תפריט נגישות

בממלכת הרוחות הרעבות

  • בממלכת הרוחות הרעבות מספק מבט חדשני מעמיק על עולמה של ההתמכרות, מאנשים בכל שכבות החֶברה המתמודדים עם התמכרות לסמים ולאלכוהול, ועד לאנשים מתַפקדים נורמטיביים בעלי התנהגויות התמכרותיות – בין שהן מוגדרות (הימורים, משחקי מחשב) ובין שלא (כפייתיוּת לאוכל, ספורט, מין, קניות, עבודה, טלפון נייד). רצף ההתמכרות הוא נתיב ארוך ומייסר שחולף דרך החֶברה המודרנית כולה בתרבות שלנו, ואולי אף עומד בבסיסה.

    ד"ר גאבור מאטה, מטפל ומומחה עולמי להתמכרויות, משרטט מבט פנורמי-אינטימי על מחלה אנושית נפוצה עד כאב, ומציג גישה הוליסטית הרואה בהתמכרות לא תופעה המוגבלת למעטים אומללים נטולי כוח רצון שעברו התעללות בילדוּתם, אלא תוצאה של יחסי גומלין מורכבים בין היסטוריה אישית, התפתחות רגשית ונוירולוגית, כימיה במוח ותרופות. הוא חוקר את ההיבטים המדעיים והפסיכולוגיים של ההתמכרות, ומביא עדויות ממטופליו בקליניקה שלו הממוקמת בקנדה.

    המפתח הראשון לריפוי ולבריאות הוא, בעיניו, הבנה עצמית עמוקה וחומלת. מאטה מציע את הגישה המכילה והמכבדת, מלאת החמלה, כדרך להוציא את המתמודדים עם הבעיה ממעגל ההתמכרות, או לפחות להמעיט את הסבל הנובע מהבידוד החברתי ומהתיוג כפושע.

הספר רלוונטי מאוד לחברה הישראלית החשופה לטראומות ולמצוקות ייחודיות ונתונה במצב מתמיד של אִיוּם, פיצול ועוינות. הוא מעורר השראה בגישתו למצוקה האנושית המביאה להתמכרות, ובעל חשיבות עצומה למטפלים בהתמכרות ולמתמודדים איתה. בכוחו לחולל שינוי ולהשפיע על בני נוער ומבוגרים כאחד, על בני משפחה וחברי קהילה, ועל החֶברה האנושית באשר היא.

עריכה מדעית: פרופ' שאולי לב-רן, שגית מזמר.

על המחבר - גאבור מאטה

גאבור מאטה הוא רופא, סופר ודובֵר בעל שם בינלאומי, יהודי קנדי יליד בודפשט, ניצול שואה. לאחר 20 שנות ניהול וטיפול במרפאת משפחה בוונקובר לצד עבודה במרכז לטיפול פליאטיבי, עבד יותר מעשור כרופא-צוות של מעון פורטלנד וכמרכז עזרה לאנשי העיר התחתית של ונקובר, הסובלים ממחלות נפש, התמכרת לסמים, איידס, ולעיתים משלושתם גם יחד. מאטה הוא שותף לפיתוח גישה טיפולית הוליסטית חומלת על בסיס מזעור נזקים. פירסם 4 רבי-מכר שתורגמו ליותר מ-25 שפות. על עבודתו וכתיבתו הרפואית הפורצת דרך הוענק לו אות מסדר קנדה – האות האזרחי הגבוה ביותר במדינה - ועיטור הכבוד האזרחי מהעיר ונקובר.

לרכישת הספר - הוצאת אסיה