתייחסת להיבטים הארכיטיפים והמיתולוגים של תהליכי הנפש; היא מראה לנו כיצד היבטים אלה מתגלמים בפועל בקולנוע אשר הפך להיות תחליף למיתוס ולאגדות, ובמידה רבה אף של הספרות. פעולתם של הלא-מודע הקולקטיבי והלא-מודע התרבותי כאחד מעמיקים את הבנתנו וחווייתנו את הקולנוע.

על המחברת - רות נצר

רות נצר היא היא פסיכולוגית קלינית, אנליטיקאית יונגיאנית ומדריכה בכירה; משוררת, אמנית וחוקרת ספרות וקולנוע. פרסמה חמשה ספרי עיון, תשעה ספרי שירה וספר אוטוביוגרפי. מלמדת בבית הספר לפסיכותרפיה יונגיאנית בבר-אילן, במכללת סמינר הקיבוצים ובמכללת אורנים.

מבין ספריה: 

מסע הגיבור, 2011

מעגל החיים, 2016.

נפש הספרות, 2021.

הספר האדום של יונג, 2022

לקריאת חלקים מתוך הספר

לרכישת הספר - הוצאת רסלינג