תפריט נגישות

אותנטיות קיומית בתיאוריה ובמעשה

  • שאלות קיומיות של חירות ומשמעות ליוו את האדם משחר ימיו, אבל בעולם של היום (שינויים תכופים, ריבוי אפשרויות, טכנולוגיה מתקדמת, רשתות חברתיות ושפע חומרי חסר תקדים) המענה לשאלות אלה הופך להיות מורכב יותר מתמיד. תהליכי התפרקות של מסגרות ומסורות מחלחלים ברמה האינדיבידואלית והחברתית ומעצימים את שאלת האותנטיות – מי אני באמת ומה חשוב לי בחיים. תהליכים אלה של פירוק ושינוי מסגרות חברתיות והעצמת שאלת האותנטיות אחראיות גם על רמות גוברות והולכות של מתח, חרדה ובדידות המאפיינות את חיינו. בעוד שמתח וחרדה נתפסות לרוב כשליליות, ככאלה שיש להימנע מהן או לפתור אותן, ספר זה מציע לחשוב עליהן כעל הזדמנות לפגוש את מי שאנחנו באמת, לשחרר כוחות אותנטיים של יצירה. האם אפשר לחשוב על חרדה כצעד הראשון לקראת מפגש אינטימי עם עצמנו, ולגילוי אנרגיות של חיוניות ועוצמה אישיים הנמצאים בתוכנו?

    אותנטיות קיומית בתיאוריה ובמעשה מציג תפיסה מקורית לייעוץ, טיפול ואימון בגישת הפסיכולוגיה האקזיסטנציאליסטית הרואה במפגש המווסת עם מתח וחרדה מקור להתפתחות ולמציאת משמעות בחיים. החשיבה האקזיסטנציאליסטית מפגישה את האדם עם מצבו האנושי אשר כולל את המפגש עם המוות הבלתי נמנע, שאלת המשמעות ובדידותו של האדם כאדם. אך מעל לכל היא מפגישה את האדם עם החוויה האותנטית של חירותו המובנית אשר כוללת את היכולת הייחודית לבחור כיצד להתייחס לסוגיות קיומיות אלה הנמצאות בבסיס הקיום האנושי. אותנטיות קיומית בתיאוריה ובמעשה מבוסס על ספרות קלאסית בתחום, לצד מחקר חדשני המפגיש לראשונה עקרונות תיאורטיים של חשיבה קיומית עם עקרונות הפנומנולוגיה לטובת התערבות מעשית ויישומית בחיי היום-יום ובקליניקה. 

על המחברים - יונתן דוידוב ופנינית רוסו-נצר

ד"ר יונתן דוידוב הוא עו"ס עם התמחות בטיפול בטראומה; מרצה באוניברסיטת חיפה, וכמו כן עוסק במחקר וטיפול בתחום הפסיכולוגיה הקיומית. פרסם מאמרים בכתבי עת אקדמיים בנושאים אלה.

ד"ר פנינית רוסו-נצר היא מרצה בכירה באקדמיה, חוקרת, קלינאית מוסמכת בלוגותרפיה; מייסדת וראש התוכנית ללוגותרפיה באוניברסיטת תל-אביב; ראש החוג לחינוך במכללה האקדמית אחוה. ד"ר רוסו-נצר פרסמה ספרים ומאמרים מדעיים רבים בכתבי עת בעולם.

לרכישת הספר - הוצאת רסלינג