חיפוש

כיצד הופכים הורים לגורם המניע שינוי בטיפול?

צוות בטיפולנט

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה
גיליון 32/18

כיצד משכנעים הורים ומורים לגייס תמיכה? | הדרכת הורים בגישת ההתנגדות הלא-אלימה לילדים עם ADHD

כתב עת מקצועי לפסיכותרפיה גיליון 32


כיצד הופכים הורים לגורם המניע שינוי בטיפול?
הרצאות נוספות מהכנס השנתי של גישת הסמכות החדשה וההתנגדות הלא אלימה

בחודש מאי האחרון התקיים במכללה האקדמית תל אביב-יפו הכנס הבינלאומי ה-5 בגישת הסמכות החדשה וההתנגדות הלא-אלימה (NVR), ביוזמת בית הספר להתנגדות הלא אלימה ובשיתוף המרכז להעצמה הורית ומכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה. גישה זו מבקשת לעשות שימוש ב"מאבק לא מסלים" כהתערבות טיפולית ממוקדת ויעילה ביותר, אשר פותחה במקור על-ידי הפרופ' חיים עומר לצורך סיוע במצבי משבר הוריים. כיום מיושמים עקרונותיה של גישה זו בטווח רחב מאוד של מצבים והפרעות, כולל במסגרות אשפוזיות ובארגונים מקצועיים. בכנס השנתי שהתקיים לראשונה בארץ הולדתה של הגישה, השתתפו כ-100 אנשי מקצוע מחו"ל, אשר ביקשו לשתף בניסיונות עדכניים להרחיב את האפיקים הקליניים והמחקריים של ה-NVR.

ראשית, אנו מזמינים אתכם לצפות בהרצאתו המעמיקה של פרופ' חיים עומר, אשר התמקדה בדרכי התמודדות יעילות עם התנגדויות הוריות בטיפול. רבים העוסקים בגישת ההתנגדות הלא-אלימה מדווחים על קושי לעזור להורים או מורים להתגבר על מחסום הפרטיות והחשש מביקורת. לכן, רבים נוטים להימנע מגיוס התמיכה הנדרשת מסביבתם, ונותרים בודדים ותשושים במאבקם עם קשיי הילד. פרופ' עומר ביקש להעמיק בחשיבות הצורך של מטפלים לשכנע הורים לגייס תמיכה - מיומנות חיונית ביותר למבקשים להניע שינוי ממשי בחיי המשפחה.

בהמשך הכנס, הציגה ד"ר אירית שור ספיר הדרכת הורים ייחודית בגישת ההתנגדות הלא-אלימה לילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז. שור ספיר הדגישה כי מעבר לקשיים המשמעותיים שחווה הילד במגוון תחומים, הפרעת קשב וריכוז פוגעת לא פעם גם בחיי המשפחה, ומביאה להרגשה של חוסר אונים וכאוס המשתלט על הבית. לכן, יש צורך לעבוד עם ההורים במטרה שיהוו עוגן וגורם מווסת הן עבור הילד והן עבור המשפחה כולה. בהרצאה הוצגו נתונים ממחקר רחב-היקף שנערך בביה"ח שניידר, תוך סקירת יעילותה של ההתערבות הטיפולית והשלכותיה.