תפריט נגישות

Psychopharmacology Reconsidered

  • הספר ״פסיכופרמקולוגיה נשקלת מחדש - מדריך תמציתי החוקר את מגבלות האבחון והטיפול״ זמין בשפה האנגלית. 

    הספר נכתב בשותפות בין שני מחברים. האחד נשיא לשעבר של האיגוד העולמי לפסיכו-פרמקולוגיה, פרופ׳ רוברט חיים בלמקר; והשני מייסד של עמותת 'סוטריה ישראל', פרופ׳ פסח ליכטנברג, המהווה בית לטיפול בפסיכוזה בעל דגש על שיטות שאינן תרופתיות. שיתוף הפעולה בין השניים הניב ספר אשר מציג את המגבלות הקיימות בטיפול התרופתי בפסיכיאטריה, אך לצידו עוסק בעקרונות המנחים של הטיפול הפסיכופרמקולוגי עבור המקרים בהם טיפול תרופתי הוא דרוש ויעיל. 

    הספר מהווה מעין textbook ומכסה נושאים רבים, לרבות טיפול תרופתי בפסיכוזה, בדיכאון, חרדה, הפרעה בי-פולארית, כאב, התמכרויות, הפרעת קשב וריכוז, קנאביס, הפרעות זיכרון (כולל אלצהיימר), הפרעות אכילה ושימוש נכון בפלצבו ובתוספי מזון. בכל נושא מובאות דוגמאות של תיאורי מקרה. בנוסף, הספר כולל פרק המסביר מדוע לא נכון לבסס טיפול תרופתי על סמך אבחנות של DSM, כמו גם פרק המציג את המתודולוגיה של טיפול מבוקר בספרות המדעית. הספר עשוי לשמש כמדריך זמין המספק קווים מנחים לסוגי המטופלים אשר מתאימים להפנייה לטיפול תרופתי על ידי רופא פסיכיאטר, ומאידך גיסא אילו מטופלים לא ירוויחו, או אפילו ינזקו, ממתן טיפול תרופתי. 

    מכאן כי הספר מתאים לכול פסיכולוג קליני שעבר את הקורס הבסיסי בפסיכולוגיה פיזיולוגית, כמו גם למטפלים אחרים המעוניינים בכך. 

על המחברים - פסח ליכטנברג ורוברט חיים בלמקר

פרופ׳ רוברט חיים בלמקר הוא פסיכיאטר ישראלי, פרופ׳ אמירטוס במחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת בן-גוריון. כיהן בעבר כנשיא איגוד הנוירו-פסיכופרמקולוגיה הבין-לאומי (2008-2010), סגן נשיא של החברה הבין-לאומית של הפרעות בי-פולריות (2012-2014), ונשיא של האיגוד הפסיכיאטרי הישראלי (2015-2018).

פרופ׳ פסח ליכטנברג הוא פסיכיאטר ישראלי הפועל באוניברסיטה העברית בירושלים; בעמותת ״סוטריה ישראל'; ובמרכז לבריאות הנפש בירושלים. כיהן כראש החוג ללימודי פסיכיאטריה בבית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. 

לרכישת הספר - הוצאת Springer