תפריט נגישות

משחק הממלכות

  • ספרה של אורית אבן שושן-רשף מבוסס על עבודה של יותר מעשרים שנות טיפול; המחברת מציגה בו כלי טיפולי: "משחק הממלכות". זהו כלי טיפולי שמזמן אפשרות ליצירת ממלכה מקבילה בעולם הפנטסטי.

    בריאת הממלכה מאפשרת יצירת סיפור אישי של המטופל שמקרב אותו אל המציאות הפנטסטית שלו ואל אפשרות לייצר תיקון בתוך המציאות הממשית שאיתה הוא מתמודד.

    "משחק הממלכות" מאפשר לבדוק באופן מוחשי את התהליך הטיפולי: כיצד המטופל מביא את עצמו לטיפול, כיצד הוא מגלה חלקים שונים בתוך עצמו ומייצר סיפור שלם ביחס לעצמו וביחס למגע עם סביבתו. המשחק נוצר על ידי המטופל, כלומר שהוא בנוי על תובנות עמוקות ובסיסיות שלו.

הספר מציג את הגישה הטיפולית של המחברת – ביבליותרפיה אותנטית. זו תפיסה שפועלת על פי שימוש בקול האותנטי של המטופל. המושג ביבליותרפיה אותנטית מגדיר מפגש אותנטי של שני סובייקטים בחדר הטיפול, שמייצרים סיפור משותף, בעל פה ובכתב. הדרך הסיפורית מאפשרת לקשור בין חלקי אני שונים באופן כזה שייצור שלם סיפורי בעל היגיון פנימי. הביבליותרפיה האותנטית מייצרת חופש תנועה בין חלקי האני השונים, והחופש מאפשר יצירת חיבורים בלתי-מציאותיים ובניית היגיון דמיוני – כל אלה מאפשרים התמודדות עם המציאות החיצונית.

משחק הממלכות מציג באותנטיות ובאומץ לב את התפיסה הטיפולית של המחברת, תוך כדי תיאור מפורט של טיפול קבוצתי, לצד פרשנות וחשיפת הדרך שבה המחברת עובדת. הספר מתאר את הדרך הטיפולית, החל מהצגת הקשיים שעולים בחדר הטיפול, דרך בחירת דרכים להתמודדות, עד לניסיון למציאת פתרונות או כלים להתמודדות עם הקושי. משחק הממלכות מאפשר הצצה לחדר הטיפול שבו שזורים תיאורים של תהליך טיפולי לצד פרשנויות ושיתוף בהלך המחשבה של המחברת.

על המחברת - ד"ר אורית אבן שושן-רשף 

ד"ר אורית אבן שושן-רשף היא ביבליותרפיסטית ופסיכותרפיסטית, וגם מדריכה בתחומים אלה; מרצה בכנסים בארץ ובעולם; פרסמה מאמרים בתחום הביבליותרפיה והטיפול הקבוצתי.

לרכישת הספר - הוצאת רסלינג