חיפוש

הרפסודה נכנסת לסוכה: אושפיזין באתר בטיפולנט

צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה - גיליון 44/20

ד"ר מייקל אייגן | ד"ר יוסי טריאסט | ד"ר אליס בוראס | ד"ר עירית קליינר-פז | פרופ' יולנדה גמפל | פרופ' אסתר כהן | ד"ר אנטוני באס

השנה, בעקבות אתגרי הקורונה, נקרתה בדרכנו ההזדמנות להקים סוכה מקצועית פתוחה, רחבה ומוארת. זכינו לארח אושפיזין נפלאים במסגרת קמפוס רפסודה ופרויקט יוצרים כאן ועכשיו, שיצרו ביחד איתנו מרחב לנשימה וחשיבה בימים לא פשוטים בכלל. בחג סוכות הזה אנחנו מוצאים את עצמנו בהוקרת תודה גדולה למטפלים ולמטפלות שנרתמו והרצו, כמו גם לכם – הגולשים, שחזרתם לצפות ולהתארח בסוכה שלנו כל פעם מחדש. אנחנו מזמינים אתכם להציץ בכמה מן ההרצאות של הפרויקט הנהדר הזה ומאחלים לימים טובים יותר, בהם נוכל לשבת יחדיו.

אז איך אפשר שלא לפתוח עם הרצאה אהובה במיוחד שצברה בינתיים למעלה מ-15,000 צפיות, התקפות על טיפול: פסיכותרפיה תחת איום הקורונה. בהרצאה זו, שהתרחשה ממש בתחילת המשבר, אירח ד"ר ענר גוברין בסוכה שלנו את הפסיכואנליטיקאי הניו-יורקי ד"ר מייקל אייגן ושוחח עמו על המלאכה הטיפולית במציאות הבלתי נתפסת של ימי הקורונה.

נמשיך עם השיחה "הצילו, נגיף בקליניקה" בה הגיעו לשבת עמנו ד"ר יוסי טריאסט וד"ר אליס בוראס. השניים שוחחו על המשמעויות הפסיכודינאמיות של המגפה עבור מטופלים ומטפלים, והביאו לשיחה חשיבה פרוידיאנית בהתכתבותה עם זרם יחסי האובייקט, הפסיכואנליזה הצרפתית והפסיכואנליזה בריטית.

הרצאה מרתקת נוספת אשר ביקשה לגעת בסוגיה טיפולית בוערת – זוגיות והטיפול הזוגי בימי קורונה – ניתנה על ידי ד"ר עירית קליינר-פז. בהרצאה סקרה ד"ר קליינר-פז את ההשפעות הדרמטיות של ימי המגפה על הזוגיות ושוחחה על אתגרי השהייה הממושכת יחדיו, הצטמצמות מערכות התמיכה ומשקעי הנטל הכלכלי והנפשי המתגבר.

נמשיך עם פרופ' יולנדה גמפל, עוד אורחת נהדרת שהצטרפה אלינו לסוכה של קמפוס רפסודה, ודיברה על מצבים בהם המטופל לא רוצה לספר והמטפל לא רוצה לדעת. פרופ' גמפל שוחחה עם ד"ר שרון זיו-ביימן וד"ר ענר גוברין על האופן בו הקשר הטיפולי מתמודד עם אלימות, רוע, מטופלים שהעצמי שלהם מוחזק על ידי הכחשה ושלילה והעברה טרנס-דורית.

עוד הרצאה שבה זכינו למלא את הסוכה עד אפס מקום הייתה טיפול בהורות: מהחוץ פנימה ומהפנים החוצה עם פרופ' אסתר כהן. בהרצאה דיברה פרופ' כהן על הגישה המהפכנית של טיפול בהורות, אשר מבקשת לסייע לילדים לא דרך טיפול ישיר אלא דרך העבודה הטיפולית עם הוריהם כסוכני השינוי המרכזיים בחייהם.

נסיים עם הרצאה נוספת בה הגיע אל הסוכה פסיכואנליטיקאי בינלאומי שדיבר אל סוגיה בוערת, הלוא הוא ד"ר אנטוני באס אשר שוחח על הסטינג המשתנה של ימי הקורונה. מתוך התכתבות עם מאמרו המפורסם, "כשהמסגרת אינה מתאימה לתמונה", הציג באס את האופן בו ניתן לעבוד עם סטיות מן הסטינג וסיפר על עבודתו בתקופה המאתגרת.